Jak zkontrolovat majetky politiků? Prolomit nefunkční weby

Radek Nohl Radek Nohl
27. 9. 2014 15:05
K majetkovým přiznáním českých primátorů a náměstků vede klikatá cesta. Nefungují třeba webové adresy registrů nebo přístupové údaje. Některé magistráty navíc odpovídají pozdě. A Ostrava vůbec.
Primátor a senátor Jaroslav Kubera. Jeho majetkové přiznání na webu Teplic nenajdete.
Primátor a senátor Jaroslav Kubera. Jeho majetkové přiznání na webu Teplic nenajdete. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Chcete se podívat na webových stránkách Teplic, jaký majetek si pořídil primátor a senátor Jaroslav Kubera z ODS? A co si koupil jeho náměstek nebo další radní? Zapomeňte.

Teplice - jak už bývá zvykem - se opět něčím vymykají. Jsou jediným českým statutárním městem, na jehož webu nenajdete registr oznámení veřejných funkcionářů. Tedy databázi majetkových přiznání komunálních politiků a nejvyšších magistrátních úředníků, kteří podle zákona o střetu zájmů musí každoročně povinně zveřejňovat své hodnotné nákupy, dary a závazky.

"Nechtěli jsme utrácet velké peníze za další IT systém," vysvětluje tajemník Teplic Marek Fujdiak na dotaz reportéra Aktuálně.cz.

"Navíc za dobu platnosti zákona (od roku 2006 - pozn. red.) jste druhý, kdo má o majetková přiznání zájem," řekl Fujdiak a dodal, že před redakcí deníku Aktuálně.cz o ně měla zájem jen jiná kolegyně-novinářka.

Přiznání přišla zaheslovaná e-mailem

Nutno podotknout, že Teplice majetková přiznání politiků a vlivných úředníků nijak netají. Jen se k nim musíte prokousat jinak než v jiných městech. Administrativní kolečko začíná tím, že zašlete své osobní údaje tajemníkovi, který obratem zaheslované dokumenty jednotlivých politiků zašle zpět do vaší e-mailové schránky.

Z těchto přiznání vyplývá, že třeba náměstek primátora Hynek Hanza (ODS) si v roce 2012 koupil polovinu domu za 3,27 milionu a loni splácel hypotéku 3,2 milionu korun.

Kromě Teplic prozkoumal online deník Aktuálně.cz před říjnovými komunálními a senátními volbami majetková přiznání magistrátních šéfů v pětadvaceti největších tuzemských městech.

"Obraťte se na politika ČSSD". Ten mlčí

Ukázalo se přitom, že získat přístupové údaje do registru nebylo jednoduché. Třeba Ostrava vytrvale nereagovala na žádnou z žádostí, které redakce zaslala. A některá města poslala správné heslo až na další pokusy.

Problém přišel například v Praze. Kdyby reportér čekal na to, než mu přístupové údaje pošle šéf kontrolního výboru Petr Dolínek (ČSSD), o němž původně mluvčí Petra Hrubá tvrdila, že má tuto gesci na starosti, asi by je nezískal dodnes. Dolínek několik dní telefon nebral a neodpověděl ani na zaslané dotazy.

Přístup k majetkovým přiznáním pražských politiků dorazil až zhruba po dvou týdnech poté, co reportér vyplnil formulář schovaný na magistrátním webu. Odpověď z dalších měst byla rychlejší, maximálně do pěti pracovních dní.

Registry jsou staré a nefungují

Ani poté ovšem nebylo úplně vyhráno. Vyšlo totiž najevo, že IT systémy jsou často zastaralé, a buď vůbec nefungují, nebo v nich potřebné dokumenty chybějí. Mimo jiné i proto, že veřejnost o majetkové přiznání zvolených politiků nejeví velký zájem a dlouho nikdo neprovedl patřičnou kontrolu databází.

"Já snad vezmu ty šanony a pojedu za vámi do Prahy," nabízí asistentka opavského tajemníka Renata Zahradníková, když se registr opakovaně nedaří zprovoznit.

Nejprve nebyl samotný registr dostupný, pak zase systém po zadání jména a hesla hlásil, že platný přístup neexistuje. Problémy se podařilo odstranit až po třech dnech komunikace.

"Od roku 2008 jste pátý novinář, který požádal o nahlédnutí do registru (dvakrát osobně a třikrát elektronický registr), a tudíž není důvod modernizovat daný program," podotkla asistentka tajemníka.

Na chyby v systému redakce narazila i v Mostě či v Mladé Boleslavi. Tady naopak nebyla dostupná majetková přiznání od roku 2010 dosud. Stejně jako v Opavě se však vše podařilo nakonec vyřešit a do dokumentů nahlédnout.

 

Právě se děje

Další zprávy