Praha / Ústí nad Labem - Pouze osm měsíců od komunálních voleb vydržela oblastní organizace ANO v Ústí nad Labem. Velký volební úspěch, díky kterému hnutí získalo nejvíce zastupitelů (celkem dvanáct) a především post primátora města, sliboval ve městě s pochmurnou politickou minulostí zásadní změny.
To se ale nepovedlo. Místní buňka se postupně rozdělila na dva tábory a celý spor nakonec vyvrcholil minulou středu, kdy došlo ke svržení koalice. Jedna část ANO přitom ve vedení nahradila druhou.
Reakce předsedy Andreje Babiše na vývoj událostí byla jednoznačná: buňku zrušil, přeběhlé zastupitele označil za pučisty a vyzval je ke složení mandátu. "Chápeme to jako ukázkový puč, od kterého se jako vedení ANO důrazně distancujeme. Část zastupitelů za ANO se kvůli svým zájmům spojila s opozicí, což absolutně odmítáme," reagoval Babiš.
Lhali nám a nesplnili slib. To byl podle ministra životního prostředí a místopředsedy ANO v Ústeckém kraji Richarda Brabce hlavní důvod, proč se vedení hnutí rozhodlo k tak radikálnímu kroku jen čtyři dny poté, co se skupina pěti zastupitelů z ANO podílela na odvolání vlastního primátora Josefa Zikmunda a s ním i celého vedení radnice v Ústí nad Labem.
Rozhodnutí přitom přišlo nečekaně rychle. Brabec původně dostal od předsednictva za úkol, aby navrhl řešení do 9. července. Jenže Andrej Babiš podle svých slov jednal už v pátek a sobotu s vedením krajské organizace a také s novou primátorkou Věrou Nechybovou.
Pak přišel tvrdý zásah. "Co nás hodně naštvalo, byl ten způsob, jakým to proběhlo. Byl to neřízený, partyzánský způsob. Jak jsem poté zjistil, tak večer před zastupitelstvem slibovali, že to nebudou řešit touto formou," vysvětlil pro Aktuálně.cz Richard Brabec, který je i členem republikového předsednictva, proč ke zrušení ANO v Ústí nad Labem došlo.
O slibu rebelové nevědí
To, že k personálním změnám nedojde, měla skupina, do které patří zastupitelé Pavel Dufek, Věra Nechybová, Yveta Tomková, Martin Beneš a Renata Zrníková, slibovat podle Brabce přímo krajskému vedení hnutí. Místo odvolání členů dnes již bývalé koalice složené ze zástupců ANO a PRO!Ústí se mělo ještě vyjednávat. Nakonec ale celá koalice padla.
Minirozhovor s Pavlem Štěpařem
Bývalý radní a zakladatel hnutí ANO v Ústí nad Labem Pavel Štěpař odpovídá:
Proč došlo k rozkolu v ANO v Ústí nad Labem?
Prioritně to byla nechuť části zastupitelů za hnutí ANO dále pokračovat v koalici s PRO!Ústí. Ptáte se na důvod, proč došlo v rámci ANO v Ústí nad Labem k rozdělení na dvě části. Je to zejména kvůli názorovým rozdílům na koaličního partnera, jeho lídra, na způsob vedení magistrátní politiky. Máte-li však pochyby o funkčnosti nějakého tělesa, přineste fakta a argumenty. Každá situace má své řešení. Nestalo se. K dialogu potřebujete vždy dvě strany. Politické vedení jakéhokoliv hnutí, obce či města, je o hledání konsenzu, společné cesty, jež je "možná". Značka "ideál" v politice neexistuje. Exprimátor Zikmund i další radní za ANO k dialogu vyzývali, ale zastupitelský klub ANO se v kompletní sestavě za půl roku sešel tuším jen dvakrát až třikrát. Vše nakonec vygradovalo před několika dny.
V politice končíte?
Ve veřejném prostoru zůstanu samozřejmě činný dál. Jsem odpovědný voličům, díky nimž jsem za ANO získal mandát. ANO v Ústí nad Labem jsem spoluzakládal, považuji ho za své dítě. S kolegy jsme udělali kus poctivé práce, samozřejmě jsme se nevyhnuli taktéž spoustě chyb. Ty jsou od toho, aby se z nich člověk poučil. Za současnou situaci se všem voličům ANO v Ústí nad Labem omlouvám. Jsem přesvědčen, že ten, kdo ANO v Ústí nad Labem na podzim volil, nemůže být nyní spokojen. My nejsme taktéž spokojeni a věřím, že situace bude mít rychlý vývoj. Od kolegů z ANO to byl neuvážený, velmi lehkomyslný krok. Často říkám, že politika je o lidech. To je holý fakt. Politiku v komunální správě dělají místní lidé, nikoliv celostátní lídři. Je třeba, aby se do politiky zapojilo více slušných a schopných lidí. Je třeba, aby politika v časové ose získala jiný kredit, než tomu bylo doposud. Práce ve veřejném sektoru není žádný med, ale i jedinec tam může vykonat velký kus práce. Kromě politiky jsem primárně činný ve vlastní obchodní společnosti. Standardní příklad workoholika. Nenudím se. Samozřejmě tím trpí má rodina, kterou časově zanedbávám. Bez její podpory a tolerance bych to dělat nemohl.
Zastupitelé, které Aktuálně.cz oslovilo a kteří se podíleli na odvolání, o žádném slibu nevědí. "To nevím, kým to mělo být slibováno. Já to nikomu neříkal," uvedl Dufek, který je od minulého týdne náměstkem nové primátorky. A podobně se vyjádřila také Zrníková.
ANO v Ústí nad Labem poté, co byla místní organizace zrušena, začíná od nuly. "My nyní budeme buňku budovat znova. Chceme ji postavit na lidech, kteří dál hájí to, na čem ANO vzniklo. Znovu budeme posuzovat každou žádost o členství," prohlásil Brabec.
Problémy byly v ANO dlouho
Někteří lidé, kteří se doposud na vedení radnice podíleli, se opět chtějí stát členy hnutí Andreje Babiše. Jedním z nich je i bývalý radní Pavel Štěpař. "Rád bych se na práci podílel, v tuto chvíli to však nezáleží na mně. V tuto chvíli nejde o nějaké členství, nyní jde o město," říká. Naopak Zrníková, která patří do skupiny takzvaných pučistů, do ANO již vstoupit nechce. "Jsem zklamaná z reakcí vedení hnutí," uvedla.
Zrníková chce v zastupitelstvu Ústí nad Labem ale působit dál. Rezignovat, k čemuž ji Andrej Babiš a spol. vyzvali, odmítá. Stejně jako další čtyři zastupitelé, kteří se podíleli na odvolání vlastního primátora.
Problémy mělo ústecké ANO již delší dobu. Situace podle Štěpaře, který v Ústí hnutí před zhruba čtyřmi roky zakládal, eskalovala od letošního března. "Je to zejména kvůli tomu, že část zastupitelů za ANO odmítala vést dialog uvnitř zastupitelského klubu a s koaličním partnerem zcela," zdůvodňuje Štěpař, proč podle něj k rozštěpení došlo.
Uprchlíci na kolejích? Nesmysl, říká exnáměstek
Jenže část zastupitelů za ANO podle bývalého náměstka Martina Hausenblase (PRO!Ústí) jakoukoliv komunikaci odmítala od samotného začátku. Což potvrzuje také Štěpař.
"Vím, že pan exprimátor Zikmund i další radní za ANO k dialogu vyzývali, ale zastupitelský klub ANO se v kompletní sestavě za půl roku sešel tuším jen dvakrát až třikrát," uvedl Štěpař. "Nekomunikace a odmítání dialogu nepatří do politiky jedné strany, je to zcela nestandardní přístup," podotkl Štěpař. Ani on ale podle svých slov žádná fakta a podložené argumenty od pětice politiků z ANO, kteří se na odvolání primátora podíleli, nedostal. "Byl to úmysl. Chtěli vládnout s ČSSD a KSČM," myslí si Hausenblas.
Skupina pěti zastupitelů, kteří se na odvolání a jmenování nového vedení radnice podíleli, po zrušení buňky rozeslala novinářům několikabodový výčet důvodů. V dokumentech tvrdí, že bývalá koalice porušila směrnice při zadání několika zakázek, upozorňují na střet zájmů bývalých radních v kauze Činoherního studia nebo uvedli, že zástupci PRO!Ústí chtěli ubytovat uprchlíky v ústeckých kolejích.
"Je to absurdní nesmysl," uvedl Hausenblas. "Nemají vypovídající a obhajitelné opodstatnění svého kroku, proto se zaměřili na osobní útoky proti svým bývalým partajním kolegům," prohlásil Štěpař.
Hrozba stamilionových pokut
Jak Hausenblas, tak i Štěpař však shodně přiznávají i vlastní chybu. Po nástupu do čela radnice řešila nová koalice řadu vážných problémů z minulosti.
"Tyto byly prioritou. Koaliční smlouva byla konsignována, mandát obou hnutí velmi silný. Mohu-li mluvit za sebe, jsem zvyklý z privátní sféry především konat, a na radnici byla spousta projektů, jež potřebovaly neodkladný dohled. Chyby jsou lidské, je nutné se z nich ponaučit. Z této situace si ANO musí vzít velké ponaučení," uvedl Štěpař.
"Zachraňovali jsme město, neměli jsme čas komunikovat," prohlásil Hausenblas, který svému nástupci - Jiřímu Madarovi - předal v pátek dokument s 27 riziky, která nelze odložit a měla by se okamžitě řešit. Ústí dnes reálně hrozí, že bude muset zaplatit pokuty v řádu stovek milionů korun za chyby v rekonstrukci muzea či sídliště Mojžíř.
Na odvolání staré koalice a jmenování nové - menšinové - vlády se podíleli zástupci ODS, KSČM, ČSSD a místního Ústeckého fóra občanů. "Pro mě je nepřijatelné, aby se po zádech našich lidí vyškrábali ti, kteří dostali Ústí do stavu, ve kterém dneska je. Město je v rozvratu, nachází se v binci," prohlásil ministr Richard Brabec.
"Za rozpad ANO v Ústí ale přece není odpovědná ODS," oponoval předseda ODS Petr Fiala na sociální síti Twitter v reakci na to, že ve Sněmovně občanští demokraté Babišovo hnutí opakovaně kritizují, ale v Ústí nad Labem pomohli ke jmenování lidí z ANO do čela radnice.
Trnem v oku byl i místní filantrop
Z reakcí ústeckých politiků, kteří ale pro odvolání primátora nehlasovali, vyplývá, že "rebelové" mají problém také s Martinem Hausenblasem. Ten přišel do vedení města s řadami vizí, jak Ústí nad Labem změnit.
Tým kolem něj například plánoval vybudovat rozsáhlý tunel, který by pomohl při povodních a odvedl by kamionovou dopravu pod zem, část centra Ústí se měla změnit v pěší zónu nebo měla být součástí vysokorychlostní železnice z Prahy do Německa.
Jenže jeho plány se nelíbily nejen skupině v ANO, ale i dalším z ostatních stran. "Chtěl jsem, aby mělo Ústí šmrnc. Ty lidi to ale nezajímalo. Jim stačí, když bude v letním kině Michal David," prohlásil Hausenblas. Ani on, ani Štěpař z komunální politiky i přes současnou situaci odejít nechtějí.