Vláda zakázala vývoz tvrdého alkoholu z Česka

Při razii v Opavě policie našla ve skladu tisíce litrů podezřelých tekutin
Prověřování jedné z mnoha podezřelých lahví tuzemáku
Prověřování jedné z mnoha podezřelých lahví tuzemáku | Foto: Policie ČR

Praha- Kabinet Petra Nečase zakázal vývoz tvrdého alkoholu české výroby. 

Evropská komise ve středu požádala Českou republiku, aby kvůli smrtícím otravám z pančovaného alkoholu zakázala export tvrdého alkoholu z Česka. Zástupce komise o tom informoval na zasedání výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Vláda se také domluvila na podobě nového kolku na alkohol. Ministři mají do týdne připravit uvolnění prodeje nového alkoholu i zásob blokovaných zákazem prodeje tvrdých lihovin.

Účinnost nových kolků však zpochybňuje Evropská konfederace výrobců lihovin. Jejich spásnost nahlodává i čtvrteční zpráva, podle níž se muž ze Semilska otrávil tuzemákem s pravým kolkem, jenž obsahoval 50 % metanolu.

Jedním z center metanolové aféry se stává Zlínsko. Policie tam dokonce našla v úterý na polní cestě mezi Slušovicemi a Vizovicemi v autě mrtvého muže, který se podle informací ČTK zastřelil a jeho smrt zřejmě s kauzou otráveného alkoholu souvisí.

Aktuálně.cz však ve čtvrtek  hovořilo s matkou a sestrou muže z obce Všemina na Zlínsku, který ve středu spáchal sebevraždu. Obě vyloučily jakoukoliv spojitost s metanolovou aférou, jak o tom spekulovala média. Za tragickou událost podle nich mohou vleklé sousedské spory.

Podezření na zdroj jedovatého metanolu ulpělo na firmě Morávia-Chem, která v regionu vyrábí kapalinu do ostřikovačů značky Cinol. Aféra kolem Cinolu přitom otřásla Zlínskem už před dvěma lety. Za daňové úniky s alkoholem v hodnotě 158 milionů korun rozdal zlínský soud v únoru 2010 podmíněné tresty a mnohamilionové pokuty.

Čtvrteční události jsme vás sledovali v online reportáži:

21:40 - V Moravskoslezském kraji se metylalkoholem otrávil další člověk, třiapadesátiletý muž je v péči lékařů frýdecko-místecké nemocnice.

21:12 - Na nové vládní opatření reagoval prohlášením Anthony Schofield, generální ředitel spolenčosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka, a.s.

"Rozhodně od začátku nesouhlasíme s úplným zákazem prodeje alkoholu, protože žádného z legálních výrobců a distributorů se netýkaly uvedené případy, u jejich značek je původ alkoholu plně dohledatelný. Celá situace se kompletně vymkla z rukou, protože dospěla až k zákazu vývozu českých alkoholických produktů nad 20 objemových %, což kompletně zničí reputaci poctivých českých značek a co více, reputaci celé České republiky.

Vláda může přijmout jednoduché řešení tím, že jasně identifikuje dotčené značky alkoholu, stáhne je z trhu a doporučí spotřebitelům, aby je nekonzumovali. A zároveň umožní všem ostatním prověřeným značkám vrátit své produkty do prodeje a tak umožní i zrušit zákaz vývozu."

20:45 - Policie podle České televize při razii ve skladu v centru Opavy zajistila několik tisíc litrů podezřelých surovin, které mohly k výrobě jedovatého alkoholu sloužit. Právě v tomto skladu by mohlo být klíčové místo, odkud se metanol dostával do nelegálních stáčíren a odtud do prodejní sítě, uvedla ČT.

19:40 - Ministr zdravotnictví Leoš Heger s okamžitou platností rozhodl o zákazu vývozu tvrdého alkoholu z České republiky. Učinil tak po zasedání vlády. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) chtěla export z ČR zakázat EU až na dva měsíce, vláda ji proto předešla. Předseda vlády na tiskové konferenci uvedl, že tak Česko bude moci bariéry exportu odstranit samo.

18:50 - Zákaz vývozu tvrdého alkoholu z Česka může být s okamžitou platností vyhlášen už dnes po večerním jednání vlády. České televizi (ČT) to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Zakázání exportu lihovin žádá po Česku kvůli metanolové aféře Evropská komise. "Já si poslechnu názory vlády a potom se rozhodnu, protože je to výlučně v mé pravomoci. Ten zákaz je dělaný z důvodů zdravotních, nikoliv obchodních. V takovém případě má příslušné zmocnění ministr zdravotnictví," sdělil ČT Heger.

17:05 - Z trojice mužů léčených v příbramské nemocnici zůstává poslední pětašedesátiletý pacient, který byl s otravou přijat před jedenácti dny. Podle mluvčí Moniky Bouškové se jeho stav zlepšil a byl přeložen z ARO na standardní lůžkové oddělení. "Jeho zdravotní stav je stabilizovaný," řekla ve čtvrtek Boušková. Po vyléčení bude mít možná omezené vidění, ale ne těžce.

16:40 - Firma MORÁVIA-CHEM se ohrazuje proti spekulací, že metanolová stopa v kauze závadného alkoholu vede k nim: "Firma MORÁVIA-CHEM , s.r.o. prohlašuje, že proběhla kontrola Státní zemědělská a potravinářská inspekce, a že líh dodávaný firmou a nacházející se na skladě neobsahuje nepovolené množství metanolu. Navíc ve firmě v minulosti probíhala kontrola každé vydané zásilky a nikdy nebyla prokázána přítomnost nepovoleného množství metanolu.

Z dostupných informací a ani u žádného odběratele nebyl nalezen líh pocházející z MORÁVIA-CHEM, s.r.o., který by obsahoval nedovolené množství metanolu. Dále firma uvádí, že ke své výrobě nepoužívá a ani nikdy nepoužívala metylalkohol a ani s ním nikdy neobchodovala."

16:33 - Aktuálně.cz ve čtvrtek  hovořilo s matkou a sestrou muže z obce Všemina na Zlínsku, který ve středu spáchal sebevraždu. Obě vyloučily jakoukoliv spojitost s metanolovou aférou, jak o tom spekulovala média. Za tragickou událost podle nich mohou vleklé sousedské spory.

16:30 - Na hraničním přechodu z Horní Lidče do Púchova ve čtvrtek žádná kontrola slovenských celníků nebo policistů nestála. Namátková návštěva púchovského Lidlu potvrdila, že z regálů český akohol úplně zmizel. "Stáhli sme ho v útorok," řekl tamní manažer.

16:20 - Stav muže v jilemnické nemocnici, jenž vypil tuzemák, kde bylo 50 procent metanolu, se lepší:  "Jeho stav je stabilizovaný a zdá se, že je již mimo ohrožení života," uvedl ve čtvrtek ředitel jilemnické nemocnice Jiří Kalenský. Pokud se bude jeho stav zlepšovat, o víkendu ho začnou lékaři probouzet z umělého spánku. V Libereckém kraji je to zatím jediný případ otravy metanolem.

16:15 - Změna vyhlášky, zajišťující snadné odlišení kontrolní pásky - nových kolků by měla platit od 26. září: "Vyhláška a podrobnosti budou zveřejněny v momentu, kdy bude vyhláška platná, tj. vyjde ve Sbírce zákonů, což se stane pravděpodobně v pátek. Účinná by měla být od středy 26.září," říká mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.Nové kontrolní pásky se budou týkat všech lahví o obsahu více jak 20 % ethanolu, u těch ostatních zůstane zachován původní typ kolku."

15:50 - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) uvažuje o vyhlášení zákazu vývozu tvrdého alkoholu z ČR, který nevyhoví novým podmínkám bezpečnosti. O opatřeních bude informovat Brusel. Odpověď pro Evropskou komisi, která žádá kvůli metanolu zákaz vývozu lihovin z Česka, chystá ministerstvo zdravotnictví s ministerstvem zemědělství. Dopis by mohl odejít v nejbližší době.

15:23 - Některé tuzemské internetové obchody stále nabízejí tvrdý alkohol a umožňují jeho objednání. Vyhledávání alkoholu na internetu vzrostlo o stovky procent. Experti upozorňují na prodej alkoholických nápojů ze zahraničních webů. Vyplývá to z průzkumu marketingové společnosti Effectix.com.

Většina velkých internetových obchodů po zavedení prohibice stáhla nápoje s obsahem alkoholu nad 20 procent ze své nabídky. Některé specializované obchody jej ale stále vystavují a umožňují jeho objednání. To doprovázejí informací o prohibici nebo dodatkem, že zboží expedují až po ukončení zákazu prodeje lihovin.

15:15 - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se začala zajímat o případ otrav metylalkoholem. Chce prověřit tvrzení Sdružení výrobců lihovin, že celní správa měla již v roce 2010 informace o přítomnosti smrtelně nebezpečných padělků lihovin obsahujících látky, které se používají k denaturaci lihu. Přesto o nich prý celníci tehdy veřejnost neinformovali a i dnes tvrdí, že žádné takové poznatky neměli.

"Tato informace je pro nás podnětem. Budeme se jí zabývat a zjišťovat, jestli se tyto okolnosti zakládají na pravdě," řekla ve čtvrtek mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Celníci při kontrolách tehdy podle sdružení zabavily také padělky alkoholu z malých likérek bez kolků, či dokonce padělanými kolky, jako byly v tomto týdnu nalezeny v černé stáčírně na Chebsku.

14:40 - Státní tiskárna cenin vyrobí do středy příštího týdne zhruba deset milionů kolků k označení lahví tvrdého alkoholu s ověřeným původem, které poté budou moci jít do prodeje. Ve čtvrtek to sdělil náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Tiskárna udělá vše pro to, aby takzvané kontrolní pásky dostalo na vyžádání maximum výrobců a dovozců destilátů, dodal Minčič.

Lahve vybavené těmto kolky budou moci jít do distribuce ve chvíli, kdy ministr zdravotnictví Leoš Heger ve středu v televizi a rozhlase oznámí změnu nyní platného mimořádného opatření zákazu prodeje destilátů. Jen na výrobcích bude, jak rychle celý proces přípravy zvládnou, uvedl.

Státní tiskárna cenin bude mít podle generálního ředitele Richarda Bulíčka v pátek odpoledne připraven poslední stroj pro výrobu nových kolků. Plný provoz tří strojů je 1,5 milionu kusů za den, sdělil Bulíček.

14:30 - Jihomoravským krajem nasmlouvané laboratoře pokračují v rozborech rizikových nebo podezřelých nápojů. "Metylalkohol laboranti našli už ve třech vzorcích. Případy jsme předali policii," řekl ve středu na zasedání zastupitelstva hejtman Michal Hašek (ČSSD). Seznam laboratoří, v nichž si obyvatelé jižní Moravy mohou nechat zdarma otestovat alkohol, jsou na webu kraje.

14:20 - Nové kolky budou mít stejnou cenu jako doposud. "Budou mít i stejné šrafování, místo šedé barvy bude ale mít číselný kód nově červenou barvu a kódu bude předcházet červený nápis NOVÉ. Stejné slovo v červené barvě bude po číselném značení i následovat," popsal podobu kolku náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Otázkou ale je, o co hůř budou padělatelné kolky s červenými písmeny a čísly oproti těm starým, s čísly černými....

Až kolky vydávané jako ceniny se zcela novými ochrannými prvky by měly být podle úvah vlády dražší. Jde o jedno z opatření dlouhodobějšího charakteru připravované vládou. Výrobci by si tyto kolky měli kupovat, spekuluje se o tom, že by za ně mohli například dát polovinu daně. Podle Minčiče jsou nicméně tyto spekulace velmi předčasné
 

14:00 - Českobudějovičtí celníci zajistili v minulých dnech více než půl milionu neoznačených cigaret a přes 300 litrů lihovin bez kolků. Jednalo se o zboží v hodnotě více než 10 milionů korun, sdělil Vladimír Pešek z českobudějovického celního ředitelství. Celníci v souvislosti s tím zadrželi dva muže, kterým hrozí až osmileté tresty.

"Při domovních prohlídkách v Jihočeském a Středočeském kraji jsme našli značné množství cigaret neznačených v souladu se zákonem a dále alkoholických nápojů, které nebyly označeny kontrolní páskou," uvedl Pešek. Podle něj by v tomto případě jen únik na spotřební dani činil 1,1 milionu korun.

Na etiketách lahví s lihovinami byl uveden výrobce ze Slovenska, ale původ alkoholu nebyl známý. Celníci proto nechali v technické laboratoři provést rozbor vzorků lihovin. "Je to preventivní krok, ale nedomníváme se, že bychom v něm objevili metanol," uvedl Pešek.

13:30 - Padesát procent metanolu obsahovala láhev tuzemáku, ze které pil šestatřicetiletý muž z Libštátu ze Semilska. Láhev byla opatřena pravým kolkem.

"V současné době je vyšetřování zaměřeno na zjištění původu závadné lihoviny," uvedla mluvčí policie Vlasta Suchánková.

Muž se otrávil po vypití několika skleniček tuzemáku, který údajně zakoupila jeho manželka před měsícem v kamenném obchodě - ve vietnamské večerce v Lomnici nad Popelkou. Policisté obchod ve středu uzavřeli a ve spolupráci s celníky prohledali.

"Žádná další láhev stejného označení tuzemáku se v prodejně nenacházela a ani nebylo zjištěno jakékoliv porušení předpisů ohledně nakládání s alkoholem," řekla Suchánková.

13:20 - Lékaři vyšetřili 15 účastníků víkendové oslavy na Benešovsku, na níž se vyskytl metylalkohol. Kromě osmatřicetiletého muže hospitalizovaného v úterý v Praze nikdo další otráven nebyl, řekla ve čtvrtek mluvčí benešovské policie Diana Škvorová.

Na soukromé akci se podle ní objevila závadná slivovice pocházející z domácích zdrojů. Následný rozbor ukázal, že obsahovala 25 procent metylalkoholu. Osmatřicetiletý muž, který se jí napil, měl podle mluvčí problémy se zrakem. Jeho obvodní lékařka ho v úterý poslala do brandýské nemocnice, nakonec ale ještě tentýž den večer skončil ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

13:05 - Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) znepokojivě sleduje dopady prohibice na malé obchodníky, výrobce lihovin a stravovací zařízení. Považuje toto opatření za příliš ukvapené, nicméně vítá intenzivní snahu vlády situaci řešit.

"Rozumím závažnosti situace, ale v tuto chvíli s vaničkou vyléváme i dítě. Dlouhodobá nečinnost kontrolních orgánů je kompenzována poctivými výrobci a obchodníky. Reálně hrozí varianta, že se i přes objektivní snahu nepodaří obnovit odstávky výroby, a stovky firem se tudíž ke konci měsíce dostanou do vážných problémů s řízením hotovosti.  Navrhujeme udělat vstřícný krok a poskytnout těmto firmám okamžitý daňový odklad DPH,  spojený s osvobozením od všech nově vzniklých úroků z prodlení. Uznávám, že to je nestandardní řešení, ale nestandardní je i prohibice", uvedl předseda AMSP Karel Havlíček.

12:30 - "Vzhledem ke kapacitám Státní tiskárny cenin a vzhledem k tomu, že vyhláška vstoupí v účinnost ve středu příští týden, tak nové kolky budou mít povinné osoby k dispozici už v druhé polovině příštího týdne," řekl  ve čtvrtek novinářům v Poslanecké sněmovně ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministr financí si uvědomuje, že označení láhví nově vyrobenými kolky není "samospasitelným řešením". "Je to jenom způsob, jak viditelně označit láhve, které už budou z nové výroby a budou splňovat nařízení ministerstva zdravotnictví," uvedl Kalousek

11:50 - "Izopropylalkohol neboli isopropanol býval součástí různých výrobků spotřební chemie. Vyráběla se tak z něho např. Okena a Iron - výrobky vyhledávané alkoholiky a konzumované jakožto náhražky za pro ně drahý kvalitnější etanol. IPA však na centrální nervový systém působí zhruba dvojnásobně než samotný etanol. Nelegální výrobci alkoholu tedy v tomto případě hodně riskují. Při požití hrozí např. poškození jater či ledvin a vzhledem k tomu, že se cca 80 % dávky vyloučí jako aceton, přispívá isopropanol nepřímo k depresi CNS. Smrt může nastat náhle i v důsledku této deprese anebo se zpožděním - v závislosti na vývoji šoku s hypotenzí," říká Ing. Jaroslav Procházka z Oddělení klinické biochemie Fakultní Thomayerovy nemocnice.

11:30 - "Padělky nalezené a zkontrolované celní správou v roce 2010 obsahovaly jedovatý Isopropylalkohol (propanol, IPA) a zbytky dalších látek po odstranění denaturačních činidel. Isopropylalkohol je v dávce 15 gramů bez léčby smrtelný. Vzhledem k tomu, že v padělaných lihovinách bylo zjištěno okolo 31 ml/l této látky, tak smrtelnou dávkou již může být požití 1,5 litru 40% padělané vodky," vysvětluje Pavel Kučera, předseda Sdružení výrobců lihovin.  

"Jak vyplývá z protokolů celní správy z podzimu 2010, celní správa již tehdy věděla, že jsou produkty malých výrobců opakovaně padělány a obsahují nebezpečné látky. Na tyto padělky ohrožující životy konzumentů však neupozornila. Naopak Sdružení výrobců lihovin dlouhodobě na zneužívání denaturace Generální ředitelství cel upozorňuje," říká Pavel Kučera.

11:20 - "Celní  správa již před dvěma lety věděla o smrtelných lihovinách," uvádí ve své tiskové zprávě Sdružení  výrobců lihovin v reakci na tvrzení Jiřího Bartáka, mluvčího Generálního ředitelství celníci "během minulých let nikdy v žádném vzorku nenašli nadlimitní množství metanolu ani jiné látky, která by někoho mohla otrávit anebo zabíjet". 

"Sdružení  výrobců lihovin zastupující malé výrobce lihovin reaguje na nepravdivé tvrzení Generálního ředitelství cel, že o žádném nebezpečném alkoholu v minulosti nevěděla.

Podle Sdružení výrobců lihovin měla Celní správa ČR k dispozici již v roce 2010 informaci o tom, že se na českém trhu objevují padělky lihovin obsahující smrtelné množství nebezpečných látek, které se používají k denaturaci lihu. Přesto o nich tehdy veřejnost neinformovala a i dnes opět mylně říká, že žádné takové poznatky neměla.

Přičemž právě před dvěma lety byly zajištěny padělky lihovin malých výrobců bez kontrolních pásek či dokonce s padělanými kontrolními pásky, které byly v úterý 18. 9. 2012 nalezeny v černé stáčírně v Chebu," stojí v tiskové zprávě.

11:02 - Ze zlínské nemocnice ve čtvrtek propustili další dva pacienty, kteří se v ní léčili po otravě metanolem. Jsou zcela v pořádku, informovala mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Dvě ženy léčené na otravu odešly z nemocnice už v úterý, také jsou zcela bez následků. V nemocnici leží ještě osm osob, které požily závadný alkohol, šest mužů a dvě ženy, jejich zdravotní stav se lepší. V umělém spánku však zůstává zatím jediný pacient přijatý s otravou ve vsetínské nemocnici.

Ze zlínské nemocnice ve čtvrtek mohl odejít devětašedesátiletý muž a dvaapadesátiletá žena. Z pacientů, kteří zůstali v péči lékařů, leží dva muži na jednotce intenzivní péče, ostatní jsou na lůžkových odděleních interny, poznamenala Havlíková.

10:50 - V nemocnici v Boskovicích je od středy dvaašedesátiletý muž z Brna přiotrávený alkoholem. Lékaři u něj měli původně podezření, že by se mohl stát další obětí metanolu v zemi. Ukázalo se ale, že vypil sice nezávadný alkohol, ale ve velmi krátké době a velkém objemu, což způsobilo vyšší hodnotu metanolu v krvi. Ve čtvrtek to sdělila mluvčí policie Petra Vedrová. Muž vypil na lačný žaludek a na posezení tři čtvrtě litru slivovice.

Zdravotní stav muže již není vážný. S lékaři komunikuje. V uplynulých dnech navštívil na Blanensku matku. Vypil vodku ze supermarketu a slivovici. Pak zvracel, proto mu přivolala sanitku.

Pacient dostal ihned v nemocnici potřebné léky a podstoupil dialýzu. Podobný, ale ještě lehčí případ se stal ve Vyškově, kde lékaři ošetřovali muže po úrazu. Hladina metanolu v krvi byla u něj sice zvýšená, ale nijak neohrožovala jeho zdraví.

Lékaři boskovické nemocnice zároveň pečují o 38letého muže, který si slivovici zakoupil přes internet. Od jejího vypití je v kritickém stavu. Dostal potřebné léky a byl v umělém spánku. Zdravotníci jej z něj probouzejí od úterý. Teprve řada vyšetření prokáže, zda otrava metylalkoholem nebude mít trvalé následky.

10:35 - Evropská konfederace výrobců lihovin (CEPS) vyzvala českou vládu, aby ustoupila od záměru zavádět nové kolky na tvrdý alkohol. Zároveň žádá, aby Česko zrušilo obecný zákaz prodeje nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 20 procent. Opatření podle CEPS nepomáhají potlačit černý trh s alkoholickými nápoji a mohou být v rozporu s předpisy Evropské unie.

"Výrobci alkoholu se domnívají, že současný systém kolků nepomáhá potlačovat padělaný nebo nelegální alkohol, protože kolky jsou často padělány, opakovaně používány, nebo není trestáno, když na výrobcích chybí," uvedla CEPS v dopise premiéru Petru Nečasovi a dalším členům vlády. "Nový systém kolků proto pravděpodobně bude stejně neefektivní a bude nadále umožňovat, aby na trh přicházely nelegální výrobky, které jsou nebezpečné a za které není odvedena žádná daň," tvrdí evropští výrobci.

Konfederace také varuje, že zavedení nových kolků bude představovat logistický problém, protože bude nutné dodat je v dostatečném množství všem výrobcům alkoholu. Po dobu, než budou kolky vyrobeny a distribuovány, pak "trh bude v rukou nelegálních distributorů".

Více čtěte zde

10:33 - Stav dvou otrávených metanolem, kteří jsou v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), se zlepšuje. Osmatřicetiletého muže by lékaři mohli propustit do domácího ošetření v pátek, třicetiletého pacienta pak v dohledné době. Ve čtvrtek to uvedla mluvčí nemocnice Petra Pekařová. Osmatřicetiletého muže z Brandýsa nad Labem přijala nemocnice v úterý pozdě večer. Třicetiletý muž ve VFN leží od pátku.

"Úterní pacient by mohl jít pravděpodobně zítra (v pátek) domů. Stav pátečního pacienta se zlepšuje. I on by mohl být v dohledné době propuštěn," uvedla Pekařová. Podle ní oba muži dostávali lék fomepizol, který působí jako protijed. Nyní už prý není nutné jim ho podávat.

10:30 - Celkem 101 policistů se ve středu 19. září zapojilo do kontrol, které pokračovaly na území celého Kraje Vysočina, v souvislosti s vyhlášeným mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR. 

"Za uplynulých čtyřiadvacet hodin, tedy od středečního rána do dnešního rána, jsme v Kraji Vysočina provedli 301 kontrol. Při kontrolách jsme zkontrolovali celkem 257 objektů.  Některé provozovny byly v průběhu dne i noci kontrolovány opakovaně. V průběhu kontrol nebyly zjištěny poznatky, že by někde docházelo k porušování zákazu prodeje alkoholu," informuje krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

10:20 - "Za uplynulých 24 hodin zkontrolovalo 140 policistů celkem 758 provozoven v celém Olomouckém kraji. Nebylo zjištěno žádné porušení mimořádného opatření," sdělila krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

10:00 - Ve čtvrtek 20. září 2012 v 17:00 hodin se bude v posluchárně CH2 Přírodovědecké fakulty UK, Hlavova 8, Praha 2, konat seminář "Methanol a ethanol - mýty a fakta". Cílem tohoto semináře, který je rozdělen na biochemickou a analytickou část, je informovat odborně, ale srozumitelně širokou laickou veřejnost o problematice obou látek.

Během přibližně 50 minut vysvětlí odborníci široké veřejnosti, proč je toxicita metanolu tak rozdílná od toxicity etanolu, když se tyto dva primární alifatické alkoholy liší ve své struktuře jen nepatrně. Zaměří se na metabolismus obou alkoholů a jejich metabolity a objasní možné původy metanolu a etanolu v alkoholických nápojích.

9:30 - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v noci podepsal vyhlášku, na jejímž základě státní tiskárna cenin začne s výrobou nových kolků. Kalousek to ve čtvrtek ráno řekl s tím, že vyhláška má být účinná od příští středy. Ve stejný den by mělo podle rozhodnutí vlády ministerstvo zdravotnictví zmírnit své nyní platné mimořádné opatření o plošném zákazu prodeje tvrdého alkoholu.

Do distribuce takto vybavené lahve budou moci ve chvíli, kdy ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ve středu v televizi a rozhlase oznámí změnu nyní platného mimořádného opatření. Jen na výrobcích bude, jak rychle celý proces přípravy zvládnou.

8:45 - V Moravskoslezském kraji se metylalkoholem otrávil další člověk, třiapadesátiletý muž je v péči lékařů frýdecko-místecké nemocnice. Informovala o tom ve čtvrtek policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

"Nemocnice nově hospitalizovala třiapadesátiletého muže, který byl do zdravotnického zařízení převezen pro zdravotní obtíže po konzumaci alkoholu. Rozbory detekovaly intoxikaci metylalkoholem," uvedla Holčáková. Muž je v péči lékařů nemocnice ve Frýdku-Místku, kde je již jeden otrávený. Vedení zdravotnického zařízení ale odmítá podat základní informaci o jeho zdravotním stavu.

"Mohu pouze uvést, že jsme přijali dalšího pacienta, u kterého se potvrdila otrava metylalkoholem. Umístěn je na jednotce ARO. Další informace ředitel zakázal poskytnout s tím, že pacienti mají právo na soukromí," řekla mluvčí nemocnice Jolana Filipová.

8:35 - Pětačtyřicetiletý muž z Přerova obviněný v souvislosti s otravami metanolem je zatím na svobodě. Ze zadržení jej propustili policisté, kteří zároveň podali podnět k návrhu na jeho vzetí do vazby. Žalobce jej však stále ještě nepodal.

Muž byl zadržen již podruhé za sebou, policisté mu v druhém případě rozšířili obvinění o distribuci závadného alkoholu do další provozovny. Policisté v souvislosti s metanolovou kauzou stíhají také muže z Lipníku nad Bečvou a ženu z Brodku u Přerova.

"Obviněného pětačtyřicetiletého muže z Přerova policejní orgán propustil kvůli vypršení zákonné lhůty ze zadržení ještě před podáním podnětu k návrhu na jeho vzetí do vazby. V současnosti tudíž neběží žádná zákonná lhůta pro podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Návrh na vazbu jsem ještě nepodal, čekám na doplnění spisu," řekl ve čtvrtek státní zástupce Jakub Grmela z přerovského státního zastupitelství.

8:20 - Policisté v Moravskoslezském kraji zadrželi v souvislosti s kauzou jedovatého alkoholu dalšího člověka. Počet zadržených se tak zvýšil na 18 lidí, 15 bylo obviněno, deset z nich soud poslal do vazby.

Mluvčí Gabriela Holčáková uvedla, že policie kromě jiného provedla už 39 domovních prohlídek. "I dnes budou pokračovat úkony trestního řízení, domovní prohlídky a není vyloučena ani změna počtu zadržených osob," sdělila.

6:00 -  Poslanec ODS Boris Šťastný ve středečním  Interview ČT24 řekl, že peníze z daní na alkohol a cigarety by měly plynout do zdravotnictví: "Ty daně plynou do státního rozpočtu, postaví se za ně silnice, platí se znich aparát úředníků, měly by plynout rovnou do systému zdravotního pojištění."

 

Právě se děje

před 19 minutami

Šéf vojenských zpravodejců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy