"Ukázkový puč." Vedení ANO zrušilo buňku v Ústí nad Labem

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 6. 2015 14:40
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ostře odsoudil chování ústeckých zastupitelů za hnutí ANO. Situací ve městě se chce osobně zabývat.
Nová primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová.
Nová primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem/Praha - Předsednictvo hnutí ANO v neděli s okamžitou platností zrušilo oblastní organizaci v Ústí nad Labem. Bývalé členy, kteří společně s opozicí odvolali bývalé vedení města, vyzvali ke složení mandátu v zastupitelstvu. Hnutí to uvedlo na svém webu.

Část zastupitelů ANO odvolala ve čtvrtek vedení složené ze stranických kolegů a hnutí PRO!Ústí. Pak zastupitelstvo zvolilo do vedení města druhou část zástupců ANO a Ústeckého fóra občanů (UFO). Podporu získali i od opozičních ČSSD, KSČM a ODS.

"Chápeme to jako ukázkový puč, od kterého se jako vedení ANO důrazně distancujeme. Část zastupitelů za ANO se kvůli svým zájmům spojila s opozicí, což absolutně odmítáme. Absolutně také odmítáme, aby se lidé volení za hnutí ANO takto chovali ke svým koaličním partnerům a hlavně k obyvatelům Ústí nad Labem, kteří věřili, že kmotrovské časy ve městě mohou skončit," uvedl v prohlášení předseda hnutí Andrej Babiš. Situací v krajské metropoli se chce dál zabývat osobně.

Zrušení místní organizace znamená, že ani jeden z jejích 29 členů už v tuto chvíli není členem hnutí. Předsednictvo ANO také vyzvalo ty zastupitele, kteří změnu vedení města iniciovali, aby se vzdali mandátu.

Zastupitelé to odmítají. "V práci budeme pokračovat dál, mandátu se nevzdáme, jsme tady pro občany, kteří nám svými hlasy svěřili mandát zastupitele a které nechceme zklamat. Ničím jsme se neprovinili, jen chtěli chránit zájmy našeho města," řekla ČTK radní Yveta Tomková.

Odvolaný radní a někdejší šéf ústeckého ANO Pavel Štěpař řekl, že krok vedení hnutí chápe a podporuje ho. "Tady nešlo o vyvrcholení názorových střetů, ale o to, jakým způsobem se ten převrat na magistrátu udál. Absolutně nemělo nic společného s politickou kulturou, s jakoukoli vnitřní komunikací uvnitř ANO," řekl Štěpař.

Radní Yveta Tomková, která podpořila odvolání vedení města, řekla, že bývalé vedení chystalo jinou koalici. "Už před několika měsíci chtěla část ANO a PRO!Ústí odvolat své starosty, kteří nesouhlasili s kroky PRO!Ústí. Členové ANO nabízeli koalici i ODS, jejíž podporu teď kritizují," tvrdí Tomková.

Dlouhodobý rozkol v hnutí ANO

Vyjednávání s ANO potvrdila zastupitelka ODS Miroslava Lazarová. "Zástupci bývalého vedení města za ANO nám nabízeli koalici části ANO, PRO!Ústí a ODS s tím, že bychom mohli získat post náměstka primátora, člena rady a zástupce ve vedení centrálního městského obvodu," řekla a dodala, že ODS tuto nabídku odmítla.

Štěpař tvrdí, že žádná oficiální jednání nebyla. "Pokud jde o UFO a ODS, tak nic takového neprobíhalo, alespoň já o tom nevím," sdělil.

Tomková trvá na tom, že konec koalice byl jediným možným řešením. "Odmítali jsme nesmyslné sociální obchody, návrat agentury pro sociální začleňování, které městu nikdy nic nepřinesla. Nesouhlasili jsme se zadáváním zakázek předem vybraným lidem. Poslední kapkou pro nás bylo, že PRO!Ústí na posledním jednání městské rady přišlo se záměrem nabídnout vysokoškolské koleje ve čtvrti Klíše uprchlíkům. Stalo se to mimo zápis, tedy jednoznačně s účelem tajit to před veřejností," dodala Tomková.

Hnutí ANO bylo v Ústí nad Labem rozštěpené dlouhodobě. Projevilo se to už na začátku roku při schvalování rozpočtu. Prošel návrh upravený podle požadavků opozice.

 

Právě se děje

před 34 minutami

České dráhy v pandemii přepravily meziročně o 64 milionů méně cestujících

České dráhy (ČD) v loňském roce přepravily 117,7 milionu cestujících, což je meziročně o 64 milionů méně. Důvodem poklesu byla koronavirová krize, která oslabila dálkovou i regionální dopravu. Dráhy kvůli tomu loni ztratily na tržbách více než čtyři miliardy korun. Letos navíc situace zatím pokračuje, oznámila v úterý společnost. V předchozích letech zájem o cestování vlaky pravidelně stoupal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy