Třicet let Česka: Máme lepší vzduch, ale méně ptactva. Lesy ohrožuje kůrovec i klima

Jana Václavíková Jana Václavíková
9. 7. 2023 11:25
Za posledních třicet let udělalo Česko pokroky v tom, jak se stará o kvalitu vodních toků nebo jak nakládá s odpady. Výrazně ale pokleslo množství ptactva v krajině. Proměny životního prostředí od roku 1993 do současnosti zmapovala Česká informační agentura životního prostředí (Cenia).
Bramborníček černohlavý.
Bramborníček černohlavý. | Foto: Ivan Medenica (Wikimedia Commons)

Příroda a krajina

Za posledních 30 let Česko lépe chrání své regiony. Vznikl Národní park České Švýcarsko a dvě chráněné krajinné oblasti, Český les a Brdy. Stouplo také množství maloplošných chráněných oblastí, kam spadají například přírodní památky a rezervace - z 1612 na 2643. Brzy by měla být vyhlášena nová chráněná území - Národní park Křivoklátsko a chráněné krajinné oblasti Krušné hory a Soutok na Moravě.

Změnilo se také využívání krajiny. Ornou půdu v horských a podhorských oblastech nahradil trvalý travní porost a zemědělsky využívaná půda se přesunula na úrodnější nížiny. Zde však musí soupeřit s rostoucí zástavbou. 

Negativně se naopak vyvíjí biodiverzita, tedy druhová rozmanitost. Nejlépe to je vidět na zemědělsky využívané krajině, kde se populace běžných ptáků snížila o 3,6 procenta a lesních téměř o dvanáct procent. Nejvýraznější pokles lze pozorovat u ptactva zemědělské krajiny, které je oproti roku 1993 nižší o 40 procent.

Více o tématu:

 

Právě se děje

Další zprávy