Ruský tisk: Výsledek voleb v ČR není pro Moskvu dobrý

Martin Novák Martin Novák
31. 5. 2010 17:30
Deník Pravda nevítá úspěch Karla Schwarzenberga
Foto: Ludvík Hradilek

Moskva - Ruská média se českými parlamentními volbami příliš nezabývají, větší prostor věnují lokálním volbám v Gruzii, které jsou pro Rusko zajímavější.

Deník Pravda přinesl článek s titulkem "Vrací se Česko zpět do devadesátých let?" Za pozoruhodný považuje úspěch nové strany TOP 09 a připomíná, že předseda strany Karel Schwarzenberg jako ministr zahraničí v roce 2008 podepsal za Českou republiku smlouvu o umístění amerického radaru v Brdech.

"Je velmi pravděpodobné, že tento politik znovu povede českou diplomacii," píše Pravda.

 

V článku se dále uvádí, že jak ODS, tak TOP 09 zastávají názor, že Rusko se znovu snaží ovládnout střední a východní Evropu.

Foto: Ludvík Hradilek

"Vztahy mezi Ruskem a Českem se v posledních letech vyvíjely dobře, teď ale hrozí obrat zpět do devadesátých let, které příliš přátelské nebyly," píše Pravda.

Podle deníku se u českých pravicových stran ve vztahu k Rusku projevují komplexy, kterými trpí i vlády či strany v jiných zemích bývalého komunistického bloku.

"Šance na zachování dobrých vztahů tady ale je. Všechny strany alespoň formálně tvrdí, že dobré vztahy s Ruskem jsou pro Česko nezbytné a prezident Klaus, který je hlavním motorem česko-ruských vztahů, zůstává na svém místě," dodává ruský deník.

Ekonomický deník Kommersant napsal, že "vládu sestaví poražení."

"Většina předpovědí v předvečer voleb počítala ne-li s přesvědčivým, tak jistým vítězstvím sociálních demokratů. V ekonomické krizi mnozí kvitovali jejich sliby zvýšit penze a platy státních zaměstnanců, prodloužit mateřskou dovolenou a zajistit bezplatné vzdělávání a zdravotní péči," připomněl Kommersant.

  

Pověřeného předsedu ODS  a pravděpodobného premiéra Petra Nečase list představuje jako zkušeného politika s dvacetiletou dráhou v poslaneckých a ministerských křeslech, jehož přednostmi jsou skromnost a odpor ke korupci. Nečas je v Rusku naprosto neznámý.

Další deník Izvestija přinesl článek s titulkem "Češi kráčí doprava." Na rozdíl od Pravdy se ale tento list nedomnívá, že se to projeví negativně na vztazích mezi Prahou a Moskvou, i když pro Moskvu bývá podle deníku ve střední Evropě vstřícnějším partnerem levice.

 

Právě se děje

Další zprávy