První shoda ODS a TOP 09 a VV: Snížit platy ve sněmovně

Kateřina Eliášová
31. 5. 2010 14:50
Lídři ODS a TOP 09 si určili šest okruhů témat k jednání
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po víceméně zákulisních schůzkách hned po volbách, začala jednání o nové vládě také veřejně.

Ve sněmovně se potkaly vyjednávací týmy ODS a TOP 09  a poté ODS a Věcí veřejných. Deklarovaly, že by je v programu nové vlády spojilo například omezování poslaneckých výsad.

Lídr ODS Petr Nečas oznámil, že by chtěli snížit platy ústavních činitelů, zdanit náhrady poslanců, redukovat počet členů poslaneckých výborů a omezit poslaneckou a senátorskou imunitu.

Nečas zatím nebyl pověřen prezidentem, aby vládu vyjednal, obě schůzky spíš předjednávaly to, co se podle všeobecného očekávání stane. ODS byla ve volbách druhá a ČSSD jako vítěz voleb si řekla o právo vyjednávat vládu jako první.

Sama ale dala najevo, že v úspěch příliš nevěří. Také další strany ve sněmovně TOP 09 a Věci veřejné zatím projevují zájem jednat spíše s ODS než se socialisty.

Šest bodů pro dohodu

Nečas po schůzce s TOP 09 a VV nastínil způsob, jak se bude jednat dál. 

"Vydefinovali jsme šest programových okruhů, kterých se chceme držet, na každý okruh každá ze stran stanoví vyjednávací tým. Tyto týmy budou spolupracovat," řekl Nečas.

Vyjednavači budou hledat shodu v tématech veřejných rozpočtů a mandatorních výdajů, důchodového systému, zdravotnictví, právu a spravedlnosti, korupci a státní správě, školství, vědě a výzkumu a životnímu prostředí a zemědělství.

"Dohodli jsme se, že se dohodneme a já jsem přesvědčen, že když se to podaří, uvidí občané této země, že se nevydáme přes Maďarsko do Řecka, ale spíše skandinávským směrem," řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Jednání bylo bez jakéholiv rozporu," řekl poté Radek John.

Role pro Schwarzenberga

Lídr TOP 09 popřel, že by měl ambice stát se premiérem nové vlády. "Petr Nečas je ten správný muž," řekl Schwarzenberg po jednání.

Podle zjištění aktuálně. cz mu však připadne jiná důležitá role. Jako nejstarší zvolený poslanec musí podle Ústavy svolat novou sněmovnu a vést její ustavující schůzi. Rovněž Radek John potvrdil, že nemá s Petrem Nečasem coby možným premiérem problém. V České televizi poté dodal, že vše, co jeho strana s partnery vyjedná, musí definitivně schválit členská základna v referendu.

Čelo sněmovny zřejmě obsadí ČSSD

Lídři všech tří stran popírají, že by jednaly o konkrétních vládních postech, probírají prý jen program. Na jedné personální věci se přeci jen shodly. "Bavili jsme se i o možnosti, že by v čele Poslanecké sněmovny byl člověk nominovaný ČSSD," oznámil po jednání s Věcmi veřejnými Petr Nečas.

Od úterka by se měly strany potkávat už ve formátu tří vyjednávacích stran, dvoustranné schůzky tak pravděpodobně končí. "S TOP 09 se asi z časových důvodů nestihneme setkat separátně," řekl Aktuálně.cz John.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy