Vím, že to vyvolá polemiku, přiznává Maláčová. Na plakáty lepí bydlení vedle zbrojení

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
17. 2. 2025 16:49
Předsedkyně sociální demokracie Jana Maláčová začala vylepovat plakáty, které patrně vyvolají velkou polemiku. Plakáty s mottem Bydlení je naše zbrojení chce podle svých slov poukázat na to, že Česko by mělo dávat více peněz na bydlení. "A také se mi nelíbí způsob, jak ministryně obrany Jana Černochová zachází s penězi na armádu," sdělila Aktuálně.cz při lepení plakátů se zmiňovaným sloganem.
Aktuálně.cz zachytilo šéfku sociální demokracie Janu Maláčovou, jak vylepuje plakáty s mottem Bydlení je naše zbrojení. | Video: Radek Bartoníček

Bylo to od šéfky SOCDEM Jany Maláčové sice spíše symbolické vylepování plakátů, ale v předvolební kampani hraje velmi důležitou roli. Poté, co se rozešla s šéfkou KSČM Kateřinou Konečnou a oznámila, že se pro podzimní sněmovní volby nespojí s komunisty, zahájila Maláčová další akci, jak získat voliče. A jde na to přes téma zbrojení, které vyvolává v české společnosti mnoho rozepří. 

"Já vím, že to vyvolá polemiku. To je přece účel," říká Maláčová na dotaz Aktuálně.cz, jestli očekává bouřlivé reakce, jestliže staví vedle sebe bydlení a zbrojení, o kterém se mluví stále více kvůli agresivní politice Ruska. "Tady se hází stovkama miliard na zbrojení, jako by se nechumelilo. My dáváme dvě procenta hrubého domácího produktu, což je více než dost, 160 miliard ročně není málo. Musíme být ale připraveni na sociální problémy, které nás více ohrožují. My chceme, aby se konečně začalo mluvit o bydlení, aby vláda konečně s bydlením něco udělala," prohlašuje šéfka SOCDEM.

Průzkumy veřejného mínění přisuzují SOCDEM podporu mezi dvěma a třemi procenty voličů. Pro vstup do sněmovny je potřeba dosáhnout aspoň na pět procent. Maláčová vyjednávala o tom, že by její strana kandidovala s Kateřinou Konečnou v rámci koalice Stačilo!.

Minulý týden ale oznámila, že jednání ukončila s argumentem, že Stačilo! podle ní nejde o to hájit levicovou a sociální politiku ve prospěch lidí. Nyní jedná s předsedou Přísahy Robertem Šlachtou i dalšími politiky mimo sněmovnu. "Uvidíme, nebudeme spekulovat," reaguje na dotaz, s kým případně půjde její strana do voleb.

Pokud jde o bydlení, Maláčová tvrdí, že chce převzít vídeňský model, který podle ní vedl k tomu, že ve Vídni lidé platí za třípokojový byt nájem 12 tisíc korun. "Díky tomu, že město staví a vykupuje byty a drží ceny nájmů dole, mají Vídeňané, ale obecně i Rakušané velmi levné bydlení. My bychom tohle chtěli přenést do Česka. Není normální, že u nás velká část lidí vydá na bydlení polovinu výplaty. Nezbudou jim peníze na život," říká.

Maláčová vidí řešení v zákonu o veřejně prospěšných bytových společenstvech. Ten představila sociální demokracie s tehdejším předsedou Janem Hamáčkem v roce 2020, prezentoval jej i někdejší poslanec Jan Birke. Podstatou návrhu bylo, že by zájemci o bydlení mohli vytvořit buď sami, nebo ve spolupráci s obcí či městem družstvo či spolek a pustili by se do výstavby - jejímž cílem by nebylo vytvářet zisk. 

"Máme teď naprosto jedinečný projekt bydlení, který může znamenat revoluci. Když bude uveden v život, tak je schopný velmi rychle nastartovat masivní výstavbu dostupných bytů," avizoval tehdy Hamáček s tím, že strana už návrh posílá k projednání do Poslanecké sněmovny. Nepodařilo se jej ale schválit.

Odborníci návrh už tehdy spíše kritizovali a tvrdili, že nepovede k levnějšímu bydlení. Proti se vyjádřil například analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek, analytik společnosti Natland Petr Bartoň či někdejší ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda, dále ředitel Asociace developerů Tomáš Kadeřábek nebo mluvčí developerské společnosti Central Group Ondřej Šťastný. Sociální demokracie tehdy na kritiku reagovala s tím, že je o správnosti svého návrhu přesvědčena. Stejná slova volí její nynější šéfka i dnes.

 
KV
Karel Vomáčkapřed 4 měsíci

A to mám jezdit autem bez tlumičů :)?

MR
Mirka Rezkovápřed 4 měsíci

Panu Kotenovi bych zakázala používat psací potřeby. V jeho případě se jedná o zbraň hromadného ničení.

KZ
Kluk Zgarážepřed 4 měsíci

Jsem také fanda zbraní a i tak souhlasím s panem prezidentem. Nevidím důvod, používat tlumič, nejste-li součástí ozbrojených složek.

LL
Lukas Langrpřed 4 měsíci
Kluk Zgaráže

Tak to máte hodně omezené myšlení. Co třeba použití v myslivosti?

MD
Michal Divišpřed 4 měsíci

Pan poslanec Koten jaksi není schopen rozpoznávat nikoliv nepodstatné rozdíly v účelech věcí. Jelikož primárním účelem cihly je skončit jako součást stavby, nikoliv na čísi hlavě, účelem auta je přemístit šoféra s posádkou za horizont a účelem francouzského klíče je posloužit k utažení vodovodního kohoutku (automechanik s francouzákem je spíš představa do filmové komedie "Jáchyme hoď ho do stroje ") tak účelem střelné zbraně je nárazem projektilu eliminovat živý objekt. Fakt, že někoho baví střílet do papírového terče je jen vedlejší produkt primárního účelu, ke kterému byla střelná zbraň vynalezena a zkonstruována a na podstatě účelu krochny to nic nemění. Přiznat si po 14ti mrtvých na Filozofické fakultě, že povolit používání tlumičů a větší benevolence k držení útočných zbraní byla chyba rozhodně není žádné selhání. Je to obyčejná sebereflexe. Chápu, v některých stranách se zpytování svědomí nenosí...

LL
Lukas Langrpřed 4 měsíci
Michal Diviš

Jak měl pomoct střelci na FF tlumič, když nebyla noc a nepoužíval podzvukové střelivo? Znáte vůbec primární účel tlumiče? Se zvukem to nemá nic společného. Navíc takový tlumič je otázkou pár minut u soustruhu. Nějaký zločinec asi nebude hledět na to, jestli má ten tlumič legálně.

SS
sylvie Starapřed 4 měsíci

Je jedno porekadlo - zakazaneho nejvetsi krajic. Zakazte tlumice a zvysi se cerny trh. Zakaz nic neresi. Kazdy chytrak si dokaze tlumic vyrobit sam. Venujte se dulezitejsim vecem...

Právě se děje

Další zprávy