Nemáme smlouvu s vaší pojišťovnou, běžte jinam. Komora lékařů chce změnu

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
9. 12. 2015 20:30
Česká lékařská komora navrhuje, aby pojišťovny začaly proplácet práci i těm lékařům, se kterými předtím neuzavřely smlouvu. Lékařům by pojišťovny zaplatily alespoň dvacet procent práce, zbytek by si doplatili sami pacienti. Podobně to podle komory funguje v Rakousku nebo ve Švýcarsku. Díky tomu by podle šéfa komory Milana Kubka mohlo začít samostatně ordinovat dalších pět procent lékařů. Návrh se ale nezdá poslancům zdravotního výboru Sněmovny, obávají se navýšení výdajů pojišťoven.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Neošetříme vás, protože nemáme smlouvu s vaší pojišťovnou, slyší dnes pacienti u některých lékařů. Přestože si vybrali doktora, u kterého se chtějí léčit, musí jít nakonec jinam. Druhá varianta je, že si péči zaplatí celou ze svého. To by se mělo změnit.

Česká lékařská komora navrhuje, aby začaly pojišťovny proplácet práci i těm lékařům, se kterými smlouvu neuzavřely. Uhradit by jim měly alespoň dvacet procent z péče, kterou pacientům poskytli. Lidé by si doplatili zbytek.

„Přesně tak to funguje ve Švýcarsku nebo v Rakousku. Lékař má speciální smlouvu s pojišťovnou, která říká, že je jeho práce z veřejného pojištění hrazena jen částečně, například z dvaceti procent. Na zbytek si doplácejí pacienti,“ popisuje prezident lékařské komory Milan Kubek.

Zahraniční lékaři také nemají smlouvy s českou pojišťovnou

Zatímco na práci odborníka si lidé v takové ambulanci částečně přispívají, léky a předepsaná vyšetření jim ale stále pojišťovna zaplatí celé. „Tam stále platí, že je pacient pojištěný,“ doplňuje Kubek.

Podobně by to podle něj mohlo fungovat i v Česku. Praxi by si tak mohli konečně založit i primáři nemocničních oddělení nebo další odborníci, které dnes pojišťovna soukromou praxi otevřít nenechá – mohli by totiž ordinovat jen po večerech. „Celkem se bavíme asi o pěti procentech lékařů, kteří by se mohli do ambulantní sféry zapojit,“ uzavřel Kubek.

Právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál souhlasí. Podobně už se podle něj platí takzvaná přeshraniční péče – pokud se pacient vydá za lékařem do jiné země, pojišťovna mu později náklady na ošetření částečně proplatí, přestože s lékařem dlouhodobě nespolupracuje.

Náklady obrovsky nabobtnají

„Z hlediska zákona je to navíc možné, stačila by dokonce jen kosmetická změna v jednom paragrafu,“ podotýká Dostál. Změna by ale podle něj přinesla jeden obrovský problém – náklady na lékařskou péči by zřejmě skokově narostly.

Podobně to vidí i zdravotní pojišťovny, které by měly nesmluvním lékařům práci proplácet. „Vítám, že tady vzniká diskuse o alternativním pohybu pacienta mezi nesmluvními a smluvními lékaři. V tuhle chvíli bych byl přesto při hodnocení návrhu velmi opatrný, protože bude hodně záležet na tom, jak to bude nakonec nastaveno,“ řekl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. Také podle něj mohou výdaje systému při špatném nastavení obrovsky nabobtnat.

Zákonodárci, bez jejichž souhlasu se změna do praxe nedostane, se ale na návrh komory tváří vlažně. Je podle nich dobře, že dnes pojišťovny síť lékařů regulují.

Pojišťovna vybírá ty nejkvalitnější lékaře

Třeba podle poslance Úsvitu a člena parlamentního zdravotního výboru Jiřího Štětiny by si pojišťovny měly stále vybírat jen ty nejkvalitnější poskytovatele péče. "A jen těm by měly za péči o pacienta platit,“ řekl Štětina.

Podobně to vidí i další poslanec Jiří Skalický (TOP 09). Pacienti mají podle něj v současném systému alespoň jistotu, že je ošetřuje lékař se správnou atestací a technickým nebo personálním vybavením v ambulanci. „Zdravotní pojišťovny si tyto věci u svých smluvních partnerů hlídají,“ podotkl Skalický, který sedí i ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Návrh by nepodpořil ani šéf sněmovního zdravotního výboru a poslanec za ANO Rostislav Vyzula. „Nejdřív by lékaři chtěli dvacet procent, pak třicet, stoupat by to mohlo donekonečna. To nemá smysl. Navíc pokud by síť lékařů neregulovaly pojišťovny, tak kdo?“ odmítá plán komory Vyzula. Připouští ale, že by se mělo o nastavení sítě lékařů diskutovat, protože pojišťovny svou úlohu nezvládají vždy dobře. V posledních měsících se hovoří hlavně o nedostatku psychiatrů. Ministerstvo zdravotnictví se k návrhu komory nevyjádřilo.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 29 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy