Možná je jediná koalice, řekl Klaus. Nikoho nepověřil

Domácí Domácí
31. 5. 2010 17:45
Povolební vyjednávání sledujeme v online reportáži
Karel Schwarzneberg pobyl u prezidenta asi 35 minut
Karel Schwarzneberg pobyl u prezidenta asi 35 minut | Foto: Jan Langer

Praha - První ostré kolo povolebních vyjednávání je za námi. Žádné velké drama se nekonalo.

Začalo se už ráno, kdy se v Poslanecké sněmovně roztočil kolotoč schůzek vyjednavačů ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Zástupci posledně jmenované strany si ještě předtím odhlasovali, že poslanci VV si nechají proplatit pouze skutečně vyčerpané náhrady a že nebudou jezdit MHD zadarmo.

ODS se pak s ostatními dvěma potenciálními partnery dohodla na šesti programových okruzích, ve kterých budou experti dál hledat shodu.

Co se dělo na Hradě

Od desáté hodiny se pozornost médií a politiků upřela na Pražský hrad, kam si prezident Václav Klaus pozval lídry stran, které ve volbách uspěly. Ani pětice schůzek nepřinesla zásadně nové informace.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka zopakoval, že by první šanci na sestavení vlády měla dostat právě jeho strana. Se stejným stanopviskem přišel na Hrad i šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Lídr ODS Petr Nečas řekl, že o tom s prezidentem vůbec nemluvil. A Radek John, lídr Věcí veřejných, si od prezidenta odnesl neupřesněné "cenné rady nováčkovi".  A potvrdil, že VV nepůjdou do koalice s ČSSD.

Václav Klaus pak nikoho nepověřil sestavením kabinetu, ani nejmenoval nového premiéra. "Vidím možnost jedné tříčlenné koalice, jinou možnost nevidím," uzavřel první den vyjednávání prezident.

Vyjednávání o nové vládě jsme sledovali v online reportáži:


Důležité

Projev

Zajímavost

Komentář

17:30 - Jan Lipold, komentátor Aktuálně.cz: Spolu s koalicí se rodí i první zásadní spor, a to lingvistický. Jde o to, jestli se novému trojspřeží má říkat "koalice rozpočtové odpovědnosti", "koalice proti zadlužování" nebo "koalice proti zadlužování a korupci". Možná by to spravilo nějaké referendum… Václavu Klausovi to bude asi jedno, nemá důvod spěchat, povolební situace je ještě syrová. Hrad ustoupí do pozadí a pozornost se v příštích dnech vrátí dolů k Vltavě - když se ODS, TOP 09 a VV dohodnou, nebude mít Klaus nejspíš problém jmenovat koaličního kandidáta premiérem. To je hlavní výsledek dnešního oťukávání. ČSSD je v tuto chvíli ze hry.

16:50 - Prezident Václav Klaus zatím nevidí jinou možnost než kabinet ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. "Vidím možnost jedné tříčlenné koalice, jinou možnost nevidím," řekl po setkání s lídry stran Václav Klaus. Prezident teď vyčká na další jednání, žádné formální kroky - pověření nebo jmenování - teď dělat nebude.

16:25 - Jan Lipold, komentátor Aktuálně.cz: Poslouchat Radka Johna, z toho někdy bolí hlava. Nejdřív řekne, že voliči si Věci veřejné najali jako "krizové manažery", pročež se politici VV budou jako krizoví manažeři chovat (pracovitě, rázně, odpovědně apod.). Potom ale sdělí, že koaliční partnerství budou schvalovat "Véčkaři" v internetovém referendu. Za Véčkaře mimochodem můžete s trochou logistického umu přihlásit polovinu svého příbuzenstva. Ale hlavně: VV míchají pojmy "volič" a "Véčkař", přičemž těch prvních je skoro třicetkrát tolik než těch druhých. A už jste viděli krizového manažera, který řeší krizi přes referendum?

16:20 - Radek John vyšel z Hradu v 16:10. Schůzka s prezidentem prý byla informativní. John prý Klause ujistil o tom, že Věci veřejné nepůjdou do žádné koalice s ČSSD. Prezident to prý uvítal. "Klaus mi dal cenné rady jako nováčkovi," řekl také John. Jaké konkrétně ale neprozradil. Vyjednávání s ODS a TOP 09 podle něj zdaleka nejsou u konce a mohou se ještě na lecčems zaseknout. Věci veřejné teď prosazují, aby se "koalice proti zadlužování" přejmenovala na "koalici proti zadlužování a korupci".

16:10 - Jednání mezi ODS a ČSSD o možné spolupráci velmi rychle zkrachovala. Poté, co se vrátili od prezidenta, se sice Petr Nečas a Bohuslav Sobotka sešli ve sněmovně, ale došli k závěru, že programové priority obou stran jsou tak rozdílné, že nemá cenu dále vyjednávat. Dohodli se na tom, že je třeba co nejrychleji svolat sněmovnu (to by mělo být 22. června), ale nejsou zcela jednotní v tom, jaké zastoupení by ve výborech a vedení dolní komory měla mít opozice. Sobotka si myslí, že ho mít má. Řekl také, že po ODS se ještě setká se zástupci TOP 09 a Věcí veřejných. První z těchto stran krátce předvolbami zřetelně vyloučila, že by do vlády se socialisty šla, ta druhá dala najevo, že jí je přece jen bližší koalice s ODS.

15:35 - Na Hrad dorazil i poslední z pozvaných stranických lídrů - předseda Věcí veřejných Radek John.

Foto: Jan Langer

15:30 - Věci veřejné podporují trojkoalici s ODS a TOP 09, řekl po setkání s lídrem občanských demokratů předseda strany Radek John. Stejně jako s TOP 09 se strany dohodly na šesti programových okruzích, o kterých budou dále jednat experti. "My velmi podporujeme projekt," uvedl podle agetury ČTK John, zdůraznil ale také, že další jednání i ve trojici stran budou velmi složitá a dokud nebudou hotova, koaliční vláda nevzniká.

15:20 - Předseda KSČM Vojtěch Filip strávil s prezidentem jen necelou půlhodinu. Mluvili prý hlavně o procedurach při svolávání nové sněmovny. Filip prý Klausovi řekl, že je důležité dobře zorganizovat ustavující schůzi. Podle předsedy komunistů by prezident neměl nikoho pověřovat jednáním o vládě, ale rovnou jmenovat nového premiéra. Na otázku, co říká tomu, že ODS a TOP 09 nechtějí komunisty ve vedení sněmovny, odpověděl: "To už tady bylo. Věřím, že platí poměrné zastoupení."

15:00 - Postřeh europoslance ČSSD Jiřího Havla na blogu Aktuálně.cz: "Levicová strana nemůže uspět bez výraznější ženské političky. ČSSD nezacelila místo po Petře Buzkové a nezvolila ani povinnou místopředsedkyni. Zbytečně ztrácí několik dalších procent hlasů." Čtěte celý příspěvek

14:55 - Z obce ohrožené uhlím - Strana zelených 20,5 procent hlasů, Věci veřejné 18,6 procent, ČSSD 18,5 procent, ODS 9,5 procent a TOP 09 7,2 procent. To nejsou opravené výsledky parlamentních voleb, ale konečný součet hlasů v jedné nevelké obci - Horním Jiřetíně. Obci, které reálně hrozí, že kvůli pokračující těžbě hnědého uhlí zmizí z povrchu země. (přečtěte si více v rozboru Pavla Barocha - zde)

14:50 - Dva dny po volbách se poprvé sešel poslanecký klub Věcí veřejných. Jeho předsedou byl zvolen Josef Dobeš, informovala strana v tiskové zprávě. Poslanci se podle ní dohodli, že každý měsíc budou předkládat účty za vyčerpané poslanecké náhrady a nevyčerpané peníze budou vracet. Zákonodárci VV také nebudou využívat možnost cestovat v MHD zadarmo.

14:20 - Karel Schwarzenberg pobyl u prezidenta Václava Klause přibližně 35 minut, hlásí z Hradu reportér Aktuálně.cz. Novinářům pak prozradil, že prezidenta informoval o vyjednáváních s ODS, která označil za nadějná. Předseda TOP 09 Klausovi také řekl, že první šanci na složení vlády by měla dostat ČSSD. Rozhodnutí ale nechává na prezidentovi. Na otázku, zda s prezidentem mluvili o jeho výroku, že je TOP 09 nečitelná strana, Karel Schwarzenberg odpověděl: "Ne. Tato otázka nebyla kladena. Mezitím se pan prezident asi seznámil s pomocí médií, co jsme zač."

14:15 - Zjištění online deníku Aktuálně.cz, že Karel Schwarzenberg nevědomky získal další pravomoc - právo svolat schůzi nové sněmovny, vyvolalo mezi politiky poprask. Sám Schwarzenberg, který k nové úloze přišel jen díky svému věku (bude mu 73 let), se ke kladívku a mikrofonu ve sněmovně vůbec nehrne. Nejradši by, aby mohl dát "přednost dámě". Kdo svolá sněmovnu - čtěte ZDE

Jan Lipold, komentátor Aktuálně.cz: Petra Nečase povolební sebevědomí očividně neopouští a dál se tváří jako vítěz. Vypadá to, že chce pravicové euforie bleskově využít k tomu, aby upevnil svou pozici v čele ODS. Má štěstí - ve stranické špičce totiž není skoro nikdo, kdo by ji mohl věrohodně zpochybňovat. Protože Nečasovi bývalí souputníci buď dopadli ve volbách tragicky a stahují se (Bém, Langer, Gandalovič), nebo jsou k lídrovi loajální (Bendl). Anebo dobře vědí, že vládnutí je na dosah a před rozdělováním postů mlčí.

13:55 - Schůze nové sněmovny už má navržen termín, kdy by se mohla konat. Zdroj obeznámený s jednáními Aktuálně.cz řekl, že poslanci zvolení o minulém víkendu by měli být svoláni na 22. června. Místopředsedkyně dosavadní sněmovny Miroslava Němcová z ODS pak Aktuálně.cz řekla, že toto datum je skutečně předběžně navrženo, ale není definitivně potvrzeno.

Z Hradu jel Petr Nečas zpět do sněmovny, aby se sešel s delegací Věcí veřejných
Z Hradu jel Petr Nečas zpět do sněmovny, aby se sešel s delegací Věcí veřejných | Foto: Jan Langer

13:40 - Místopředseda ODS a volební lídr na Ústecku Petr Gandalovič oznámil, že nebude na příštím kongresu strany kandidovat do jejího vedení. Důvodem je podle něj špatný volební výsledek občanských demokratů na Ústecku. Sociální demokraté tam nad ODS vyhráli o 8 procent (podrobné výsledky na Ústecku najdete zde).

13:05 - Do místností poslaneckého klubu ODS dorazil vyjedávací tým Věcí veřejných ve složení Radek John, Vít Bárta a Kristýna Kočí. John s sebou přinesl plnou moc, která potvrzuje, že je oprávněn za stranu jednat. Je speciálně pro pana Kalouska, vtipkoval.

12:40 - K povolebnímu jednání se dnes odpoledne sejdou šéfové dvou nejsilnějších stran. Místopředseda ODS Petr Nečas a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka budou jednat v místnosti Poslaneckého klubu ČSSD v Poslanecké sněmovně. Oznámila to ODS.

12:20 - "Dvacet let po demokratické revoluci si česká společnost a její politické elity stále nevědí rady s vlastní státností. Nevíme, jak sami sebe vnímat v rámci Evropské unie i mimo ni. Nemáme jasno ani v tom, jaký stát vlastně chceme a co bychom měli očekávat a požadovat od politických elit i ústavních činitelů. Tato všeobecná mlha se potom promítá do neurotických reakcí, kdy nejen my Češi, ale například i Slováci nebo Poláci a Maďaři stále víc požadujeme obranu státní suverenity a národních zájmů," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jiří Přibáň, profesor přednášející ústavní právo na univerzitě v Cardiffu. Celý rozhovor čtěte zde

12:00 - Lídr ODS Petr Nečas byl u prezidenta přibližně o čtvrt hodiny déle než Bohuslav Sobotka. Novinářům pak řekl, že Václava Klause informoval o svém vyjednávání s TOP 09 a VV. O tom, kdo by měl dostat první šanci na sestavení vlády, prý s Klausem nemluvil. Není ani jasné, kdy přesně chce prezident rozhodnout. Lídr ODS připustil, že Věci veřejné jsou nečitelný subjekt, ale to je podle něj politická realita.

O vztahu k VV mluvil Petr Nečas i v nedělním rohovoru pro Aktuálně.cz. ČTĚTE ZDE.

Petr Nečas byl na Hradě o čtvrt hodiny déle než zástupce ČSSD
Petr Nečas byl na Hradě o čtvrt hodiny déle než zástupce ČSSD | Foto: Jan Langer

11:50 - ČSSD se chce pokusit o sestavení vlády, píše se ve stanovisku Lidového domu. "Pokládám za absurdní, aby se sestavování příští vlády ujal Petr Nečas, zástupce politické strany, která volby prohrála a ztratila nejvíce hlasů a poslaneckých mandátů," napsal místopředseda strany Bohuslav Sobotka. "Případný vznik pravicové vlády ODS, Věcí veřejných a TOP 09 pokládáme za riziko pro budoucnost nejen našich voličů, ale také pro sociální soudržnost, hospodářský vývoj a stabilitu celé země," dodal. Odkaz na celý text na webu ČSSD

Jan Lipold, komentátor Aktuálně.cz: Na prohlášení Bohuslava Sobotky vyniká věta: "Pokládám za absurdní, aby se sestavování příští vlády ujal Petr Nečas, zástupce politické strany, která volby prohrála a ztratila nejvíce hlasů a poslaneckých mandátů." Absurdní ve smyslu absurdního dramatu to skutečně je. Ale sestavování vlády zatím jako absurdní drama nevypadá. Sobotka by měl raději říct, jaký má lepší nápad. Kromě toho, že trvá na zrušení zdravotnických poplatků.

11:45 - Jak číst výsledky voleb? Byl to velký třesk. Ale co po něm vznikne, není dva dny po volbách jasné. Na to je ještě hodně brzy. Vždyť i k volební srážce a erupci změn, jaká v naší politické personalistice nemá obdoby, se schylovalo několik let. Čtěte celý komentář: Voliči se zlobí. Politici vypadají, že to pochopili

11:35 - Co dnes píše ruský tisk? Pravděpodobný premiér Petr Nečas je v Rusku naprosto neznámý. Ekonomický deník Kommersant jej popisuje jako zkušeného politika s dvacetiletou dráhou v poslaneckých a ministerských křeslech, jehož přednostmi jsou skromnost a odpor ke korupci. Deník Pravda připomíná, že předseda strany Karel Schwarzenberg jako ministr zahraničí v roce 2008 podepsal za Českou republiku smlouvu o umístění amerického radaru v Brdech. (více z ruských novin čtěte zde)

11:00 - Vyjednavači ODS a TOP 09 se dnes shodli, že obě strany chtějí snížit počet funkcionářů v Poslanecké sněmovně, snížit platy i náhrady politiků a omezit imunitu poslanců i senátorů. "Dohodli jsme se, že se dohodneme a já jsem přesvědčen, že když se to podaří, uvidí občané této země, že se nevydáme přes Maďarsko do Řecka, ale spíše skandinávským směrem," řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podrobnosti čtěte zde

ODS ve sněmovně jednala s TOP 09
ODS ve sněmovně jednala s TOP 09 | Foto: Ludvík Hradilek

10:55 - Sebezpytování řadového člena ČSSD. "V roce 2008 jsem si navlékl oranžové tričko, protože jsem došel k tomu, že česká sociální demokracie potřebuje změnu... Absolutně jsem netušil, že se dočkám voličského masakru motorovou pilou už při těchto volbách," píše na svém blogu na Aktuálně.cz Aleš Drobek. (celý blog si můžete přečíst zde)

10:50 - Na Hrad přichází lídr ODS Petr Nečas. S novináři nemluví, jde rovnou za prezidentem.

10:45 - První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka po schůzce s Václavem Klausem řekl, že prezidentovi zopakoval, že si ČSSD myslí, že by měla mít první pokus jednání o vládě. Prohlásil, že by s ostatními stranami jednal rychle, aby nedošlo ke zbytečnému prodlení. Václav Klaus mu nic neslíbil. Sobotka bude jeho rozhodnutí respektovat.

Foto: Jan Langer

10:35 - Změna politiky, kterou o víkendu nadiktovali voliči, má mnohem širší dopady. Například, že číslem jedna sněmovny se pro tuto chvíli stal - Karel Schwarzenberg. Coby nejstarší zvolený poslanec (je mu 72 let) je právě lídr TOP 09 tím, kdo bude muset svolat ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny. Ukládá mu to zákon o jednacím řádu dolní komory. (podrobnosti si přečtěte zde)

10:30 - V Poslanecké sněmovně skončila schůzka zástupců ODS a TOP 09. Strany se dohodly na šesti programových okruzích. O personálních záležitostech se prý vůbec nemluvilo.

9:30 - Prezident Václav Klaus v rozhovoru pro Lidové noviny označil letošní volby do Poslanecké sněmovny za politické zemětřesení, v němž velké ztráty utrpěly dvě nejsilnější strany ČSSD a ODS. U dvou nových stran - TOP 09 a VV - není podle něj jasné, jak se budou v politice chovat. "Netuším, kolik mají lidí připravených do nesmírně zodpovědných funkcí členů vlády, ale i parlamentu," řekl Klaus.

9:00 - Ústavní soud těsně po volbách zveřejnil verdikt, kterým odmítl stížnost Dělnické strany na její rozpuštění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy