Předsedové zbývajících tří koaličních stran, tedy STAN, KDU-ČSL a TOP 09, podpořili to, aby Lipavský zůstal ministrem jako nestraník, uvedl Fiala. O takové variantě informoval i prezidenta Petra Pavla, který podle premiéra také považuje kontinuitu ve vedení ministerstva zahraničních věcí za správnou.
Na základní otázky zahraniční politiky a mezinárodních vztahů mají premiér s Lipavským blízké názory. Česká zahraniční politika má jasný tvar, jasné směřování, hodnotové vymezení, řekl Fiala. Lipavský potvrdil, že se sešel s premiérem, aby mu předal demisi, jak předem avizoval. Váží si ale možnosti pokračovat, důležitá je pro něj podpora šéfů všech stran.
Lipavský v úterý zároveň požádal o ukončení členství v České pirátské straně, jejímž členem byl od podzimu 2015. Uvedl, že respektuje výsledky hlasování straníků o odchodu z vlády, ale neztotožňuje se s ním a v některých ohledech se se stranou názorově rozchází. "Stejně tak se neztotožňuji s řadou věcí, které zazněly minulý týden na tiskové konferenci ve sněmovně. Proto přistupuji k tomuto kroku," dodal k odchodu ze strany.
Poté co Fiala oznámil návrh na odvolání končícího pirátského šéfa Ivana Bartoše z vlády kvůli nezvládnuté digitalizaci stavebního řízení, například poslankyně Olga Richterová řekla, že slabý premiér podlehl kmotrům. Podle šéfa poslanců Jakuba Michálka tlačila premiéra k tomuto kroku část občanských demokratů, a to i slovy o jeho konci.
"Děkuji Pirátům za všechny příležitosti, které jsem díky nim získal. Děkuji také za celou řadu osobních přátelství a nezapomenutelných zážitků. Vždy jsem si vážil otevřené vnitrostranické diskuse, do které jsem rád vstupoval, promítal do ní své představy o fungování středové a liberální strany, a to včetně snahy o zásadní reformu vnitřního fungování," dodal Lipavský směrem k členům strany.
V reakci na to, že na své pozici k pondělku skončil vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, si Piráti odhlasovali, že odstoupí od vládní koaliční smlouvy. Dočasně je řízením ministerstva pověřen vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Fiala řekl, že o trvalém obsazení místa chce mít jasno do konce tohoto týdne. Kandidáta navrhne hnutí STAN, potvrdil. Jurečkova mise v úřadu je podle něj dočasná. Definitivní složení kabinetu bez provizorií pak chce mít hotové do konce příštího týdne.
V pondělí Fiala řekl, že by chtěl post ministra pro místní rozvoj obsadit ve stejném okamžiku, kdy se bude měnit ministr průmyslu a obchodu. Do této funkce hnutí STAN nominovalo svého prvního místopředsedu Lukáše Vlčka namísto Jozefa Síkely, který by se měl stát eurokomisařem. S Vlčkem se předseda vlády sejde ve středu odpoledne.
Demisi předá také pirátský ministr pro legislativu Michal Šalomoun. Fiala nebude navrhovat obsazení jeho postu, nebude ani pozice vicepremiéra pro digitalizaci, kterou zastával Bartoš.