reklama
 
 

Ukrajinci zadrželi českého diplomata při NATO, musel zpátky do Prahy

Aktualizováno 11. 5. 2018 13:12
Spolu s bývalým detektivem ÚOOZ Luďkem Vokálem byl na Ukrajině kvůli údajnému nezákonnému prodeji zpravodajské techniky zadržen i český diplomat při NATO.

Praha - České úřady dva týdny popíraly, že byl na Ukrajině při pokusu o prodej odposlouchávací techniky zadržen i český diplomat. On-line deník Aktuálně.cz však na základě informací od čtyř zdrojů z Kyjeva a české diplomaticko-bezpečnostní komunity zjistil, že společně s bývalým detektivem ÚOOZ Luďkem Vokálem ukrajinské orgány skutečně zatkly i bývalého českého vojáka M. P., který v zemi působil jako poradce při kanceláři Severoatlantické aliance v Kyjevě.

M. P., jehož celé jméno redakce zná, měl v zastoupení NATO na starost logistiku. Do mise byl nominován českým ministerstvem obrany. Vzhledem k tomu, že civilní zaměstnanec resortu disponuje českým diplomatickým pasem, musely jej ukrajinské orgány bezprostředně po zadržení propustit. A krátce poté byl potichu stažen zpátky do Česka.

Incident znamená pro ministerstvo obrany, které M. P. do NATO nominovalo, velkou nepříjemnost, případ by totiž mohl poškodit pověst Česka v Severoatlantické alianci a zároveň pozici NATO na Ukrajině.

Informace redakce nakonec oficiálně potvrdila i ministerstva obrany a zahraničních věcí.

Mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová Aktuálně řekla, že Ukrajinci původně tvrdili, že byl při akci zadržen jen jeden Čech. "Nicméně o necelé dva týdny po jeho zadržení obdržel náš zastupitelský úřad v Kyjevě informace, z nichž vyplývá, že byl ukrajinskou stranou zadržen i civilní expert působící ve styčné kanceláři NATO v Kyjevě, který tam byl vyslaný ministerstvem obrany," sdělila.

"Nejedná se tak o žádného kariérního diplomata vyslaného ministerstvem zahraničí na český zastupitelský úřad. Tento Čech byl krátce po svém zadržení propuštěn ukrajinskou policií a žádné řízení s ním ukrajinská strana nezahájila," dodala mluvčí s tím, že na další otázky by mělo odpovědět ministerstvo obrany, na jehož žádost mu byl vystaven diplomatický pas.

Ministerstvo obrany, které M. P. do mise NATO nominovalo, se k případu vyjadřuje jen velmi opatrně. "Česká republika vyslala jako dobrovolný příspěvek do styčné kanceláře NATO v Kyjevě svého civilního experta na logistiku. Jeho působení na Ukrajině bylo již ukončeno, je zpět v Česku a momentálně čerpá dovolenou," řekl redakci mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Je to slušný chlap, říkají v NATO

Podle zdrojů z NATO je M. P. v aliančních kruzích považován za "slušného chlapa", na kterého takové chování nesedí. Mohl se tak prý stát obětí zpravodajské hry, která se vymkla z rukou.

Další zdroj obeznámený s citlivým případem redakci řekl, že M. P. měl Vokálovi dodávat kontakty.

Sám Vokál tvrdí, že se celý případ točí právě kolem bývalého vojáka a on je pouze obětí. "V téhle celé kauze, která mě velmi poškozuje, nejde vůbec o mě, ale o pana M. P. ze struktur NATO, jehož se ukrajinská kontrarozvědka SBU potřebovala zbavit," reagoval na zjištění redakce exdetektiv, kterého později ukrajinský soud propustil na kauci. Tvrdí, že jej diplomat kontaktoval a zajišťoval všechny obchody na Ukrajině.

"Měl mít také - k mému ohromení - z tohoto poměrně lukrativního kontraktu desetiprocentní provizi. Řekl mi, že to tu tak prostě chodí. Já jsem jen obchodník, dělám byznys a zákulisní hry se snažím příliš nevnímat. Mohu se jen dohadovat, co všechno za tou provizí je a zda šlo o sóloakci pana M. P. či koho vlastně a v čí kapse měly peníze z této provize skončit," dodal Vokál (celý rozhovor s exdetektivem přinese redakce Aktuálně.cz později).

Vokál před dvěma týdny vypovídal před kyjevským soudem. V té době byl už jeho obchodní partner a diplomat na svobodě a připravoval se na odjezd do Česka.

Soudkyně ševčenkovského obvodního soudu Olena Melešaková tehdy rozhodla, že Vokál může být propuštěn na kauci, pokud zůstane na Ukrajině a bude spolupracovat s vyšetřovateli. Kauci přes 100 tisíc korun zaplatil a na Ukrajině se dodnes zdržuje.

Melešaková u soudu řekla, že Vokál čelí obvinění z nezákonného prodeje zařízení, které šlo použít například k odposlechu telefonů. A hrozí mu trest odnětí svobody na čtyři až sedm let. Na Vokálovo zatčení tehdy upozornil server Info.cz.

"V tomhle konkrétním případě to znamená, že řeč je o prodeji prostředků zakázaných na území Ukrajiny k volnému prodeji občanům Ukrajiny. Tato zařízení jsou určená k nelegálním odposlechům bez povolení soudu," sdělila tehdy serveru iRozhlas Melešáková.

A pro server vyloučila, že by mohlo jít o prodej běžných nahrávacích přístrojů. "Ne, máme expertní posudek, který říká, že ta zařízení slouží jako prostředky pro nezákonný sběr informací."

autoři: Lukáš Prchal, Josef Pazderka, Jan Gazdík | 11. 5. 2018 12:47

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama