Nelegálně pobývajících cizinců v Česku mírně přibylo

ČTK ČTK
27. 11. 2014 12:03
Problémy jsou především s těmi, kteří si pobyt v zemi prodlužují bez povolení. Někteří z nich také překračují povolenou dobu pobytu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Brno/Praha - Policie od ledna do listopadu odhalila v republice celkem 3924 cizinců nelegálně pobývajících v zemi, což je v meziročním srovnání zhruba o pět set lidí více.

Největší problémy jsou především v Praze a středních Čechách, kde žije asi polovina ze 450 tisíc cizinců s povolením k pobytu v ČR. Problémy jsou s těmi z nich, kteří si jej bez povolení prodlužují, řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Jde hlavně o občany Ukrajiny, Libye a Ruska.

Od ledna do listopadu zajistila cizinecká policie v Česku celkem 853 Ukrajinců, což je o sto více než ve stejném období loňska. Většina z nich měla prošlé povolení k pobytu v zemi. Šlo hlavně o dělníky, kteří nejprve dostali řádné povolení k práci v Česku a po vypršení jeho platnosti si jej řádně neprodloužili.

Další skupinou jsou takzvaní lázeňští hosté z Libye, Kuvajtu a Saudské Arábie, kteří navštěvují lázeňské komplexy v západních Čechách anebo v Moravskoslezském kraji. Dostávají tříměsíční povolení k pobytu, které ale překračují.

Nejčastěji takto chybují Libyjci. Za deset měsíců letošního roku řešila cizinecká policie tyto potíže s 380 občany Libye, ve stejném období loňska si nedovoleně protáhlo pobyt v zemi 233 osob a ve stejném období roku 2012 celkem sedmnáct občanů tohoto státu.

Nelegální migranti se snaží dostat do Německa a Skandinávie

Početnou skupinu nelegálně pobývajících cizinců v zemi tvoří také Rusové. Letos jich policie od ledna do listopadu odhalila 377, což je o sto méně než ve stejném období loňska. V mnoha případech jde o podnikatele, kteří v České republice nakupují nemovitosti, získají krátkodobé povolení k pobytu a to si pak neprodlouží.

V oblasti nelegální migrace jsou potíže především s obyvateli Sýrie, Afghánistánu nebo Pákistánu. Ti cestují do střední Evropy z Balkánu. V Maďarsku vstoupí do tzv. schengenského prostoru, který vytvářejí státy EU. Státy, které podepsaly schengenskou smlouvu, střeží před nelegálními přistěhovalci vnější hranici Unie.

V Maďarsku tito běženci požádají o ochranu, pak ale z uprchlických a azylových center mnozí uprchnou a snaží se vycestovat do Německa nebo Skandinávie. Přesná čísla ale k nelegálním migrantům chybí. Policie situaci vyhodnocuje.

V České republice tvoří schengenskou hranici pouze letiště, kam přijíždějí i lidé žijící mimo Evropskou unii, a kde je tedy nutný přísnější dohled policie kvůli nelegálním migrantům.

Letos policisté na letišti v Praze-Ruzyni dopadli 136 běženců, v Pardubicích šest a na letišti v Brně-Tuřanech pět uprchlíků. Většinou šlo o lidi, kteří se pokoušeli do země přicestovat na cizí či padělané doklady. Ve srovnání s loňskem je statistika zhruba stejná.

Cizincům, kteří pobývají v České republice nelegálně, je po odhalení zakázán další pobyt v zemi. Pokud včas z republiky nevycestují, mohou být stíháni za maření výkonu úředního rozhodnutí. Mohou být až 180 dní drženi v policejním záchytném zařízení pro cizince a následně ze země deportováni.

 

Právě se děje

Další zprávy