Liberec, Ústí, Frýdlant - Povodně, které zaplavily sever a východ Čech, vyvolaly nahlas vyslovované pochybnosti, zda měli lidé v postižených obcích dost informací. A zda je měli včas.
Někteří lidé ze zaplavených míst si stěžovali reportérům Aktuálně.cz, že je nikdo včas nevaroval. Hasiči i další složky integrovaného záchranného systému se ale brání: povodeň přišla bleskově a dělali jsme, co jsme mohli. Hájí se i tím, že varovat obce, které jsou bez elektřiny nebo zcela odřízlé, se dá jen obtížně.
Hasiči: Varovali jsme včas!
"Ráno jsme se probudili, voda byla všude. Nikdo nás nevaroval," líčila reportérům Aktuálně.cz Monika Hoffmanová z Hrádku nad Nisou.
"Určitě někdo mohl mít pocit, že varování přišlo pozdě, ale tohle je věc místní samosprávy a já teď nezjistím, jak to ve skutečnosti bylo. V obcích nefungují telefony, není tam elektřina, takže teď řešíme úplně jiné věci," řekla Aktuálně.cz mluvčí policejní správy Libereckého kraje Vlasta Suchánková. "My jsme první varování dostali kolem čtvrté ráno a hned informovali kolegy z obcí."
Povodně srpen 2010
- On line: Povodně mají pátou oběť - sobotní řádění vody minutu po minutě
- Původní reportáž: Zaskočené Liberecko: Co se děje? zoufali lidé i hejtman
- Sobotní ráno: Rozvodněné řeky zaplavují domy, lidé prchají z domovů
- Story: Před dům mi připlavala hospodská zahrádka...
- Fotografie: Co čtenáři Aktuálně.cz poslali v sobotu do 18:00
- Fotografie: Co čtenáři Aktuálně.cz poslali po šesté večer a v neděli
Podle mluvčího hasičů Libereckého kraje Radka Vojíka například obyvatele Raspenavy varovaly sirény v sobotu ve 4.33 ráno, a pak i místní rozhlas. První vlna podle něj přišla v devět, druhá pak kolem poledne.
"Ta druhá vlna byla ale silnější, to nikdo nečekal. Povolali jsme proto pomoc z okolních vesnic, ta se tam ale nemohla vůbec dostat, Raspenava byla chvíli úplně odříznutá," tvrdí mluvčí.
John: Lidé hasičům nevěřili
Podobně si stěžovali i někteří lidé v Chrastavě: "Můžete nám říci, co se děje? Nic nevíme, nemáme se to jak dozvědět, nejde proud."
Stížnosti znějící z této obce ale odráží ministr vnitra Radek John (VV): "Musím bránit starostu Chrastavy. V Chrastavě podle mých informací už ráno vyhlásili pro 100 lidí: evakuujte se. Přišlo se jich evakuovat sedm."
Ministr John tvrdí, že integrovaný záchranný systém zareagoval tak, jak měl. Připouští ale, že ne všude byli lidé včas varováni.
"Varování je věc starostů a ti určitě dostávali informace, ale nikdo nevěřil, že to přijde tak rychle," vysvětloval ministr John.
V řadě obcí ale nešla elektřina, takže podle Johna je tam, kam se ještě dalo zajet, varovali jen hasiči s ampliony. Spadly i mobilní telefonní sítě, protože byly přetížené.
"Otázka je, co se s tím dá dělat?" ptá se řečnicky John. A do budoucna radí: "Poučení pro příště: věřte hasičům a kupte si tranzistoráky!"
Hašek: Centrální informování neexistuje!
Ani předseda Asociace krajů a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) nezaznamenal stížnosti svých kolegů hejtmanů na integrovaný záchranný systém: "Výhrady jsem nezaznamenal, ale řešili jsme spíš pomoc asociace."
Hašek upozorňuje, že každý kraj má vlastní způsob, jak informovat své občany.
"Centrální systém neexistuje. Nicméně chceme jako asociace koordinovat postoj krajů k jednotnému informačnímu systému," dodává. "Například na jižní Moravě máme unikátní systém SOSek, tedy sms občanům zdarma od kraje či obce v případě mimořádných situací," dodává.
Problém může ale nastat v okamžiku, kdy spadnou mobilní sítě, jako se to na na nějakou dobu stalo v teď postižených oblastech Liberecka.
Zájem politiků
Do postižených oblastí už v sobotu vyrazil právě ministr vnitra i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Během neděle se na místo povodní vypravili i premiér Petr Nečas (ODS) a prezident Václav Klaus.
Kvůli záplavám na severu a východě Čech se také mimořádně sejde hned v pondělí vláda. Podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) projedná hlavně další nasazení armády a podle premiéra i okamžitou peněžní pomoc v řádu desítek milionů korun.
Asociace krajů okamžitě pomůže milionem korun.
Ministr vnitra Radek John tvrdí, že peněžní pomoc musí přijít co nejdřív: "Je třeba dát stejnou pomoc jako pro moravské povodně. A tu jsme definitivně schválili až minulý týden. Ta pomoc musí přijít hned."
Peníze pro moravské kraje postižené povodněmi v květnu a v červnu ovšem vláda definitivně schválila teprve minulý týden ve středu. Poskytne 3 miliardy a 300 milionů korun z prodeje dluhopisů, které ještě předtím musel schválit parlament.