vrtulník

U Olomouce spadl ultralehký vrtulník, pilot zemřel

Na pole u obchvatu Olomouce se dnes před polednem zřítil ultralehký vrtulník. Uvnitř byl jeden člověk, na místě zemřel. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. 

Podle olomoucké policejní mluvčí Petry Vaňharové se nehoda stala kolem 11:00, na místě policisté stále zasahují. "Nehoda se stala nedaleko letiště. Okolnosti pádu budeme zjišťovat v součinnosti s leteckou inspekcí a s leteckou službou policie ČR," doplnila mluvčí.

Obdobná letecká nehoda se v Olomouckém kraji stala nedaleko Prostějova předloni, kde se zřítilo ultralehké letadlo, i tehdy pilot na místě zemřel.

Zdroj: ČTK

Požáry v Albánii mají první oběť, Česko posílá na pomoc hasičský vrtulník

Lesní požáry v Albánii mají první oběť. Ve vesnici poblíž města Gjirokastra zemřel postarší muž, který přes výzvy úřadů odmítl opustit svůj hořící dům. Informovala o tom místní média. Pomoc nabídla také Česká republika, která do balkánské země přesouvá hasičský vrtulník. Po vlně veder, kdy teploty vysoko přesahovaly 40 stupňů Celsia, vypukly požáry i na mnoha dalších místech Balkánu.

Neštěstí se odehrálo v úterý večer v jihoalbánské obci Asim Zeneli. Manželka 64letého zemřelého a další osoba utrpěly zranění byly převezeny do nemocnice, uvedla agentura ATSh s odvoláním na policii.

Podle televize Klan již devátým dnem hoří na spoře obydleném poloostrově Karaburun, plameny tu v noci na dnešek ohrožovaly námořní základnu Pashaliman. Oheň se nyní pozvolna přesouvá do hojně navštěvovaného národního parku Llogara. Hoří i na několika místech střední a severní Albánie.

"Česká republika dala k dispozici specializovaný hasičský vrtulník, aby pomohl Albánii v boji s požáry," uvedlo dnes na twitteru české velvyslanectví v Tiraně. Společná jednotka hasičů a policistů odletí ve čtvrtek v 6:00, přičemž působit by měla v Albánii sedm dní.

Zdroj: ČTK

Na vrtulník kolumbijského prezidenta se střílelo, země nabízí odměnu za poskytnutí informací

Kolumbie nabízí odměnu ve výši tří miliard pesos (zhruba 17 milionů Kč) za poskytnutí informace o pátečním útoku na helikoptéru, kterou letěl prezident Iván Duque, informovala stanice BBC. Střelba vrtulník zasáhla, ale nikoho nezranila. Její původci zatím nejsou známi.

Helikoptéra se ocitla pod palbou, když se blížila k letišti v Cúcutě u hranic s Venezuelou. Podle zveřejněných fotografií a videí střelba stroj na několika místech proděravěla. Hlava státu útok po přistání v pohraničním městě Cúcuta odsoudila jako "zbabělý atentát".

Na palubě stroje byl kromě Duqueho také ministr obrany Diego Molano. Právě ten přišel s nabídkou odměny za jakoukoli informaci, která by napomohla odhalení viníků. Policie oznámila, že v Cúcutě byly nalezeny dvě zbraně, které byly k útoku použity. Jde o útočnou pušku AK-47, známou také jako kalašnikov, a pušku ráže 7,62 milimetru. Druhá jmenovaná zbraň podle šéfa národní policie Jorgeho Vargase, který se k případu vyjádřil na Twitteru, nese "známky venezuelských ozbrojených sil".

Zdroj: ČTK
Pokračovat