Ústí nefunguje, řekli zastupitelé a zvolili nové vedení

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2015 16:09
Novou primátorkou Ústí nad Labem se stala Věra Nechybová (ANO). Ve funkci nahradila stranického kolegu Josefa Zikmunda.
Primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová.
Primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Zastupitelstvo Ústí nad Labem odvolalo celé vedení města včetně primátora Josefa Zikmunda. Končí tak koalice hnutí ANO a PRO!Ústí, která město vedla od loňských komunálních voleb. Novou primátorkou zvolili zastupitelé Věru Nechybovou (ANO).

Návrh na odvolání inicioval starosta obvodu Severní Terasa Pavel Dufek (ANO). "Ve městě se už dál nebudou vyhazovat peníze za nesmyslné architektonické a urbanistické studie, naopak se bude rozumně investovat do toho, co potřebují a mohou využívat v každodenním životě obyvatelé města," řekl Dufek.

Důvodem je podle zastupitelů to, že město řádně nefunguje. Pro odvolání hlasovalo 19 z 37 zastupitelů. Odvolání podpořila část ANO a opoziční Ústecké fórum občanů, ČSSD, KSČM a ODS. Vítěz voleb, hnutí ANO, se rozštěpilo a situací v ústecké organizaci už se zabývá jeho vedení.

Bývalý předseda ústeckého ANO Pavel Štěpař, který byl členem vedení města, připustil, že spolupráce v koalici nefungovala. "Nebyli jsme schopni nastolit dialog s koaličním partnerem, a to je zásadní pochybení ANO," řekl Štěpař.

"To, co se tady děje, je pro mě nepřijatelné a neslušné. Je to neslušnost, navíc je to porušení koaliční smlouvy," řekl ještě před hlasováním Zikmund. Lídr PRO!Ústí Martin Hausenblas krok zastupitelů označil za zradu na voličích.

Otřesy, změny a nová primátorka

Novou primátorkou Ústí nad Labem zvolili zastupitelé Věru Nechybovou (ANO). Jejími náměstky budou Jiří Madar z Ústeckého fóra občanů (UFO) a Pavel Dufek (ANO).

Nechybová po zvolení řekla, že byla velice zneklidněná situaci ve městě, bývalé koalici vytkla i špatnou komunikaci. Zaměřit se chce na finance a dotace.

"Město je ohroženo mimořádně vysokými sankcemi za pochybení při čerpání dotací. Zároveň nás čeká nové programovací období a musíme být velmi dobře přichystaní. Dotace jsou v současné finanční kondici města jedinou množností, jak za relativně malé peníze zajistit velké investice," řekla.

Volbu nového vedení města podpořily opoziční ODS, ČSSD a KSČM.

Koalice se v posledních měsících potýkala s nejednotností. Projevila se už na začátku roku při schvalování rozpočtu. Prošel návrh upravený podle požadavků opozice.

Zastupitelé zasedání přerušili, znovu se sejdou 30. června. Nové vedení města si chce detailně nastudovat materiály.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy