Kala: Pro ty, co nosí miliony v krabici, nemají pokuty smysl

Radek Nohl Radek Nohl
28. 9. 2014 19:50
Je nutné novelizovat zákon o střetu zájmů, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz jeho spoluautor a nynější prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.
Jeden z autorů zákona o střetu zájmů, současný předseda NKÚ Miloslav Kala.
Jeden z autorů zákona o střetu zájmů, současný předseda NKÚ Miloslav Kala. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zákon o střetu zájmů, na základě kterého čeští politici už osm let musí odevzdávat majetková přiznání, je nutné přepracovat. V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz to říká Miloslav Kala, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, který zákon ještě jako poslanec ČSSD připravoval.

Formuláře přiznání by se podle Kaly měly vyplňovat už před vstupem do politiky a pak po každém volebním období. Prezident NKÚ zároveň nefandí výraznému zvyšování pokut pro politiky, kteří v majetkovém přiznání dělají chyby a například tají důležité informace s pozdějším zdůvodněním, že na něco zapomněli nebo se spletli.

"Fakt, že politik lhal, by měl stačit k jeho odchodu z politiky. Nevěřím, že pokuta někoho změní, aby nenosil po nocích miliony ukryté v krabicích od vína. Takoví lidé budou mít peníze na jakoukoliv pokutu," tvrdí Kala v rozhovoru, který je dalším dílem předvolebního seriálu Aktuálně.cz o majetku komunálních politiků.

Aktuálně.cz: Jak dlouho vyplňujete formulář vlastního majetkového přiznání?

Miloslav Kala: Když mám připravené podklady, tak jen pár minut.

A.cz: Dá se podle vás zákon nějak šikovně obejít?

Jistě, vždyť to bude zanedlouho deset let, co byl prosazen.

A.cz: Takže je potřeba současný zákon vylepšit?

Ano, zákon je třeba přepracovat. V době jeho vzniku byl první pokus zrušen Ústavním soudem, padaly argumenty o zneužití informací kriminálními živly, měnila se výše pokut i orgány, které je udělují, a v neposlední řadě byl novelizací zúžen okruh osob, které mají povinnost majetková přiznání podávat. Je nejvyšší čas dosavadní zkušenosti vyhodnotit a přistoupit k novelizaci.

A.cz: Jsou podle vás politici a úředníci poctiví?

Doufám, že jsou poctiví. Myslím ale, že je třeba změnit zákon tak, aby politici museli podávat majetková přiznání už při vstupu do politiky a pak po každém volebním (funkčním) období. Ti nepoctiví pochopitelně do žádného formuláře nenapíší pravdu o tom, že kradou. Ale hrubá disproporce ve vykazovaných příjmech a výdajích je důležitým signálem - pro voliče, novináře i úřady.

A.cz: Když jsem teď zkoumal majetková přiznání komunálních politiků, narazil jsem na několik příkladů, kdy primátoři nebo jejich náměstci neuvedli, že čerpají půjčky nebo hypotéky. Například primátor Ústí do dokumentu napsal, že v roce 2010 čerpal dvě hypotéky. Ale do majetkových přiznání za rok 2011 až 2013 je už neuvedl, přestože nám řekl, že hypotéky stále splácí. Udělal chybu?

Zřejmě ano. Zda ji opravdu udělal, musí posoudit přestupková komise příslušného obecního úřadu. Mimochodem podle mého původního návrhu měl mít tuto pravomoc správní soud.

A.cz: Měl by být v takovém případě politik potrestán?

Pokud se prokáže provinění, pak by trestem měla být až pokuta 50 tisíc korun a její zveřejnění. Když jsem zákon koncipoval, měli politici větší obavu ze zveřejnění než ze samotné pokuty. Mám pocit, ze v tomto se časy mění a s reputací si už nikdo hlavu příliš neláme.

A.cz: Jsou tedy pokuty za nedodržování zákona dostačující?

Víte, pokuta by měla donutit veřejného funkcionáře, aby splnil svoji povinnost a zveřejnil své majetkové a podnikatelské poměry. Fakt, že politik lhal, by měl stačit k jeho odchodu z politiky. Nevěřím, že pokuta někoho změní, aby nenosil po nocích miliony ukryté v krabicích od vína. Takoví lidé budou mít na jakoukoliv pokutu. Smyslem tohoto zákona bylo dát veřejnosti základní informaci o tom, zda neexistuje něco podezřelého - něco, co signalizuje, že si dotyčný nezaslouží její důvěru.

A.cz: Je někdo, kdo přiznání politiků a úředníků kontroluje? Probíhá vůbec taková kontrola?

Koncepce zákona o střetu zájmů byla postavena na kontrole ze strany občanů. Přístup k informacím měly zprostředkovat sdělovací prostředky. Myslím, že nic lepšího asi vymyslet nelze. Jen je třeba odstranit zbytečné bariéry, které komplikují přístup občanů k údajům z majetkových přiznání jejich poslance, senátora či starosty.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Ministr Arenberger musí vysvětlit pronájem své nemovitosti vinohradské nemocnici, sdělil Babiš

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň sdělil, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

"Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil," uvedl Babiš. "Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku," doplnil.

Web Seznam Zprávy napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy