Voliči se zlobí. Politici vypadají, že to pochopili

Jan Lipold Jan Lipold
31. 5. 2010 3:35
Nezbývá než důvěřovat, že před sebou máme skutečné lídry. Ne loutky
Tyhle jsme vybrali. Tak jim zkusme věřit, dokud to půjde.
Tyhle jsme vybrali. Tak jim zkusme věřit, dokud to půjde. | Foto: Jan Langer

Byl to velký třesk. Ale co po něm vznikne, není dva dny po volbách jasné. Na to je ještě hodně brzy. Vždyť i k volební srážce a erupci změn, jaká v naší politické personalistice nemá obdoby, se schylovalo několik let.

Jak tedy číst výsledky voleb?

Paroubkovi pustili žilou

Především je potřeba odložit mýtus, že voliči se vydali doprava. To není pravda. Voliči jsou pořád, až je to při srovnávání letošních a starších výsledků komické, rozděleni na dva stejné tábory. Zase to byla remíza!

Nalevo je ČSSD, KSČM, Zemanovci a Suverenita. Dohromady 41 procent. Napravo stojí ODS, TOP 09 a lidovci. Dohromady, no ano, 41 procent.

Zelení propadli a zbytek hlasů šel k Věcem veřejným. „Pravice" je ale zatím jen jejich nálepka; čím skutečně budou a za co je měli voliči, není úplně zřejmé. Protože straně chybí kořeny.

K vítězství, o kterém se dá mluvit při pohledu na křesla ve sněmovně, pomohly pravici dvě věci. Zaprvé, volební aritmetika. Levicových hlasů propadlo víc, než pravicových. Zeman a Bobošíková pustili Paroubkovi žilou.

A zadruhé, špatná taktika sociální demokracie. Volební kampaň zamířená příliš doleva, pod hlavní proud středových voličů. A také znechucení z konfrontační éry Paroubek-Topolánek. Ti dva si byli souzeni, a když odešel jeden, voliči ve jménu změny zamávali i tomu druhému.

Paroubek se bez Topolánka unavil jako boxer, který rozdává údery, ale každou chvíli přitom máchne do prázdna.

Umazat se, to chce kuráž

V pátek před volbami jsme napsali, že bychom si měli zvolit politiky, kteří nás dokážou přesvědčit o nepříjemných pravdách; jakkoli se tomu budeme bránit. A pokusí se obnovit narušenou společenskou důvěru, především důvěru v politiku.

V tomto ohledu má čtveřice úspěšných (KSČM vyjměme hned na úvod) šanci obstát. Pohled na ni je zatím celkem povzbudivý. Jen Petr Nečas se začal až příliš ostře prodírat k premiérství - hodinám po oznámení nejhoršího výsledku v historii ODS by slušela zdrženlivost. Ale dá se říct, že všechny zvolené strany pochopily hlavní poselství: Voliči se zlobí.

Vypadá to, že politikům je tentokrát už opravdu jasné, že jsou odsouzeni k dohodě. Teď jde o to, jak moc jsou ochotni umazat se v jejím jménu kompromisy. To chce odvahu, protože ústupek se dá snadno vyložit jako známka slabosti.

Až si přijdou pro prebendy

Klíč ke změně spočívá v důvěře. „Koalici děláme tak, abychom věděli, že to ty čtyři roky vydržíme. Ne aby se to popralo v mezidobí." (Karel Schwarzenberg).

Důvěřovat musí i voliči (co jim také už teď zbývá). Především tomu, že mají před sebou autentické lídry, kteří rozhodují, inspirují ostatní, vedou, mají autoritu. A ne někoho, řízeného ze zákulisí mafií.

Trochu zneklidňuje, že dvě největší strany jsou momentálně bez předsedů a v obou je zaděláno na voliči těžko ovlivnitelný vnitrostranický boj. Nestabilita uvnitř ČSSD a ODS se může rozšířit ven, do politiky jako takové.

A kdybychom chtěli být nedůvěřiví, ne-li podezíraví, tak řekneme, že Schwarzenberg a John jsou vlastně jen populární lapače hlasů, a ne opravdoví šéfové. Ale protože důvěřujeme, víme, že pravda se teprve ukáže.

První test povolební věrohodnosti přijde brzy. To až všichni ti krásní noví politici poprvé nafasují plnou nůši poslaneckých prebend.

Odnesou si ji a zapadnou do kolektivu, jako jejich předchůdci? Budou měsíc co měsíc pobírat absurdní a neprůhledné příplatky? Nebo se začnou chovat jako normální smrtelníci, aby si zasloužili naši důvěru? Řeknou alespoň, že jim je to trapné?

 

Právě se děje

před 11 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 28 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 57 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy