Hausenblas o převratu v Ústí: Nejde jim o město, ale o moc

Adéla Skoupá, Barbora Roubalová
24. 6. 2015 19:50
Ústecká radnice se během středy změnila. Město má novou primátorku i koalici, která ale nezískala většinu. Odvolaný náměstek Martin Hausenblas si myslí, že převrat jeho autoři nedomysleli.
Martin Hausenblas
Martin Hausenblas | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Politický převrat zažilo ve středu Ústí nad Labem. Hlavní roli sehrálo rozštěpené hnutí ANO, neboli jedna část nahradila ve vedení města druhou. Novou primátorkou se tak nakonec stala Věra Nechybová, která nahradila odvolaného spolustraníka z ANO Josefa Zikmunda.

"V zásadě se domnívám, že těm lidem nejde o město, ale o moc. Tady si není co přát, to není žádný med řídit město," komentuje dění na zastupitelstvu Martin Hausenblas (PRO!Ústí), který byl ještě ráno náměstkem primátora. Nyní už je ale v opozici a roli řadového zastupitele. "Myslím si, že tu situaci významně podcenili a jsem sám zvědav, jak se s tím budou chtít vypořádat, protože těch rizik jsou desítky," dodává v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Co říkáte na rozpad koalice a odvolání primátora a rady města?

O nás ani tak nejde, podstatný je osud města. Přebírali jsme ho v katastrofálním stavu, s velkým množstvím rizik. A byli jsme političtí elévové. Jak ta část ANO, která vedla město, tak naše hnutí PRO Ústí. Dva tři měsíce trvalo, než jsme se rozeběhli. V tuto chvíli tady vzniklo velmi silné těleso, které má skvělý výkon i výsledky. To, co se teď stalo, je podle mého názoru naprosto fatální věc.

Proč si to myslíte?

Myslím si, že ohrožuje další fungování města. Uděláme maximum pro to, abychom předali řádně všechny věci do rukou nového vedení města. Samozřejmě respektujeme to, jak demokraticky proběhl tento puč. Ovšem je pikantní a zcela nevídané, že členové ANO odvolali svého vlastního primátora. A k moci se v Ústí nad Labem dostávají sociální demokraté a komunisti. Nově vzniklá koalice je totiž zcela zjevně menšinová a bude se muset opírat o hlasy ODS, komunistů a sociálních demokratů, kteří budou tahat za nitky. Zdá se, že se sem vrací mafiánské pořádky se vším všudy.

Říkal jste, že jste vytvořili fungující tým. Proč vaše působení dopadlo tak, že vás opoziční zastupitelé a někteří členové ANO odvolali?

Ta část ANO, která byla zastupovaná panem Matějkou s námi nikdy koalici uzavřít nechtěla. Od začátku inklinovali ke komunistům a sociálním demokratům. My jsme drželi trika koalice, nekomunikovali jsme o problémech navenek. Nikdy se nám nepodařilo zahájit dialog s touto frakcí v ANO. A nakonec vznikla jakási dichotomie, oddělené fungování. Já jsem se například s mnoha lidmi nikdy nesetkal.

Například s kým?

Paní Nechybovou (nová primátorka města - pozn. red.) jsem dneska viděl poprvé v životě. Pan Dufek (nově zvolený náměstek primátorky - pozn.red.) je člověk, který za celou dobu neřekl na zastupitelstvu ani slovo, stejně tak paní Zrníková (nová členka rady města - pozn. red.). To je pro mě vysoce riziková věc. Jsou to lidé, kteří nikdy nezastávali žádný názor. Město je v rozeběhu, skutečně tady bylo cítit obrovský drajv. Celý úřad se dal do pořádku a teď se to zaseklo, jako když do terče kola strčíte trubku. Domnívám se, že někteří z těch, kteří se dneska dostali k moci, si vůbec neuvědomují, do jaké obrovské odpovědnosti se dostali. My jsme rádi, že můžeme přiznat barvu a říct, že jsme dodržovali koaliční smlouvu, neprali jsme prádlo na veřejnosti, snažili jsme se neustále vyvolávat jednání. Jenom pro vaši představu, exprimátor Zikmund se vždycky snažil udržet funkční koalici a když chtěl před zastupitelstvem svolat zastupitele, pan Matějka mu poslal dopis, ve kterém ho vyzval, ať se zdrží takového konání a ať se nevyjadřuje. Bylo to skandální.

Proč tedy lidé, kteří vás odvolali, tvrdí, že byla v koalici špatná spolupráce?

Oni o práci koalice nemají vůbec žádné informace. Ti lidé se nikdy na nic neptali, nikdy s námi o ničem nekomunikovali. V zásadě byli informováni od pana Matějky a od začátku se snažili rozklížit koalici.

A čím si vysvětlujete, že se jim to nakonec povedlo?

Je tady klika lidí vedená ČSSD a komunisty, která se snaží udržet za každou cenu staré pořádky a všemi možnými způsoby se dostat k moci. Bohužel našli společnou řeč se starými strukturami a část odpadlíků ANO se takto zachovala. Podle mě je to hanebné.

Takže zárodek celé té situace vznikl už před volbami?

Já si to myslím.

Myslíte tedy, že je na vině hlavně rozklíženost ANO?

Také my máme odpovědnost v tom, že jsme nevyžadovali jednání dřív. Ten příkop se postupně vykopával. Začali se z nás dělat strašáci a napětí uvnitř ANO rostlo. A výsledek je takový rozkol.

Jak budete nyní fungovat v zastupitelstvu?

Nezříkáme se odpovědnosti za fungování města. Už zítra v osm hodin bude tisková konference, kde předáme médiím výsledky naší práce, identifikujeme i rizika, do kterých město jde, a která tady existují, aby byla média informována. A potom se začneme bavit o vzniku zastupitelského klubu. Požádáme paní primátorku o přidělení místnosti a začneme fungovat jako opozice.

Na první pohled se zdá, že se v ANO vytvořily dvě nesmiřitelné frakce. Jak si myslíte, že budou fungovat?

To nevím, budete se muset obrátit na představitele ANO, jak se s tím vypořádají. Podle mě ho ta situace významně poškozuje. Ale ti, se kterými jsem spolupracoval na radnici, byli vynikající partneři. Kloudní, solidní, pracovití, velmi dobré těleso, které mělo výborný drajv, tah na bránu.

Co budete nyní, jako bývalý náměstek, dělat?

Jsem finančně zabezpečen. Za sebou mám dvě velké firmy, de jsem se zbavil všech exekutivních kompetencí. Jsem v životní fázi služby lidem. Mám teď spoustu volného času, čeká mě předání práce současnému vedení města. Nechci, aby to vypadalo, jako když jsem přišel na radnici já. Prázdné kanceláře, vymydlené stoly - to považuji za velkou nezodpovědnost. Také budeme jednat se zastupiteli z našeho klubu. Potom půjdu sekat trávu na Skrytín, kde rekonstruuji zámeček. Chtěl bych na několik měsíců odjet studovat francouzštinu. Potřebuji se kromě ruštiny a angličtiny zdokonalit v dalším jazyku.

Naznačil jste, že to pro vás byla velká zodpovědnost. Jak vaše působení v zastupitelstvu hodnotíte? Změnilo vás?

Kdysi jsem byl žil egoistický život, chtěl jsem si dokazovat, že jsem dobrý. To jsem naplnil, když mi bylo 35. Potom jsem nějaký čas cestoval a došlo mi, že nechci dělat byznys, ale sloužit lidem. Příjem rozdávám na stipendia studentů. Dával jsem práci pro město úplně všechno. Bylo to nesmírně intenzivní, ale zároveň to přinášelo pocit naplnění. Přišli jsme jako političtí elévové do systému, kterému jsme nerozuměli. Z občanského aktivisty s dobrými úmysly se najednou dostanete k obrovské odpovědnosti za chod města a v tu chvíli se veškerá vaše pozornost soustřeďuje na ty nejpalčivější otázky a využijete maximum svých schopností. Z podnikání mám spousty zkušeností a musím říct, že ze mě město mačkalo maximum. Jsem tomu rád. Nikdy jsem nedělal lepší práci. Každý den jsem odcházel z magistrátu jako poslední, okolo deváté až desáté hodiny, vždycky jsem zhasínal. Jelikož nemám žádné ambice či osobní zájmy, funkce se mi snadno opouští. Budu teď důsledný oponent, jež komentuje a kritizuje kroky nového vedení.

Na jaké věci, které jste ve vedení města dokázali, jste hrdý?

Myslím, že vedení města tvořilo dobrý tým, sedli jsme si i po lidské stránce. Já jsem měl zkušenosti z firem - standardizace procesů, optimalizace, úspory, zkrátka zavádění pořádku. Josef Zikmund je klidný, vyrovnaný a mravní člověk, který reprezentoval město navenek. Martin Mata zase zachránil pro město spoustu peněz. Jana Bohuníková se věnovala sociální oblasti a školství. Konkrétně jsem hrdý na terminál vysokorychlostní trati, která tu bude do patnácti let stát. Také doufám, že se podaří dotáhnout do konce čtyřkilometrový tunel, který výrazně uleví městu od dopravní zátěže. Na druhou stranu mě mrzí, že se nepodařilo dokončit koncept tzv. smart cities, tedy chytrých měst. Šlo o vytváření manuálu veřejného prostranství či kultivaci veřejného prostoru.Také litujeme toho, že nepodařilo navázat partnerství s čínským městem, jež mohlo přinést velké investice. Rádi novému vedení s připravenými

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy