Ústí nefunguje, řekli zastupitelé a zvolili nové vedení

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2015 16:09
Novou primátorkou Ústí nad Labem se stala Věra Nechybová (ANO). Ve funkci nahradila stranického kolegu Josefa Zikmunda.
Primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová.
Primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Zastupitelstvo Ústí nad Labem odvolalo celé vedení města včetně primátora Josefa Zikmunda. Končí tak koalice hnutí ANO a PRO!Ústí, která město vedla od loňských komunálních voleb. Novou primátorkou zvolili zastupitelé Věru Nechybovou (ANO).

Návrh na odvolání inicioval starosta obvodu Severní Terasa Pavel Dufek (ANO). "Ve městě se už dál nebudou vyhazovat peníze za nesmyslné architektonické a urbanistické studie, naopak se bude rozumně investovat do toho, co potřebují a mohou využívat v každodenním životě obyvatelé města," řekl Dufek.

Důvodem je podle zastupitelů to, že město řádně nefunguje. Pro odvolání hlasovalo 19 z 37 zastupitelů. Odvolání podpořila část ANO a opoziční Ústecké fórum občanů, ČSSD, KSČM a ODS. Vítěz voleb, hnutí ANO, se rozštěpilo a situací v ústecké organizaci už se zabývá jeho vedení.

Bývalý předseda ústeckého ANO Pavel Štěpař, který byl členem vedení města, připustil, že spolupráce v koalici nefungovala. "Nebyli jsme schopni nastolit dialog s koaličním partnerem, a to je zásadní pochybení ANO," řekl Štěpař.

"To, co se tady děje, je pro mě nepřijatelné a neslušné. Je to neslušnost, navíc je to porušení koaliční smlouvy," řekl ještě před hlasováním Zikmund. Lídr PRO!Ústí Martin Hausenblas krok zastupitelů označil za zradu na voličích.

Otřesy, změny a nová primátorka

Novou primátorkou Ústí nad Labem zvolili zastupitelé Věru Nechybovou (ANO). Jejími náměstky budou Jiří Madar z Ústeckého fóra občanů (UFO) a Pavel Dufek (ANO).

Nechybová po zvolení řekla, že byla velice zneklidněná situaci ve městě, bývalé koalici vytkla i špatnou komunikaci. Zaměřit se chce na finance a dotace.

"Město je ohroženo mimořádně vysokými sankcemi za pochybení při čerpání dotací. Zároveň nás čeká nové programovací období a musíme být velmi dobře přichystaní. Dotace jsou v současné finanční kondici města jedinou množností, jak za relativně malé peníze zajistit velké investice," řekla.

Volbu nového vedení města podpořily opoziční ODS, ČSSD a KSČM.

Koalice se v posledních měsících potýkala s nejednotností. Projevila se už na začátku roku při schvalování rozpočtu. Prošel návrh upravený podle požadavků opozice.

Zastupitelé zasedání přerušili, znovu se sejdou 30. června. Nové vedení města si chce detailně nastudovat materiály.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Štybar skončil na Omloop Het Nieuwsblad po pádu v druhé stovce

Český cyklista Zdeněk Štybar měl v úvodní belgické jarní klasice Omloop Het Nieuwsblad pád a 76. ročník závodu dokončil se ztrátou ve druhé stovce. Vítězství v hromadném spurtu získal jeho kolega z týmu Deceuninck-Quick Step Davide Ballerini z Itálie.

Pětatřicetiletý Štybar dvousetkilometrový závod z Gentu do Ninove vyhrál v roce 2019 a dnes znovu útočil na přední umístění. Ještě 26 kilometrů před cílem byl v čelní skupině, kterou se pokoušel roztrhat nástupem jeho týmový kolega a mistr světa Julian Alaphilippe. Pak měl ale na rovném úseku silnice Štybar pád, po němž se jen těžce zvedal ze země. Na kolo nakonec nasedl a dojel na 125. pozici s odstupem čtyř a půl minuty.

Pro nejcennější výhru kariéry si dojel šestadvacetiletý cyklista elitního belgického klasikářského týmu Ballerini. Spurt rozhodl jednoznačným způsobem, za ním dojeli Brit Jake Stewart a Belgičan Sep Vanmarcke.

Cyklistický závod Omloop Het Nieuwsblad (WorldTour) - 200,5 km:

1. Ballerini (It./Deceuninck-Quick Step) 4:43:03, 2. Stewart (Brit./Groupama-FDJ), 3. Vanmarcke (Belg./Israel Start-Up Nation), 4. Haussler (Austr./Bahrajn Victorious), 5. Gilbert (Belg./Lotto Soudal), 6. Aranburu (Šp./Astana-Premier Tech) všichni stejný čas, …125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -4:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy