Mobily ve vodě selhávaly. Teď přichází náprava: DMS

Zdeněk John
8. 8. 2010 13:24
Čím nahradit mobilní sítě, aby i v záplavách existovalo stoprocentní spojení? Řešení zatím není.
Odříznuti od okolí. Zbývcá jedině mobil, pokud nezkolabuje síť.
Odříznuti od okolí. Zbývcá jedině mobil, pokud nezkolabuje síť. | Foto: Pavel Tomášek, Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje

Praha - Předseda Senátu Přemysl Sobotka, který v parlamentu zastupuje povodněmi postižené Liberecko, prohlásil několik hodin po přírodní katastrofě, že úřady ani lidé nic nepodcenili. Přišla blesková povodeň, na kterou se těžko připravíte.

Jednu věc je však podle libereckého politika potřeba propříště promyslet: čím nahradit selhávající mobilní sítě. Hluchý mobil v době, kdy se kolem vás řítí rozbouřená řeka, je k vzteku.

Zoufalý velitel bez spojení

"Nikomu se nemůžu dovolat, ani na povodí, nikam," obracel se zoufale na své spolupracovníky v sobotu liberecký hejtman Stanislav Eichler, když procházel po kolena zatopenou Chrastavou.

Selhal vám mobil, nebo naopak pomohl v kritické situace? Napište nám na [email protected]

Za povodně selhávají mobily, které jejich majitelé neuchrání před vodou, ale i sítě, když záplavy vyřadí z provozu vysílače.

Nikoliv přímo, protože T-Mobile, Vodafone i O2, tedy tři největší operátoři v zemi, mají svá zařízení většinou na kopcích či střechách domů. Problém nastává, když vypadne elektřina. Náhradní baterie, na které jsou vysílače napojeny, nevydrží věčně.

"Naštěstí v našem případě trvaly výpadky jen krátce, technici se o místa,  která jela na náhradní zdroj, postarali," řekl Aktuálně.cz mluvčí Vodafone Miroslav Čepický.

Škody se sčítají

Mobilní operátoři zatím prověřují, jaké škody na jejich zařízeních voda napáchala, ale ani jim se podobně jako železnici či silnicím zkáza nevyhnula. Nebudou však tak vysoké.

S čím však zatím všichni operátoři bojují marně, je krátkodobé přetížení sítě. V místech, kam doarzí masivní počet záchranářů, všichni lidé chtějí naráz volat, tam přetížená síť zkalobuje a je nutné čekat několik minut. To se dělo i v sobotu.

Když pak ve městech, jako včera ve Frýdlantu, vypadne navíc elektřina, jsou lidé opravdu úplně odříznuti od informací. V sobotu, jak se přesvědčila reportérka Aktuálně.cz, právě na nedostatek informací hodně lidí stěžovalo. Nevěděli, co je čeká.

Jediné spojení

Tak, kde sítě zůstaly v pořádku, byly však mobilní telefony jedinou možností, jak zjistit, co se děje a kde hrozí největší nebezpečí. Ve chvíli, kdy do Mařenic a Mařeniček na Českolipsku nebylo možné se dostat ani s pomocí těžké techniky, volali odtud lidé a popisovali nejpřesněji zkázu působenou říčkou Svitávkou. Bylo to důležité a uklidňující: příbuzní věděli, že situace je vážná, ale nikomu nejde o život.

Mobily v neděli přijaly i svou další důležitou a už tradiční roli. Člověk v tísni zveřejnil číslo, na které je možná posílat dárcovské SMS, takzvané DMS - tedy nejjednodušší způsob, jak poslat peníze lidem v zaplavených oblastech.

Dárcovské SMS mají mít tvar DMS SOSPOVODNE a poslat je máte na číslo 87777.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy