Nečas: O postech teď nejednáme. Chceme najít program

Kateřina Eliášová
30. 5. 2010 18:22
Lídr ODS Petr Nečas zahájil neformální vyjednávání o nové vládě
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lídr ODS Petr Nečas se ihned vyhlášení výsledků voleb a pak v neděli ráno sešel s předsedy TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a Věcí veřejných Radkem Johnem.

Chtěl se ujistit, že všechny tři strany mají zájem na vytvoření vlády.

"Oba jednoznačně deklarovali připravenost spolupracovat na projektu rozpočtové odpovědnosti," řekl v krátkém povolebním rozhovoru pro Aktuálně.cz Nečas.

Odmítl, že by se strany už dohadovaly o vládních postech, na stole je prý zatím jsou prý jen programové otázky. "Shodli jsme se na tom, že klíčovým úkolem vlády bude otázka zastavení zadlužování," dodal Nečas.

A.cz: Jaké jsou výsledky prvních neformálních schůzek s Karlem Schwarzenbergem a Radkem Johnem?

Byly to krátké neformální schůzky. Neřešili jsme nic zásadního, pouze jsme si potvrdili společnou vůli zahájit práce na vzniku vládního projektu, který nazýváme koalice rozpočtové odpovědnosti a na tom, že začnou jednání vyjednávacích týmů. Shodli jsme se na tom, že klíčovým úkolem vlády bude otázka zastavení zadlužování.

A.cz: Vítězem voleb je nicméně sociální demokracie. Spojil jste se už s prezidentem a naznačil Vám Václav Klaus, koho pověří vyjednáváním o nové vládě?

Nenaznačil. Očekávám, že proběhne série schůzek s jednotlivými politiky. (Václav Klaus si předsedy pěti stran, které se dostaly do sněmovny, pozval na pondělí, každého zvlášť - pozn. red.)

Budeme jednat i s ČSSD

A.cz: Jednáte rovněž se sociální demokracií?

Budeme se s nimi samozřejmě bavit. Minimálně musí být nalezena širší politická shoda nad uspořádáním Poslanecké sněmovny.

A.cz: A budete se s nimi bavit také o jiných možnostech při sestavování vlády?

Vylučuji, že bychom s nimi jednali o jakékoliv formě vládní spolupráce.

A.cz: Máte nějaké signály o tom, že by sociální demokraté rovnou přešli do opozice a nenárokovali si ani možnost o vládě vyjednávat?

Zatím takové signály nemám.

Politicky nezkušené Věci veřejné

A.cz: Věci veřejné si už začaly klást konkrétní podmínky. Přistoupíte na ně? Berete je vůbec v potaz?

Přičítám jejich jisté politické nezkušenosti, že vyhlašují dopředu ultimativně podmínky a pak je i zveřejní. To neprospívá kvalitě jednání mez partnery.

A.cz: Řekl jste to i Radku Johnovi?

Řekl jsem mu svůj názor na tyto podmínky a myslím si, že budeme schopni konstruktivně jednat.

A.cz: Vidíte už teď nějaké překážky, které by mohly úmysl složit vládu s TOP 09 a VV zabránit?

Nejsou žádné apriorní problémy.

A.cz: Strany už neformálně mluví o postech, které by ve vládě rády zastávaly. Jak daleko jste v těchto jednáních?

Já teď nepřipustím debatu o tom, kdo bude ve vládě. To je otázkou dalších jednání. Teď je důležité vyjednat především program. My si nerozdělujeme jednotlivé pozice, bylo by to nevkusné, nerozumné.

A.cz: Máte jistotu, že tyto dvě strany vyjednávají pouze s vámi, ne také s ČSSD?

Oba jednoznačně deklarovali připravenost spolupracovat na projektu rozpočtové odpovědnosti. Jsou to nicméně suverénní strany. Já vycházím z jejich předvlebních prohlášení, která beru vážně. TOP 09 řekla, že v žádném případě nebude spolupracvat s ČSSD. Pak by sociálním demokratům zbyli komunisté a Věci veřejné a ty deklarovaly, že se nebudou spolupracovat na žádném projektu, na kterém by se podíleli komunisté. Nemám důvod jim nedůvěřovat.

A.cz: Jeden z Vašich partnerů je více čitelný - TOP 09. Přeci jen politici této strany byli v uplynulém období součástí sněmovny. Věci veřejné jsou ale úplný nováček. Neobáváte se toho?

Je to riskantní faktor, ale i oni se mohou bát příliš čitelné stopy, kterou ODS v politice zanechala...

A.cz: Jak se ODS poučila z těchto voleb?

ODS dostala výrazné varování od voličů. Významná část našich voličů nás nevolila, protože nás přestala mít za důvěryhodné. Další významná část nás volila jen s velkými výhradami. Pokud se ODS sama nad sebou nezamyslí a nezačne dělat změny, tak se může velmi lehce stát, že tento volební výsledek budeme v dalších volbách považovat ještě za velmi příznivý.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy