vrtulník

Při havárii vrtulníku zemřel polský milionář, zbohatl na houbách

Při pádu vrtulníku u města Pszczyna na jihu Polska přišel o život osmdesátiletý podnikatel Karol Kania, který byl zakladatelem a majitelem firmy, patřící v Evropě mezi největší výrobce substrátu pro pěstování hub. Oznámila to televize TVN 24.

Spolu s podnikatelem zahynul i pilot vrtulníku, který patřil k dlouholetým zaměstnancům společnosti Karol Kania a synové, dodala stanice s odvoláním na oznámení firmy na facebooku.

První pěstírnu žampionů, kde se zároveň vyráběl substrát, otevřel Kania již v roce 1967. V současnosti má firma okolo 500 zaměstnanců a každým rokem vyrobí na 320 000 tun substrátu, na kterém se vypěstuje okolo 130 milionů kilogramů hub.

Zdroj: ČTK

Při zřícení vojenského letounu v Paraguayi zahynulo sedm lidí

Při zřícení armádního letounu přišlo v úterý v Paraguayi o život sedm lidí, šest vojáků a jeden civilní zaměstnanec vojenského letectva. Stroj typu Cessna 402 se zřítil na letecké základně Ňu Guazú nedaleko hlavního města jihoamerické země Asunciónu, sdělila armáda.

"Vyjadřuji svou soustrast příbuzným," napsal na twitteru paraguayský ministr obrany Bernardino Soto Estigarribia. Podle listu ABC Color se letoun zřítil na několik automobilů na parkovišti před velitelstvím letecké základny.

Stroj zjevně měl technické problémy už v uplynulých letech, píše agentura DPA.

Zdroj: ČTK

Zřícení kubánského vojenského vrtulníku nepřežilo pět lidí

Při zřícení kubánského armádního vrtulníku v hornaté oblasti na východě Kuby zahynulo všech pět členů posádky. Informovala o tom v pátek podle agentury Reuters vláda. Příčina neštěstí, které se stalo v pátek ráno, je předmětem vyšetřování.

Kubánská armáda v krátkém prohlášení uvedla, že vrtulník narazil do vyvýšeniny při krátkém letu z provincie Holguin do provincie Guantánamo. Další podrobnosti kubánské Revoluční ozbrojené síly nesdělily.

Zdroj: ČTK

Nehoda vrtulníku ve Francii si vyžádala pět životů, jeden zraněný

Při úterní nehodě vrtulníku na patrně cvičné záchranné misi na jihovýchodě Francie zemřelo pět z šesti lidí na palubě. Pilot neštěstí přežil, ale je ve vážném stavu, informovala s odvoláním na místní prefekturu agentura AFP. Není zatím jasné, co zřícení vrtulníků způsobilo.

Stroj EC 135 soukromé společnosti SAF, jež se podílí na záchranných operacích, se zřítil poblíž savojského města Albertville, které leží nedaleko hory Mont Blanc. Problémy vrtulníku nastaly ve výšce 1800 metrů. Na jeho palubě byli čtyři zaměstnanci SAF a dva záchranáři francouzské horské služby.

Prefektura dříve uvedla, že se pilot letadla stihl katapultovat a vyslat signál. Po členech posádky pak pátrali záchranáři na zemi. Tři vrtulníky, které úřady mobilizovaly, se kvůli mlze na místo neštěstí nemohly dostat.

Zdroj: ČTK

Evropská komise vyšetřuje Česko kvůli nákupu amerických vrtulníků za 17 miliard

Evropská komise si od českého ministerstva obrany vyžádala podklady k nákupu amerických vojenských vrtulníků, uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Zda se Evropská komise zakázkou zabývá z vlastní iniciativy, či na popud někoho jiného, ministerstvo neví. Obrana chce z USA koupit vrtulníky Venom a Viper za asi 17 miliard korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) i přes pochybení ministerstva nákup odsouhlasil.

"Evropská komise si vyžádala podklady k nákupu amerických vrtulníků. Nyní je zpracováváme," řekl Pejšek. "Jsme přesvědčeni, že nákup 12 vrtulníků Venom a Viper je v pořádku a postupovali jsme v souladu se všemi zákony a předpisy," dodal mluvčí. O zájmu komise se na sněmovním výboru zmínil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Ministerstvo obrany se loni rozhodlo koupit 12 vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Americká firma Bell českým vojákům dodá za 646 milionů dolarů, což bylo podle kurzu z konce loňského roku asi 17 miliard korun s DPH, osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper.

Zdroj: ČTK

Při pádu vrtulníku v Kolumbii zemřelo nejméně devět vojáků

Nejméně devět vojáků zemřelo a dalších šest bylo zraněno poté, co se v jihovýchodní Kolumbii během vojenské operace proti povstalcům zřítil armádní vrtulník. Podle agentury Reuters o tom informoval prezident Iván Duque s tím, že dva vojáci se stále pohřešují. Pád stroje prezident označil za nehodu.

"Bylo nalezeno devět těl," řekl Duque v televizním vystoupení. "Je to složitý okamžik. Jsme si vědomi hrdinství, které ukázali naši vojáci a policisté, aby nám přinesli klid v mysli," dodal.

Armáda dříve sdělila, že na palubě vrtulníku UH-60 Black Hawk bylo v době jeho pádu 17 vojáků, z nichž "šest bylo zraněno a dalších 11 zmizelo". Později podle agentury DPA doplnila, že se stroj zřítil ve chvíli, kdy z něj vojáci slaňovali na zem.

Zdroj: ČTK

Armáda našla v Jónském moři trosky zmizelého kanadského vrtulníku, na palubě bylo šest lidí

V Jónském moři mezi Řeckem a Itálií se ve čtvrtek ráno našly trosky vrtulníku kanadské armády, který zmizel ve středu, kdy se účastnil vojenské operace NATO. Informovala o tom agentura AFP. Na palubě helikoptéry bylo podle ní šest lidí, o jejich osudu se zatím zprávy nezmiňují.

"Trosky vrtulníku se našly v oblasti, která je pod italskou kontrolou," sdělil AFP zdroj řecké armády. Řecko podle něj vyslalo vrtulník vojenského námořnictva, aby se podílel na záchranné operaci.

Fregata kanadského námořnictva HMCS Fredericton ztratila kontakt s vrtulníkem typu Sikorsky CH-148 Cyclone v době, kdy byl nad mezinárodními vodami, asi 80 kilometrů západně od řeckého ostrova Kefalonia.

Helikoptéra se účastnila hlídkovací operace Severoatlantické aliance, do které se podle AFP zapojilo kromě Kanady, Řecka a Itálie také Turecko.

Zdroj: ČTK
Pokračovat