reklama
 
 

První shoda ODS a TOP 09 a VV: Snížit platy ve sněmovně

31. 5. 2010 14:50
Lídři ODS a TOP 09 si určili šest okruhů témat k jednání

Praha - Po víceméně zákulisních schůzkách hned po volbách, začala jednání o nové vládě také veřejně.

Ve sněmovně se potkaly vyjednávací týmy ODS a TOP 09  a poté ODS a Věcí veřejných. Deklarovaly, že by je v programu nové vlády spojilo například omezování poslaneckých výsad.

Lídr ODS Petr Nečas oznámil, že by chtěli snížit platy ústavních činitelů, zdanit náhrady poslanců, redukovat počet členů poslaneckých výborů a omezit poslaneckou a senátorskou imunitu.

Nečas zatím nebyl pověřen prezidentem, aby vládu vyjednal, obě schůzky spíš předjednávaly to, co se podle všeobecného očekávání stane. ODS byla ve volbách druhá a ČSSD jako vítěz voleb si řekla o právo vyjednávat vládu jako první.

Sama ale dala najevo, že v úspěch příliš nevěří. Také další strany ve sněmovně TOP 09 a Věci veřejné zatím projevují zájem jednat spíše s ODS než se socialisty.

Šest bodů pro dohodu

Nečas po schůzce s TOP 09 a VV nastínil způsob, jak se bude jednat dál. 

"Vydefinovali jsme šest programových okruhů, kterých se chceme držet, na každý okruh každá ze stran stanoví vyjednávací tým. Tyto týmy budou spolupracovat," řekl Nečas.

Vyjednavači budou hledat shodu v tématech veřejných rozpočtů a mandatorních výdajů, důchodového systému, zdravotnictví, právu a spravedlnosti, korupci a státní správě, školství, vědě a výzkumu a životnímu prostředí a zemědělství.

"Dohodli jsme se, že se dohodneme a já jsem přesvědčen, že když se to podaří, uvidí občané této země, že se nevydáme přes Maďarsko do Řecka, ale spíše skandinávským směrem," řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Jednání bylo bez jakéholiv rozporu," řekl poté Radek John.

Role pro Schwarzenberga

Lídr TOP 09 popřel, že by měl ambice stát se premiérem nové vlády. "Petr Nečas je ten správný muž," řekl Schwarzenberg po jednání.

Podle zjištění aktuálně. cz mu však připadne jiná důležitá role. Jako nejstarší zvolený poslanec musí podle Ústavy svolat novou sněmovnu a vést její ustavující schůzi. Rovněž Radek John potvrdil, že nemá s Petrem Nečasem coby možným premiérem problém. V České televizi poté dodal, že vše, co jeho strana s partnery vyjedná, musí definitivně schválit členská základna v referendu.

Čelo sněmovny zřejmě obsadí ČSSD

Lídři všech tří stran popírají, že by jednaly o konkrétních vládních postech, probírají prý jen program. Na jedné personální věci se přeci jen shodly. "Bavili jsme se i o možnosti, že by v čele Poslanecké sněmovny byl člověk nominovaný ČSSD," oznámil po jednání s Věcmi veřejnými Petr Nečas.

Od úterka by se měly strany potkávat už ve formátu tří vyjednávacích stran, dvoustranné schůzky tak pravděpodobně končí. "S TOP 09 se asi z časových důvodů nestihneme setkat separátně," řekl Aktuálně.cz John.

autor: Kateřina Eliášová | 31. 5. 2010 14:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama