Nečas: O postech teď nejednáme. Chceme najít program

Kateřina Eliášová
30. 5. 2010 18:22
Lídr ODS Petr Nečas zahájil neformální vyjednávání o nové vládě
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lídr ODS Petr Nečas se ihned vyhlášení výsledků voleb a pak v neděli ráno sešel s předsedy TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a Věcí veřejných Radkem Johnem.

Chtěl se ujistit, že všechny tři strany mají zájem na vytvoření vlády.

"Oba jednoznačně deklarovali připravenost spolupracovat na projektu rozpočtové odpovědnosti," řekl v krátkém povolebním rozhovoru pro Aktuálně.cz Nečas.

Odmítl, že by se strany už dohadovaly o vládních postech, na stole je prý zatím jsou prý jen programové otázky. "Shodli jsme se na tom, že klíčovým úkolem vlády bude otázka zastavení zadlužování," dodal Nečas.

A.cz: Jaké jsou výsledky prvních neformálních schůzek s Karlem Schwarzenbergem a Radkem Johnem?

Byly to krátké neformální schůzky. Neřešili jsme nic zásadního, pouze jsme si potvrdili společnou vůli zahájit práce na vzniku vládního projektu, který nazýváme koalice rozpočtové odpovědnosti a na tom, že začnou jednání vyjednávacích týmů. Shodli jsme se na tom, že klíčovým úkolem vlády bude otázka zastavení zadlužování.

A.cz: Vítězem voleb je nicméně sociální demokracie. Spojil jste se už s prezidentem a naznačil Vám Václav Klaus, koho pověří vyjednáváním o nové vládě?

Nenaznačil. Očekávám, že proběhne série schůzek s jednotlivými politiky. (Václav Klaus si předsedy pěti stran, které se dostaly do sněmovny, pozval na pondělí, každého zvlášť - pozn. red.)

Budeme jednat i s ČSSD

A.cz: Jednáte rovněž se sociální demokracií?

Budeme se s nimi samozřejmě bavit. Minimálně musí být nalezena širší politická shoda nad uspořádáním Poslanecké sněmovny.

A.cz: A budete se s nimi bavit také o jiných možnostech při sestavování vlády?

Vylučuji, že bychom s nimi jednali o jakékoliv formě vládní spolupráce.

A.cz: Máte nějaké signály o tom, že by sociální demokraté rovnou přešli do opozice a nenárokovali si ani možnost o vládě vyjednávat?

Zatím takové signály nemám.

Politicky nezkušené Věci veřejné

A.cz: Věci veřejné si už začaly klást konkrétní podmínky. Přistoupíte na ně? Berete je vůbec v potaz?

Přičítám jejich jisté politické nezkušenosti, že vyhlašují dopředu ultimativně podmínky a pak je i zveřejní. To neprospívá kvalitě jednání mez partnery.

A.cz: Řekl jste to i Radku Johnovi?

Řekl jsem mu svůj názor na tyto podmínky a myslím si, že budeme schopni konstruktivně jednat.

A.cz: Vidíte už teď nějaké překážky, které by mohly úmysl složit vládu s TOP 09 a VV zabránit?

Nejsou žádné apriorní problémy.

A.cz: Strany už neformálně mluví o postech, které by ve vládě rády zastávaly. Jak daleko jste v těchto jednáních?

Já teď nepřipustím debatu o tom, kdo bude ve vládě. To je otázkou dalších jednání. Teď je důležité vyjednat především program. My si nerozdělujeme jednotlivé pozice, bylo by to nevkusné, nerozumné.

A.cz: Máte jistotu, že tyto dvě strany vyjednávají pouze s vámi, ne také s ČSSD?

Oba jednoznačně deklarovali připravenost spolupracovat na projektu rozpočtové odpovědnosti. Jsou to nicméně suverénní strany. Já vycházím z jejich předvlebních prohlášení, která beru vážně. TOP 09 řekla, že v žádném případě nebude spolupracvat s ČSSD. Pak by sociálním demokratům zbyli komunisté a Věci veřejné a ty deklarovaly, že se nebudou spolupracovat na žádném projektu, na kterém by se podíleli komunisté. Nemám důvod jim nedůvěřovat.

A.cz: Jeden z Vašich partnerů je více čitelný - TOP 09. Přeci jen politici této strany byli v uplynulém období součástí sněmovny. Věci veřejné jsou ale úplný nováček. Neobáváte se toho?

Je to riskantní faktor, ale i oni se mohou bát příliš čitelné stopy, kterou ODS v politice zanechala...

A.cz: Jak se ODS poučila z těchto voleb?

ODS dostala výrazné varování od voličů. Významná část našich voličů nás nevolila, protože nás přestala mít za důvěryhodné. Další významná část nás volila jen s velkými výhradami. Pokud se ODS sama nad sebou nezamyslí a nezačne dělat změny, tak se může velmi lehce stát, že tento volební výsledek budeme v dalších volbách považovat ještě za velmi příznivý.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Zelenskyj odvolal šéfa ozbrojených sil země

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal vrchního velitele ozbrojených sil země Ruslana Chomčaka. Podle ukrajinské tiskové agentury Unian to oznámil prezidentský mluvčí, který odvolání zdůvodnil napětím mezi ozbrojenými silami a ministerstvem obrany.

"Volodymyr Zelenskyj nemá pochyb o vlastenectví, věrnosti přísaze a profesionalitě Ruslana Chomčaka, ale chce vidět synergii mezi ministerstvem obrany a ozbrojenými silami Ukrajiny, kterou nyní nepozorujeme. Pozorujeme naopak konflikty," uvedl mluvčí hlavy státu.

Chomčakovo místo zaujme Valerij Zalužnyj, který nyní stojí v čele operativního velitelství Sever. Chomčak dostane funkci v Radě národní bezpečnosti a obrany, což je orgán podléhající prezidentovi Ukrajiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy