Praha - Podepsali nevinně vypadající formulář a teď mají platit tisíce korun. Jinak jim hrozí soud. Desítky českých lékařů naletěly portugalské firmě Temdi, která jim poslala bezplatnou nabídku, aby se nechali zapsat do katalogu evropských ambulancí.
Problém je v tom, že zdarma byl opravdu jen samotný zápis. Za setrvání v katalogu už se platí. Tuto informaci však obsahoval jen nenápadný odstaveček v angličtině pod čarou.
„Teprve když jsem data odeslal, zjistil jsem, že je služba zpoplatněna částkou tisíc eur ročně. Navíc minimální doba pobytu v katalogu je tři roky," popsal Aktuálně.cz dětský lékař ze Středočeského kraje, který si nepřál zveřejnit své jméno.
Firmě prý sice hned poslal storno objednávky, ta si ale trvala na svém - jméno lékaře už v katalogu zveřejnila, takže chce svou odměnu. Od té doby je zdravotník pod palbou telefonických i písemných výhrůžek.
Mlčení znamená souhlas
Podobně dopadla i celá řada jeho kolegů. „Zaznamenali jsme několik desítek případů lékařů, kteří podlehli podvodným praktikám portugalské společnosti Temdi,“ přiznává právník České lékařské komory Miloš Máca. Každý týden podle něj přibude několik dalších podnětů.
Scénář je prý u všech případů stejný: lékař dostane od firmy nabídku, že se může zapsat do katalogu evropských ambulancí. Vyplní či aktualizuje už zapsaná osobní data a odešle smlouvu na uvedenou adresu. Už si ale nevšimne, že je služba ve smlouvě zpoplatněna. „Tyto nepostradatelné informace totiž bývají často uvedeny drobným písmem pod čarou nebo vodotiskem na druhé straně formuláře - tak, aby byly lékařem přehlédnuty,“ popisuje právník.
Další lékaři dokonce smlouvu ani nepodepsali, souhlasili ale s doručením nabídky. „I těmto lékařům byla automaticky doručena faktura, následně upomínka a nakonec výhrůžka vymáháním,“ dodal advokát komory. Podle inzertní společnosti totiž prý lékaři, kteří později zaslanou nabídku vysloveně neodmítli, se zařazením do katalogu také souhlasili.
Komora přesto radí lékařům nic neplatit. „V opačném případě by byla situace ještě obtížnější. Mohl by vzniknout předpoklad, že lékař nabídku akceptoval,“ vysvětluje právník.
Lékaři se současně spojili s poslanci Evropského parlamentu a s Evropskou komisí. Chtějí, aby napříště nekalému jednání, kterého se firma podle právníků dopouští, zabránila dokonalejší legislativa. Dnes se totiž prý lidé bránit nemohou.
Chystá se účinnější směrnice
„Nevím ani o tom, že by se těmito případy zabývala policie,“ řekl viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek. Mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová se odmítla k případnému vyšetřování firmy vyjádřit.
Europoslanci s lékaři souhlasí. Nekalé praktiky takzvaných katalogových firem sice podle nich měla původně vyřešit platná směrnice o klamavé a srovnávací reklamě, v praxi se ale tato norma ukázala jako málo účinná. Firmy dokážou zákony obejít. „Vzhledem k přeshraničnímu přesahu, což je i případ společnosti Temdi, je navíc praktické vymáhání zákona skutečně obtížné,“ potvrzuje europoslankyně Olga Sehnalová. Komise už proto podle ní chystá úpravu směrnice.
Redakce Aktuálně.cz se snažila spojit i se společností Temdi, firma ale na zaslané dotazy neodpověděla.