Bezpečné ordinace dostanou "štempl" kvality. Drahé a zbytečné, míní komora

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
4. 11. 2015 17:45
Vedení resortu zdravotnictví plánuje zásadní změnu: chce, aby měly "štepl" kvality i samostatné lékařské ambulance. Doposud si drahé certifikáty platily hlavně nemocnice. Podle ministerstva je ale čas na změnu - do ambulancí se totiž přesouvá řada specializovaných zákroků, dělá se v nich třeba jednodenní chirurgie. Aby ambulance na certifikáty nalákalo, slibuje ministerstvo akreditovaným zařízením lepší platby od pojišťoven. Lékařům se ale změna nelíbí. Jediné, co akreditace přinese, je větší administrativní zátěž zdravotníků a vyšší náklady na provoz každé ambulance, tvrdí Česká lékařská komora.
Foto: Thinkstock

Praha - Měla prodělat jen banální vyšetření na těhotenskou cukrovku, přesto dopadla návštěva v ambulanci fatálně. Dvaatřicetiletá pacientka zemřela poté, co jí zdravotní sestra podala místo glukózy jedovatou dezinfekci. Sestra si spletla dvě velmi podobné lahvičky.

Loňský případ z Orlové spolu s podobnými kauzami nyní mění českou legislativu. Ministerstvo zdravotnictví se totiž rozhodlo, že pro ambulance zavede akreditace – všechny ordinace budou muset splnit přísná pravidla kvality a bezpečnosti. Platit to bude hlavně pro nakládání s léky či zdravotnickými přístroji. Doposud se akreditovaly jen nemocnice.

„Ambulance se podrobí podobnému hodnocení kvality a bezpečí při péči o pacienta, jaké dnes musí absolvovat nemocnice,“ přibližuje Akční plán ministerstva zdravotnictví, pod nímž je podepsaná náměstkyně Lenka Melicharová Ptáčková.

Akreditovaná ambulance si přijde na víc peněz

Certifikáty budou udělovat na státu nezávislé instituce. Pokud ambulance „štempl“ získají, dostanou za odměnu větší peníze od pojišťoven. Podle akčního plánu se jim platby od pojišťoven navýší o půl procenta.

„V košaté síti ambulancí se tak konečně udělá pořádek. Zamezí se také rizikovým událostem, které mohou dopadnout fatálně,“ chválí změnu šéf Spojené akreditační komise David Marx.

Počet ambulancí totiž rok od roku stoupá, jen za posledních pět let jich přibylo víc než 1500. „Nejsou to už přitom jen jednoduchá zdravotnická zařízení, ve kterých je jeden doktor, sestřička a stůl. Jsou to často specializovaná pracoviště, ve kterých se dělá jednodenní chirurgie nebo endoskopie,“ upozorňuje David Marx. K žádné kontrole kvality je přitom podle něj nikdo nemotivuje.

Zařízení přitom prý často chybují. Nejvíc prohřešků se děje při skladování léků nebo obsluze zdravotnických prostředků. Na štíru ambulance bývají i s metrologickým zákonem – nemají správně kalibrované váhy. „Což je problém, protože řada léků se dávkuje podle váhy,“ řekl Marx.

Jde jen o byznys pro firmy

Jenomže lékařům se nápad nelíbí. Akreditace podle nich kvalitu péče nezlepší. „Jediné, co to přinese, je větší administrativní zátěž zdravotníků a vyšší náklady na provoz každé ambulance. Za akreditace se totiž samozřejmě platí,“ říká třeba předseda Vědecké rady České lékařské komory Zdeněk Mrozek.

Větší zařízení typu poliklinika zaplatí za akreditaci desetitisíce, obyčejná ordinace s lékařem a sestrou vydá kolem dvanácti tisíc korun. Certifikát trvá celkem tři roky. „Většinou ho přitom udělují soukromé firmy, pro které je to výhodný byznys,“ dodává Mrozek. Kontrolu kvality podle něj zvládne zajistit sama komora.

„Navíc bez zbytečností. Některá opatření, která zavedla akreditace v nemocnicích, jsou totiž spíš na překážku. Třeba zatímco dřív byly opiáty zamčeny ve skříňce přímo na oddělení, dnes je musí mít akreditovaná nemocnice na speciálním místě s ochranným přístupem. Problém je ale v tom, že s nimi tak běhá sestra tam a zpět přes půlku nemocnice, což je nakonec daleko rizikovější,“ popisuje Mrozek.

Akreditovaných ambulancí je málo

Podle Davida Marxe je ale nezávislost na státu a na komoře klíčová. „Nestane se tak, že se z certifikátu stane jen nastavení nejnižších možných kritérií. Předejde se také tomu, že se do udělení certifikátu promítne politická zvůle,“ vysvětlil.

Akreditace se českým zdravotnickým zařízením udělují od roku 1998, kdy v tuzemsku vznikla Spojená akreditační komise. Jde o nezávislou instituci, která vznikla z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Doposud udělovala certifikáty hlavně nemocnicím, majitelé ambulancí měli podle Marxe o akreditaci zájem jen zřídka. "Dali by se spočítat na prstech," tvrdí Marx.

Kromě Spojené akreditační komise uděluje v Česku různé druhy certifikátů kvality dalších pět soukromých společností.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V americké věznici zemřel v 82 letech finančník Bernie Madoff, autor největšího finančního podvodu v historii USA

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud potvrdil 30 let vězení za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi

Nejvyšší soud potvrdil třicetiletý trest vězení pro , jenž se podle pravomocného verdiktu dopustil dvojnásobné vraždy v Břeclavi. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, řekla bez dalších podrobností Miroslava Klusová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který se případem zabýval jako první instance.

Štaubert podle pravomocného verdiktu vraždil v rodinném domě v Břeclavi předloni v noci na 6. srpna, když přišel do domu krást. S oběťmi, devětaosmdesátiletým mužem a čtyřiačtyřicetiletou ženou, se krátce před tím znal. Senior se vzbudil, Štaubert na něj vzápětí zaútočil. Zasadil mu desítky bodných a sečných ran, stejně jako později ženě, která v domě také žila. Štaubert se nejspíš bál, že ho pozná. Oběti zemřely na místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy