Nejmocnější muži: Volby musí být, je to veřejný zájem

Domácí Domácí
3. 9. 2009 10:59
Shodli se na tom prezident, premiér a šéfové obou komor parlamentu
Čím více budeme volby odkládat, tím hůře se vypořádáme s dopady krize, apeloval prezident
Čím více budeme volby odkládat, tím hůře se vypořádáme s dopady krize, apeloval prezident | Foto: Jan Langer

* Podle Klause a spol. rozhodl Ústavní soud v rozporu se zákonem * Volby jsou veřejným zájmem velkého významu * Jejich odložením se ještě více destabilizuje situace v zemi

Praha - Ústavní soud ohrozil stabilitu České republiky, když pozastavil přípravu předčasných voleb.

Shodli se na tom prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer a předsedové obou komor parlamentu Miloslav Vlček a Přemysl Sobotka.

Čtveřice nejvýše postavených ústavních činitelů je podle vlastních slov "velmi znepokojena krokem Ústavního soudu, který rozhodl o odkladu výkonu rozhodnutí".

Potřebujeme bojovat s krizí

Soud přípravu voleb pozastavil v úterý, kdy rozhodl, že se bude zabývat stížností poslance Miloše Melčáka.

Okamžitě se rozjela politická jednání, která mají za cíl hlasování začátkem října zachránit. Expertní skupina, kterou politici sestavili, ovšem tvrdí, že to není příliš reálné. Pravděpodobnější je podle nich termín 6. a 7. listopadu, což se ale některým stranám nezamlouvá.

Ústavní soud se stížností bude veřejně zabývat 10. září. Podle jeho předsedy Pavla Rychetského je pravděpodobné, že padne konečné rozhodnutí.

"Kdyby k odložení voleb došlo, šlo by o destabilizující krok," je přesvědčen i prezident Klaus. Soud podle něj neměl právo pozastavit přípravu voleb, protože hlasování je veřejným zájmem velkého významu.

"Země se už půl roku nachází ve velmi nestabilní situaci. Volby jsou proto ve veřejném zájmu, který se týká celé naší společnosti," konstatovali ve společném prohlášení nejdůležitější muži české politické scény.

A požadují, aby se hlasování o novém složení sněmovny konalo v co nejkratší lhůtě. "Potřebujeme vládu, která dokáže vést zemi v době ekonomické krize. Prodlužování současného stavu ohrožuje schopnost na krizi reagovat," prohlásil Klaus.

Foto: Aktuálně.cz
DOKUMENT:
Společné prohlášení ústavních činitelů k verdiktu ÚS

Přijdou stovky milionů korun vniveč?

Jde ovšem i o peníze. "Za nezanedbatelné považujeme i stovky milionů korun, které již byly vydány, a to v situaci, kdy jsou občané, firmy i státní orgány nuceni přijímat úsporná opatření," stojí v prohlášení.

Na finanční stránku hledí i jednotlivé strany. Podle informací deníku Aktuálně.cz už totiž proinvestovaly většinu z téměř půlmiliardy korun, kterou měly na letošní volby připraveny.

"Většina věcí se sjednává dopředu, těžko teď můžeme přijít do agentury a říct: my ty billboardy chceme až za půl roku. Takže bychom v případě odložených voleb vyhodili oknem hezkých několik desítek milionů," vysvětlil například jeden z činitelů ODS.

"Odložení by pro nás znamenalo ekonomické fiasko, odhaduji to na odepsání více než sto milionů korun," připustil dokonce Jaroslav Tvrdík, volební manažer ČSSD.

Foto: Ludvík Hradilek

Názory politiků se různí

Prohlášení ústavních činitelů přivítal předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Považuji jej za jasný signál Ústavnímu soudu, aby zvážil své rozhodnutí, a to s ohledem jak na vážnost situace, ve které se naše země nachází, tak i na argumenty, které zpochybňují východiska rozhodnutí Ústavního soudu," napsal do médií.

"Ačkoliv respektuji rozhodnutí Ústavního soudu, připojuji se k hodnocení prezidenta republiky, že je neuvážené a představuje v již tak složité situaci naší země destabilizující prvek."

Jiný postoj zastává lidovecký předseda Cyril Svoboda. "Jakýkoliv nátlak na Ústavní soud považuji za naprosto nepřijatelný a v rozporu s principy demokracie," prohlásil. Podle něj není přípustné, aby kdokoliv - kromě Ústavního soudu - stanovil, co je veřejný zájem.

Nezamlouvá se mu ani argumentace vynaloženými penězi. "Sám za sebe rozhodně nepovažuji za veřejný zájem to, kolik zatím utratily politické strany za kampaň, ani náklady státu na volby. Veřejný zájem na dobře fungující demokracii má vyšší hodnotu, než vynaložené peníze na volební kampaň."

 

Blogy na Aktuálně.cz:

Foto: Aktuálně.cz
Právník Zdeněk Koudelka specializující se na ústavní právo: Demokracie není hra
Foto: Aktuálně.cz
Politický komentátor Jan Kubáček: Kdo vydělá na posunutí voleb?!
Foto: Aktuálně.cz
Politický komentátor Jiří Pehe: Poučení z ústavní krize
Foto: Aktuálně.cz
Vysokoškolský profesor Jiří Zlatuška: Na posunu voleb vydělají občané
Foto: Aktuálně.cz
Ekonom Aleš Michl: Marx, Melčák, Beatles
 

Právě se děje

Další zprávy