Ruský tisk: Výsledek voleb v ČR není pro Moskvu dobrý

Martin Novák Martin Novák
31. 5. 2010 17:30
Deník Pravda nevítá úspěch Karla Schwarzenberga
Foto: Ludvík Hradilek

Moskva - Ruská média se českými parlamentními volbami příliš nezabývají, větší prostor věnují lokálním volbám v Gruzii, které jsou pro Rusko zajímavější.

Deník Pravda přinesl článek s titulkem "Vrací se Česko zpět do devadesátých let?" Za pozoruhodný považuje úspěch nové strany TOP 09 a připomíná, že předseda strany Karel Schwarzenberg jako ministr zahraničí v roce 2008 podepsal za Českou republiku smlouvu o umístění amerického radaru v Brdech.

"Je velmi pravděpodobné, že tento politik znovu povede českou diplomacii," píše Pravda.

 

V článku se dále uvádí, že jak ODS, tak TOP 09 zastávají názor, že Rusko se znovu snaží ovládnout střední a východní Evropu.

Foto: Ludvík Hradilek

"Vztahy mezi Ruskem a Českem se v posledních letech vyvíjely dobře, teď ale hrozí obrat zpět do devadesátých let, které příliš přátelské nebyly," píše Pravda.

Podle deníku se u českých pravicových stran ve vztahu k Rusku projevují komplexy, kterými trpí i vlády či strany v jiných zemích bývalého komunistického bloku.

"Šance na zachování dobrých vztahů tady ale je. Všechny strany alespoň formálně tvrdí, že dobré vztahy s Ruskem jsou pro Česko nezbytné a prezident Klaus, který je hlavním motorem česko-ruských vztahů, zůstává na svém místě," dodává ruský deník.

Ekonomický deník Kommersant napsal, že "vládu sestaví poražení."

"Většina předpovědí v předvečer voleb počítala ne-li s přesvědčivým, tak jistým vítězstvím sociálních demokratů. V ekonomické krizi mnozí kvitovali jejich sliby zvýšit penze a platy státních zaměstnanců, prodloužit mateřskou dovolenou a zajistit bezplatné vzdělávání a zdravotní péči," připomněl Kommersant.

  

Pověřeného předsedu ODS  a pravděpodobného premiéra Petra Nečase list představuje jako zkušeného politika s dvacetiletou dráhou v poslaneckých a ministerských křeslech, jehož přednostmi jsou skromnost a odpor ke korupci. Nečas je v Rusku naprosto neznámý.

Další deník Izvestija přinesl článek s titulkem "Češi kráčí doprava." Na rozdíl od Pravdy se ale tento list nedomnívá, že se to projeví negativně na vztazích mezi Prahou a Moskvou, i když pro Moskvu bývá podle deníku ve střední Evropě vstřícnějším partnerem levice.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy