Nejdřív dáma. Schwarzenberg schůzi řídit nechce

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
31. 5. 2010 13:30
Právní experti si přehazují otázku, kdo teď smí svolat schůzi, jako horký brambor
Miroslava Němcová (ODS). Svolávat schůzi jí půjde jistě snáz, než Schwarzenbergovi.
Miroslava Němcová (ODS). Svolávat schůzi jí půjde jistě snáz, než Schwarzenbergovi. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zjištění online deníku Aktuálně.cz, že Karel Schwarzenberg nevědomky získal další pravomoc - právo svolat schůzi nové sněmovny, vyvolalo poprask.

Politici teď pročítají sněmovní řád a konzultují s právníky, jaký je ten správný postup.

A sám Schwarzenberg, který k nové úloze přišel jen díky svému věku (bude mu 73 let), se ke kladívku a mikrofonu ve sněmovně vůbec nehrne. Nejradši by, aby mohl dát "přednost dámě".

Věc se má tak. Podle jednacího řádu svolává novou sněmovnu předseda předchozí sněmovny - je-li znovu zvolen. Sociální demokrat Miloslav Vlček však skončil. Druhý v pořadí je "nejstarší místopředseda bývalé sněmovny". Tím byl lidovec Jan Kasal, ale ani on se do sněmovny nedostal. Třetí v pořadí je pak doyen sněmovny - tedy nejstarší zvolený poslanec. Tím je právě Karel Schwarzenberg.

Fakta:

Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny 90/1995 Sb.

§ 22, odst. 3

"Ustavující schůzi Sněmovny svolá bývalý předseda Sněmovny, je-li poslancem. Není-li bývalý předseda Sněmovny poslancem, svolá schůzi, za předpokladu, že je poslancem, nejstarší bývalý místopředseda Sněmovny, a není-li ani toho, nejstarší poslanec nově zvolené Sněmovny; pokud ten svolání ustavující schůze odmítne, svolá ji následující nejstarší poslanec."

"Bude to on, nechala jsem si udělat rozbor," potvrdila ještě po ránu pro Aktuálně.cz Miroslava Němcová z ODS, nyní již bývalá místopředsedkyně sněmovny.

A tady se to zamotává. Němcová, pokud se podíváme do přehledu končících místopředsedů sněmovny, by byla věkově druhá nejstarší. A jednací řád se dá vyložit i tak, že schůzi může svolat právě ona.

"Počítáme s tím, že to bude Miroslava Němcová," prohlásila Schwarzenbergova asistentka Kateřina Weissová.

Slova expertů zní jinak. "Ne, ne, v tomto případě by to měl být nejstarší poslanec," řekl Aktuálně.cz předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Stejného názoru je i ústavní expert Aleš Gerloch: "Dalo by se to opřít o to, že řídila sněmovnu jako předsedající. Ale to je vágní. A z titulu druhé nejstarší místopředsedkyně ještě víc. Měl by to být nejstarší poslanec."

Mezitím se štáb Karla Schwarzenberga spojil s legislativním odborem sněmovny.

Foto: Repro Aktuálně.cz

"Podle něj může schůzi svolat Miroslava Němcová i Karel Schwarzenberg, jsou na stejné úrovni," řekla Kateřina Weissová s odkazem na sněmovní legislativce. "A pan předseda samozřejmě řekl: v tom případě má dáma přednost."

Aby to ale nebylo úplně jednoduché, dostala Miroslava Němcová mezitím další rozbor: "Podle něj bych to přece jen měla být já. Takový byl prý úmysl autorů jednacího řádu sněmovny: aby schůzi svolával někdo z místopředsedů s aparátem sněmovny za zády."

V tomto případě zřejmě proběhne všechno hladce, protože vůle k dohodě je na obou stranách a o svolávání sněmovny se nikdo nepere, oba možní svolavatelé jsou z jednoho tábora.

"Ale ten jednací řád by měl být asi přesnější," uzavírá Němcová. "Aby nevznikl prostor pro hloupé tahanice. Mělo by být jasně napsáno, že první schůzi svolává předseda bývalé sněmovny, pak někdo z místopředsedů a teprve pak by se mělo sahat mezi ostatní poslance."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy