Revoluce i ve sněmovně: Poslance musí svolat kníže

Jan Němec Jan Němec
31. 5. 2010 10:30
První schůzi nové sněmovny bude překvapivě svolávat doyen Schwarzenberg
První kapitán nové sněmovny
První kapitán nové sněmovny | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Změna politiky, kterou o víkendu nadiktovali voliči, má mnohem širší dopady. Například, že číslem jedna sněmovny se pro tuto chvíli stal - Karel Schwarzenberg.

Coby nejstarší zvolený poslanec (je mu 72 let) je právě lídr TOP 09 tím, kdo bude muset svolat ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny. Ukládá mu to zákon o jednacím řádu dolní komory.

Znamená to, že vedení nové sněmovny bude, alespoň zpočátku, v rukou rodící se vládní koalice.

Vlček není, Kasal není

Nová sněmovna se musí sejít do 30 dnů od voleb.

Ale právě na svolavateli závisí, zda to bude dříve, nebo později. Jednání sněmovny pak svolavatel vede až do chvíle, než si poslanci zvolí předsedu. Jeho osoba bývá běžně součástí koaličních dohod a dohod s budoucí opozicí.

Nově zvolené poslance podle jednacího řádu svolává za běžných okolností předseda předchozí sněmovny, je-li znovu zvolen. V tomto případě by to byl sociální demokrat Miloslav Vlček. Ten ale kvůli aféře se státní dotací, soudu kvůli půjčce a protizákonnému vracení jiné půjčky v hotovosti z čela sněmovny odstoupil a stáhl i svoji kandidaturu.

Fakta:

Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny 90/1995 Sb.

§ 22, odst. 3

"Ustavující schůzi Sněmovny svolá bývalý předseda Sněmovny, je-li poslancem. Není-li bývalý předseda Sněmovny poslancem, svolá schůzi, za předpokladu, že je poslancem, nejstarší bývalý místopředseda Sněmovny, a není-li ani toho, nejstarší poslanec nově zvolené Sněmovny; pokud ten svolání ustavující schůze odmítne, svolá ji následující nejstarší poslanec."

Druhý v pořadí, kdo poslance svolává, je nejstarší místopředseda bývalé sněmovny. Tím byl lidovec Jan Kasal. Jenže ani on se do sněmovny nedostal - KDU-ČSL dostala jen 4,39 % hlasů a dveře dolní komory se jí tak uzavřely.

Třetím v pořadí, kdo má ustavující schůzi svolat, je pak doyen sněmovny - tedy nejstarší zvolený poslanec. Tím je právě Karel Schwarzenberg, následuje sociální demokrat Stanislav Křeček - i jemu je 72 let. 

Karel Schwarzenberg je ale přece jen o několik měsíců starší - letos v prosinci mu bude 73 let. Stanislav Křeček by nastoupil až ve chvíli, kdy by předseda TOP 09 tuto funkci odmítl.

"Je to skutečně tak. Už jsem si to ověřovala. Schůzi bude svolávat Schwarzenberg," potvrdila pro Aktuálně.cz Miroslava Němcová z ODS, nyní již bývalá místopředsedkyně sněmovny.

Aktuálně.cz to potvrdil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský: "Ano, v tomto případě to bude nejstarší poslanec."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy