Revoluce i ve sněmovně: Poslance musí svolat kníže

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
31. 5. 2010 10:30
První schůzi nové sněmovny bude překvapivě svolávat doyen Schwarzenberg
První kapitán nové sněmovny
První kapitán nové sněmovny | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Změna politiky, kterou o víkendu nadiktovali voliči, má mnohem širší dopady. Například, že číslem jedna sněmovny se pro tuto chvíli stal - Karel Schwarzenberg.

Coby nejstarší zvolený poslanec (je mu 72 let) je právě lídr TOP 09 tím, kdo bude muset svolat ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny. Ukládá mu to zákon o jednacím řádu dolní komory.

Znamená to, že vedení nové sněmovny bude, alespoň zpočátku, v rukou rodící se vládní koalice.

Vlček není, Kasal není

Nová sněmovna se musí sejít do 30 dnů od voleb.

Ale právě na svolavateli závisí, zda to bude dříve, nebo později. Jednání sněmovny pak svolavatel vede až do chvíle, než si poslanci zvolí předsedu. Jeho osoba bývá běžně součástí koaličních dohod a dohod s budoucí opozicí.

Nově zvolené poslance podle jednacího řádu svolává za běžných okolností předseda předchozí sněmovny, je-li znovu zvolen. V tomto případě by to byl sociální demokrat Miloslav Vlček. Ten ale kvůli aféře se státní dotací, soudu kvůli půjčce a protizákonnému vracení jiné půjčky v hotovosti z čela sněmovny odstoupil a stáhl i svoji kandidaturu.

Fakta:

Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny 90/1995 Sb.

§ 22, odst. 3

"Ustavující schůzi Sněmovny svolá bývalý předseda Sněmovny, je-li poslancem. Není-li bývalý předseda Sněmovny poslancem, svolá schůzi, za předpokladu, že je poslancem, nejstarší bývalý místopředseda Sněmovny, a není-li ani toho, nejstarší poslanec nově zvolené Sněmovny; pokud ten svolání ustavující schůze odmítne, svolá ji následující nejstarší poslanec."

Druhý v pořadí, kdo poslance svolává, je nejstarší místopředseda bývalé sněmovny. Tím byl lidovec Jan Kasal. Jenže ani on se do sněmovny nedostal - KDU-ČSL dostala jen 4,39 % hlasů a dveře dolní komory se jí tak uzavřely.

Třetím v pořadí, kdo má ustavující schůzi svolat, je pak doyen sněmovny - tedy nejstarší zvolený poslanec. Tím je právě Karel Schwarzenberg, následuje sociální demokrat Stanislav Křeček - i jemu je 72 let. 

Karel Schwarzenberg je ale přece jen o několik měsíců starší - letos v prosinci mu bude 73 let. Stanislav Křeček by nastoupil až ve chvíli, kdy by předseda TOP 09 tuto funkci odmítl.

"Je to skutečně tak. Už jsem si to ověřovala. Schůzi bude svolávat Schwarzenberg," potvrdila pro Aktuálně.cz Miroslava Němcová z ODS, nyní již bývalá místopředsedkyně sněmovny.

Aktuálně.cz to potvrdil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský: "Ano, v tomto případě to bude nejstarší poslanec."

 

Právě se děje

před 20 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy