Třicet let Česka: Máme lepší vzduch, ale méně ptactva. Lesy ohrožuje kůrovec i klima

Jana Václavíková Jana Václavíková
9. 7. 2023 11:25
Za posledních třicet let udělalo Česko pokroky v tom, jak se stará o kvalitu vodních toků nebo jak nakládá s odpady. Výrazně ale pokleslo množství ptactva v krajině. Proměny životního prostředí od roku 1993 do současnosti zmapovala Česká informační agentura životního prostředí (Cenia).

Lesy

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Stav českých lesů je méně příznivý. Zatímco předchozí důvody poškozování a odumírání lesů částečně odezněly tím, že se snížilo znečištění ovzduší, nyní je ohrožují jiné faktory - především kůrovec a klimatická změna. Ta se projevuje například častějším suchem, silným větrem, vyššími teplotami a prodlužujícím se vegetačním obdobím. Oslabené stromy jsou pak snazším cílem kůrovce. 

Dosud největší kalamitu škůdce zažilo Česko v roce 2015. Následkem bylo masivní kácení stromů. To se negativně odrazilo na schopnosti lesů pohlcovat emise oxidu uhličitého přispívajícího ke změně klimatu - zatímco dříve české lesy uhlík vázaly, v posledních letech začaly být jeho zdrojem. Uložené emise se totiž po pokácení uvolní zpět do atmosféry. 

Současný stav lesů je navíc nadále velmi vzdálený přirozeným podmínkám, protože stále převažují smrkové monokultury - v roce 1993 se české lesy skládaly ze 78,5 procent z jehličnanů. V průběhu let počet listnáčů stoupal, dosud však netvoří ani polovinu - v roce 2015 listnaté stromy zastupovaly 42,2 procenta českých lesů, uvádí think-tank Czech Forest.

Více o tématu:

 

Právě se děje

Další zprávy