Nečas: O postech teď nejednáme. Chceme najít program

Kateřina Eliášová
30. 5. 2010 18:22
Lídr ODS Petr Nečas zahájil neformální vyjednávání o nové vládě
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lídr ODS Petr Nečas se ihned vyhlášení výsledků voleb a pak v neděli ráno sešel s předsedy TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a Věcí veřejných Radkem Johnem.

Chtěl se ujistit, že všechny tři strany mají zájem na vytvoření vlády.

"Oba jednoznačně deklarovali připravenost spolupracovat na projektu rozpočtové odpovědnosti," řekl v krátkém povolebním rozhovoru pro Aktuálně.cz Nečas.

Odmítl, že by se strany už dohadovaly o vládních postech, na stole je prý zatím jsou prý jen programové otázky. "Shodli jsme se na tom, že klíčovým úkolem vlády bude otázka zastavení zadlužování," dodal Nečas.

A.cz: Jaké jsou výsledky prvních neformálních schůzek s Karlem Schwarzenbergem a Radkem Johnem?

Byly to krátké neformální schůzky. Neřešili jsme nic zásadního, pouze jsme si potvrdili společnou vůli zahájit práce na vzniku vládního projektu, který nazýváme koalice rozpočtové odpovědnosti a na tom, že začnou jednání vyjednávacích týmů. Shodli jsme se na tom, že klíčovým úkolem vlády bude otázka zastavení zadlužování.

A.cz: Vítězem voleb je nicméně sociální demokracie. Spojil jste se už s prezidentem a naznačil Vám Václav Klaus, koho pověří vyjednáváním o nové vládě?

Nenaznačil. Očekávám, že proběhne série schůzek s jednotlivými politiky. (Václav Klaus si předsedy pěti stran, které se dostaly do sněmovny, pozval na pondělí, každého zvlášť - pozn. red.)

Budeme jednat i s ČSSD

A.cz: Jednáte rovněž se sociální demokracií?

Budeme se s nimi samozřejmě bavit. Minimálně musí být nalezena širší politická shoda nad uspořádáním Poslanecké sněmovny.

A.cz: A budete se s nimi bavit také o jiných možnostech při sestavování vlády?

Vylučuji, že bychom s nimi jednali o jakékoliv formě vládní spolupráce.

A.cz: Máte nějaké signály o tom, že by sociální demokraté rovnou přešli do opozice a nenárokovali si ani možnost o vládě vyjednávat?

Zatím takové signály nemám.

Politicky nezkušené Věci veřejné

A.cz: Věci veřejné si už začaly klást konkrétní podmínky. Přistoupíte na ně? Berete je vůbec v potaz?

Přičítám jejich jisté politické nezkušenosti, že vyhlašují dopředu ultimativně podmínky a pak je i zveřejní. To neprospívá kvalitě jednání mez partnery.

A.cz: Řekl jste to i Radku Johnovi?

Řekl jsem mu svůj názor na tyto podmínky a myslím si, že budeme schopni konstruktivně jednat.

A.cz: Vidíte už teď nějaké překážky, které by mohly úmysl složit vládu s TOP 09 a VV zabránit?

Nejsou žádné apriorní problémy.

A.cz: Strany už neformálně mluví o postech, které by ve vládě rády zastávaly. Jak daleko jste v těchto jednáních?

Já teď nepřipustím debatu o tom, kdo bude ve vládě. To je otázkou dalších jednání. Teď je důležité vyjednat především program. My si nerozdělujeme jednotlivé pozice, bylo by to nevkusné, nerozumné.

A.cz: Máte jistotu, že tyto dvě strany vyjednávají pouze s vámi, ne také s ČSSD?

Oba jednoznačně deklarovali připravenost spolupracovat na projektu rozpočtové odpovědnosti. Jsou to nicméně suverénní strany. Já vycházím z jejich předvlebních prohlášení, která beru vážně. TOP 09 řekla, že v žádném případě nebude spolupracvat s ČSSD. Pak by sociálním demokratům zbyli komunisté a Věci veřejné a ty deklarovaly, že se nebudou spolupracovat na žádném projektu, na kterém by se podíleli komunisté. Nemám důvod jim nedůvěřovat.

A.cz: Jeden z Vašich partnerů je více čitelný - TOP 09. Přeci jen politici této strany byli v uplynulém období součástí sněmovny. Věci veřejné jsou ale úplný nováček. Neobáváte se toho?

Je to riskantní faktor, ale i oni se mohou bát příliš čitelné stopy, kterou ODS v politice zanechala...

A.cz: Jak se ODS poučila z těchto voleb?

ODS dostala výrazné varování od voličů. Významná část našich voličů nás nevolila, protože nás přestala mít za důvěryhodné. Další významná část nás volila jen s velkými výhradami. Pokud se ODS sama nad sebou nezamyslí a nezačne dělat změny, tak se může velmi lehce stát, že tento volební výsledek budeme v dalších volbách považovat ještě za velmi příznivý.

 

Právě se děje

Další zprávy