Zelení dostali 20 procent. Ale jenom v Horním Jiřetíně

Pavel Baroch
31. 5. 2010 14:30
Voliči vzkázali, že nechtějí, aby se jejich obec zbourala kvůli těžbě uhlí
Foto: Ludvík Hradilek

Horní Jiřetín - Strana zelených 20,5 procent hlasů, Věci veřejné 18,6 procent, ČSSD 18,5 procent, ODS 9,5 procent a TOP 09 7,2 procent.

To nejsou opravené výsledky parlamentních voleb, ale konečný součet hlasů v jedné nevelké obci - Horním Jiřetíně. Obci, které reálně hrozí, že kvůli pokračující těžbě hnědého uhlí zmizí z povrchu země.

A volby také hodně ukázaly, jakou budoucnost si Jiřetínští přejí. "Bylo to znovu takové malé referendum," řekl Aktuálně.cz místostarosta Vladimír Buřt, podle něhož není vítězství zelených ve dvoutisícovém Horním Jiřetíně až tak překvapivé.

"Lidé v Jiřetíně žijí opravdovým problémem," konstatoval Buřt, který za zelené kandidoval na čtvrtém místě volební listiny. A právě zelení podle Buřta vždy usilovali o zachování Jiřetína i okolní krajiny.

Jiřetínský úspěch nepomohl

Mimořádný volební výsledek v Horním Jiřetíně nakonec zeleným nebyl moc platný. K obhájení pozic ve sněmovně jim nepomohl, strana dostala v celorepublikovém součtu jen 2,4 procent hlasů.

"Ale má to lokální význam," tvrdí Martin Bursík, který byl v Ústeckém kraji zelenou jedničkou a právě v Jiřetíně měl svůj předvolební stan.

Proč v Jiřetíně zelení tolik uspěli, je podle Bursíka zřejmé. "Jednoznačnou motivací byl náš boj za zachování limitů těžby," řekl Aktuálně.cz Bursík.

Malý zelený ostrůvek

Dvacetiprocentní volební zisk Strany zelených v Horník Jiřetíně vypadá na volební mapě jako malý ostrůvek. Zelený úspěch se omezil výhradně na Jiřetín, okolo už strana získala jen pár procent. V okrese Most tři procenta hlasů, v celém Ústeckém kraji 2,4 procenta.

V samotném Jiřetíně přitom nebyl pro voliče takovou osobností někdejší předseda zelených a krajská jednička na kandidátce Martin Bursík. V preferenčních hlasech ho předhonil právě místostarosta Vladimír Buřt, který získal 127 kroužků, více než dvakrát tolik co Bursík.

"Vladimír Buřt tady udělal hodně práce," uznal i "poražený" Bursík, kterého v okrese Most v pereferenčních hlasech předhonila i dvojka na kandidátce, zelený exposlanec Přemysl Rabas. Dostal 362 kroužků, zatímco Bursík jen 239. Všechny porazil místostarosta Buřt se 408 preferenčními hlasy.

Zabodoval i bývalý litvínovský starosta

Na druhém místě za zelenými skončila v Horním Jiřetíně nová strana Věci veřejné, jejíž jedničkou na krajské kandidátce byl bývalý litvínovský starosta Milan Šťovíček.

Zachování těžebních limitů, které chrání Horní Jiřetín před velkorypadly, patří mezi jeho priority. Také proto, že po prolomení limitů by se jáma povrchového velkolomu přiblížila těsně k Litvínovu.

"Jde mi o zachování limitů těžby a zrušení dobývacích prostorů pod obcemi v Ústeckém kraji," uvádí na své internetové stránce Šťovíček.

Foto: Greenpeace

Paroubek chtěl limity prolomit

Podle Martina Bursíka je další dobrou zprávou pro Horní Jiřetín, že předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek po volebním neúspěchu rezignoval na předsednické místo.

Paroubek před volbami prohlásil, že je pro prolomení těžebním limitů, protože to podle něj pomůže zaměstnanosti v Ústeckém kraji.

"Snad je to nejhorší zažehnáno," věří Bursík. Dodal, že teď bude záležet na programovém prohlášení vlády. "Myslím, že tam aktivní podpora další těžby uhlí nebude," odhaduje Bursík.

ODS i ČSSD si nechávají otevřená zadní vrátka

Největší politické strany - ČSSD i ODS - sice odmítají prolomení těžebních limitů v severozápadních Čechách, zároveň si ponechávají otevřená zadní vrátka, aby mohly velkorypadla pustit do Horního Jiřetína a Černic.

Menší strany včetně TOP 09 a Věcí veřejných se vyslovují pro zachování limitů.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy