reklama
 
 

Bývalý důstojník ÚOOZ Vokál byl zadržen na Ukrajině, za prodej odposlechů mu hrozí sedm let vězení

Aktualizováno 27. 4. 2018 18:27
Ukrajinský soud obvinil Luďka Vokála kvůli nelegálnímu prodeji odposlouchávacích zařízení, která jsou na Ukrajině zakázaná.

Kyjev/Praha - Čechem zadrženým v pondělí na Ukrajině je bývalý vysoký důstojník někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Luděk Vokál, potvrdila serveru iROZHLAS.cz soudkyně, která ve středu v Kyjevě rozhodovala o jeho případné vazbě. Za zadrženého byla složena kauce, takže nyní může ven z cely, oznámilo ministerstvo zahraničí, které ale identitu muže neupřesnilo. Zadržený musí zůstat na Ukrajině. Je obviněn z nezákonného prodeje zařízení, jež je možno použít třeba k odposlechu telefonů, upřesnila dřívější informace soudkyně. Hrozí mu za to čtyři až sedm let vězení.

"V tomto konkrétním případě to znamená, že řeč je o prodeji prostředků zakázaných na území Ukrajiny volně prodávat občanům Ukrajiny. Tato zařízení jsou určená pro nelegální odposlechy bez povolení soudu," řekla serveru soudkyně Olena Melešaková. Ve středu rozhodla, že Vokál může být propuštěn z cely předběžného zadržení po zaplacení kauce, která odpovídá zhruba 4500 eurům (asi 115 tisíc Kč).

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová uvedla, že kauce byla složena dnes a následně byl zadržený muž propuštěn. Musí se ale dál zdržovat na Ukrajině a spolupracovat s vyšetřovateli.

Vokál před soudem, kde ho zastupovali dva obhájci a pomáhal překladatel, přiznal svou účast na přečinu. "Občan České republiky potvrdil svou účast na spáchání trestného činu, ze kterého ho viní," cituje iRozhlas.cz soudkyni. Termín, kdy Vokál opět stane před soudem, není stanoven. Podle ukrajinské soudkyně by se tak mohlo stát do roka.

Vokála v Česku podezírá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) z několika trestných činů. Počátkem dubna ho navrhla obžalovat ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli tomu, že vyzradil informace o policejní razii v kauze Vidkun, týkající se podezřelých vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky. Vedle toho Vokál čelí obvinění, že mezi roky 2010 a 2015 poskytoval lidem z podsvětí informace ze spisů protidrogové centrály nebo informace z policejních databází o šéfovi společnosti ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanu Janouškovi. Údajně také pomohl zdržet zátah policie proti lidem podezřelým z vydírání nebo zařídit povolení k pobytu pro přítelkyni jedné z vlivných postav podsvětí.

Server Info.cz ve středu napsal, že spolu s Vokálem ukrajinské bezpečnostní složky zadržely údajně i českého diplomata, který byl ale následně vzhledem ke svému diplomatickému statusu propuštěn. Mluvčí Valentová to nepotvrdila, české ministerstvo podle ní takovou informaci nemá.

autor: ČTK | 27. 4. 2018 7:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama