Odhlasovali jsme utahování opasků. Takto to začne

Petr Holub
31. 5. 2010 6:00
Podruhé od pádu komunismu Češi zvolili razantní úspory. Dotknou se velmi rychle všech.
Foto: Albert

Praha - Podruhé od pádu komunismu zvolili Češi program razantních úspor. Po Klausově kabinetu z let 1992-96 opět nastupuje vláda, která chce a také musí ušetřit desítky miliard.

Pokud budou noví ministři za ODS, TOP 09 a Věci veřejné ctít programy svých stran, poznají to všichni už letos.

Firmy budou snadněji propouštět, a kdo požádá o státní podporu, bude muset nastoupit na veřejné práce. Bezpečným útočištěm nebudou ani státní úřady, protože se propustí desetina jejich zaměstnanců a ostatním se zmrazí mzdy. Většina sociálních dávek se sníží, naopak se zvýší spoluúčast u lékaře.

"Takové kroky přinesou ovšem nutnost změny v chování většiny občanů," připouští volební program strany TOP 09, která je překvapením voleb.

Do živého

"Veřejný dluh je nepřítelem číslo jedna," stojí v programu ODS. „Změny, které vláda musí udělat, nebudou populární," upozornila voliče předem TOP 09. „Stop zadlužování" slibují Věci veřejné.

Šéfové vítězných stran oznámili, že s úsporami začnou ihned. Nemají jinou možnost, protože hlavním dědictvím Fischerova kabinetu je návrh rozpočtu na příští rok, kde ministr financí Eduard Janota upozorňuje, že chybí 60 miliard korun. Pokud se nenajdou, Česká republika nedodrží slib Evropské komisi, že v příštím roce sníží schodek veřejných financí pod hranicí 4,8 procenta HDP.

"V posledním roce se šetří průběžně a nové škrty´už zasáhnou do živého," komentuje stav rozpočtu bývalý ministr financí Jiří Rusnok.

Vyšší poplatky, nižší mzdy úředníků

Voliči dali přednost stranám, které slíbily, že nechtějí zvyšovat daně. „Musíme zotavující se ekonomiku chránit před socialistickými plány na zvyšování daní," prohlásil například šéf ODS Petr Nečas před volbami.

První fázi úspor proto odstartuje červnové vládní rozhodnutí, že se v příštím roce nezvýší státní dotace zdravotním pojišťovnám. Na tom se shodnou ODS, TOP 09 i VV. Vláda tak ušetří pět miliard, pojišťovny se však v příštím roce propadnou do deficitu. Zdravotnická zařízení se z potíží mohou dostat tím, že dostanou možnost vybírat větší částky od pacientů. I na tom se programy všech stran shodují.

Spory nebudou ani o škrtech ve státní správě. TOP 09 i VV chtějí okamžitě ušetřit na platech státních zaměstnanců s výjimkou učitelů deset procent, ODS slíbila poloviční částku. Tak se schodek sníží o deset miliard.

"To nejsou drastické škrty"

Ministři se pak nevyhnou rozhodování o sociálních dávkách. Ušetřit další větší částky je už možné jen na penzích, dávkách pro rodiny a pro nezaměstnané.

Autor ekonomického programu TOP 09 Miroslav Kalousek doporučuje nezvyšovat ani v příštím roce důchody. Tím rozpočet získá 20 miliard. Rodinné dávky se podle něho mají snížit o deset procent, konkrétně se to týká rodičovského příspěvku, přídavku na děti, příplatku na bydlení a sociálního příplatku. Stranou zůstane mateřská. Úspory v tomto případě dosáhnou deseti miliard.

ODS zatím zmrazení penzí odmítá, alternativu ale nenabízí. VV se před volbami nevyjádřila.

Omezené podpory

Strany se shodnou na další desetimiliardové úspoře při podporách v nezaměstnanosti. Napříště bude mít na podporu nárok pouze člověk, který zároveň nastoupí na veřejné práce a který nedostane od firmy odstupné.

Pro zaměstnance se zhorší také postavení ve firmě. Podniky napříště nebudou mít povinnost nabídnout po dvou letech pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Mohou tak libovolně dlouho prodlužovat termínované smlouvy a propustit zaměstnance kdykoli.

Z pohledu pravicových stran jde o nezbytný krok, který sníží firmám náklady na propouštění a umožní tak rozhýbat celý pracovní trh. I tím se uspoří na sociálních dávkách.

"To nejsou žádné drastické škrty, to je nezbytné sociálně únosné minimum," komentoval škrty v dávkách Kalousek.

Dražší elektřina a benzín

Od úspor není možné ustoupit, i když se v průběhu roku zlepší ekonomický výkon a spolu s ním výběr daní. Všechny tři pravicové strany chtějí rozjet penzijní reformu, která bude stát desítky miliard ročně. Další desítky miliard chybějí v investicích do dálnic, ve kterých chtějí ODS a TOP 09 pokračovat dosavadním tempem. Schwarzenbergova strana hodlá dokončit stomiliardovou veřejnou zakázku na ekologické škody.

Kromě úspor může dodat chybějící peníze Evropská unie, pokud se podaří přemluvit bruselské úředníky ke schválení velkých silničních projektů. Zdrojem pro penzijní reformu a ekologické zakázky jsou dividendy ČEZu. Proto nebude nová vláda státní firmu nutit, aby zastavila růst cen elektřiny.

Nakonec může vláda přece jen sáhnout ke zvyšování daní, výhradně však chce měnit nepřímé daně, které zvyšují cenu spotřebního zboží.

Strany tak mohou sehnat peníze na dálnice zvýšením daní z benzínu a nafty, z vyšší DPH chce TOP 09 financovat reformu penzí.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy