Trojice vítězů dělí posty. Nečas počítá s Vondrou

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
31. 5. 2010 3:00
V zákulisí se jedná o místech ve vládě, i když to politici oficiálně popírají
Petr Nečas na cestě do vlády.
Petr Nečas na cestě do vlády. | Foto: Jan Langer

Praha - Není ještě stoprocentně jisté, že se ODS podaří sestavit koaliční vládu s TOP 09 a VV. Vyjednávání se teprve rozjíždějí, přesto už politici v zákulisí připravují první seznamy, kdo by v takovém týmu měl ve Strakově akademii usednout.

ODS si coby hlavní hráč chystá premiérský post pro Petra Nečase, výkonná rada strany oficiálně oznámila, že je jediný možný kandidát. Občanští demokraté nicméně podle informací Aktuálně.cz počítají i s tím, že TOP 09 může alespoň formálně otestovat, zda by mohla toto křeslo získat pro sebe.

Nečas už přitom veřejně ohlásil, že premiérem být chce a má pro to i jasnou podporu ve straně. Z rozhovorů Aktuálně.cz s klíčovými lidmi z ODS vyplývá, že ve své vládě by rád viděl i někdejší ministry Topolánkova kabinetu Jiřího Pospíšila a Alexandra Vondru.

První by měl být ministrem spravedlnosti jako v Topolánkově éře, druhý pak překvapivě spíš ministrem obrany. Pro Miroslavu Němcovou zatím počítá spíše s funkcí ve Sněmovně.

Začátek povolebních vyjednávání už oficiálně oznámil i Václav Klaus, který si na pondělí pozval první politiky na Hrad. 

Posty pro místopředsedy

Místa v případné koaliční vládě ODS, TOP 09 a VV mají občanští demokraté podle zjištění Aktuálně.cz připravena i pro své místopředsedy Davida Vodrážku a Petra Bendla. První by mohl obsadit resort životního prostředí (ten se patrně sloučí s ministerstvem zemědělství), druhý dopravu, kterou už řídil v Topolánkově kabinetu.

Bendl se v neděli nedostal do vyjednávacího týmu ODS (Nečas si místo něj zvolil šéfa poslaneckého klubu Petra Tluchoře), a na oplátku má přislíbeno právě místo ve vládě.

ODS bude mít problém obsadit ministerstvo vnitra, a tak ho může získat jeden z koaličních partnerů.

Tato úvaha vychází ze skutečnosti, že po "vykroužkování" Ivana Langera a jeho faktického stažení z čela partaje, občanští demokraté v tuto chvíli nemají výraznou postavu, která by silový resort ministerstva vnitra mohla řídit.

Kalousek na své

Své požadavky neoficiálně předestřely i obě menší strany, Věci Veřejné a TOP 09. "VV by své lidi rádi dostaly do čela resortů vnitra či obrany a na ministerstvo školství," uvedl jeden z politických vyjednavačů.

Další z variant, jak podle plánů politiků uspokojit tuto stranu, je vytvoření vicepremiérského postu pro předsedu Radka Johna. Jako šéf strany, která stavěla kampaň na boji proti korupci, by měl na starost právě kordinaci protikorupčního tažení.

Pro TOP 09 jsou předběžně připraveny posty ministrů financí a zahraničí, kam by usedly dvě hlavní tváře strany Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg. Také oni zastávali stejná místa v Topolánkově vládě.

O ministerský post se hlásí i bývalý šéf hospodářské komory Jaromír Drábek, který by rád "hospodářskou" oblast: tedy například ministerstvo průmyslu.

Schwarzenberga tlačíme

Oficiálně politici zákulisní debaty o ministerských křeslech odmítají: tvrdí, že o tom zatím vůbec nejednají.

"Já teď nepřipustím debatu o tom, kdo bude ve vládě. To je otázkou dalších jednání. Teď je důležité vyjednat především program. My si nerozdělujeme jednotlivé pozice, bylo by to nevkusné, nerozumné," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Nečas.

Kompletní rozhovor s Petrem Nečasem ZDE.

"Že bychom chtěli premiéra a nějaké další konkrétní resorty, je fáma. Můžeme říci jen to, že budeme silně tlačit Karla Schwarzenberga," uvedl člen vyjednávacího týmu TOP 09 Petr Gazdík.

ČSSD to formálně zkusí taky

Ačkoli politici všech tří stran neoficiálně tvrdí, že vše směřuje ke zdárné dohodě, faktem je, že první pokus o sestavení vlády může nakonec připadnout Bohuslavu Sobotkovi coby reprezentatovi strany vítězné ve volbách. Jeho šance jsou však mizívé - TOP 09 i VV deklarovaly úmysl spojit se spíše s ODS.

Politici ČSSD se proto v tichosti připravují na odchod do opozice. Navenek ale stále jednají, po celou neděli se scházeli a připravovali na pondělní schůzku Sobotky s prezidentem.

Ráno ještě zasedne gremium, které má rozhodnout, kdo bude ve vyjednávacím týmu. Kromě Sobotky jsou připraveni další místopředsedové Michal Hašek, Roman Onderka či Milan Urban.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy