Kubiceho důkazy: Jak mafie diriguje stát

Sabina Slonková
30. 5. 2006 17:10
Analýza - Kontroverzní spis policejního šéfa ve skutečnosti přináší "jen" náznaky ovlivňování kauzy biolíh. Důkazů o mafii ve státní správě je však plný. Uvnitř: DOKUMENTY.

Po detailním rozboru obsáhlé zprávy šéfa útvaru pro odhalování korupce Jana Kubiceho určené poslancům je jasné jedno: zločinecké struktury zasáhly až do státní správy a k politikům.

Tento fakt je doložen dostatečně průkaznými dokumenty podpořenými mimo jiné i odposlechy.

Pro Kubiceho ostré prohlášení, že politici ovlivňovali vyšetřování kauzy biolíh, už ale ve zprávě tak jednoznačné důkazy nezazněly. Náznaky o manipulaci v ní sice jsou, nelze z nich ale usvědčit konkrétního politika. Sám Kubice k tomu Aktuálně.cz řekl, že ovlivňování vždy probíhá přes prostředníky, a na svých slovech o politických tlacích trvá.

Vládní ČSSD veškerá obvinění popírá a Kubiceho označila za lháře, který se domluvil s opoziční ODS, aby těsně před volbami poškodili sociální demokraty.

Lídr ČSSD a jeho volební manažer Jaroslav Tvrdík.
Lídr ČSSD a jeho volební manažer Jaroslav Tvrdík. | Foto: Ondřej Besperát
ČTĚTE VÍCE:
Posledním trumfem kampaně bude "biolíh"

Případ biolíh a vražda podnikatele Mrázka se stanou hlavním tématem ve finiši volební kampaně. Aféra může volby rozhodnout, protože poslední průzkumy předpovídají ODS a ČSSD stejný výsledek...

Mafie diskredituje státní úředníky

Podstatnou část zprávy zabírá detailní popis kontaktů a aktivit olomouckého lobbisty a bývalého člena ČSSD Františka Vybírala. Ten je ústřední postavou kauzy biolíh, podle policie a státního zastupitelství byl prostředníkem mezi podnikateli a úředníky při pokusech o ovlivnění rozhodování státu.

Z policejního vyšetřování vyplynulo, že Vybíralova síť kontaktů byla velmi široká. Zasahovala do poslanecké sněmovny, na ministerstva, do státních firem i do řady soukromých společností, které usilovaly o státní zakázky.

Podle závěrů policie byl Vybíral napojen přímo na organizovaný zločin, a to konkrétně na solncevskou mafii, která jeho prostřednictvím usilovala o deblokaci státního dluhu v Kazachstánu. Podle Kubiceho podřízených Vybíralova skupina likvidovala diskreditačními kampaněmi státní úředníky, kteří jim nešli na ruku.

ČTĚTE VÍCE:
Vybíralovy kontakty - Šlouf a mafie
František Vybíral, olomoucký lobbista a dnes už bývalý člen ČSSD, byl muž mnoha kontaktů. Policejní důstojník Jan Kubice tvrdí, že jich dokonce zneužíval k diskreditaci státních úředníků, kteří nehráli podle jeho not...

Čtyři verze, proč zemřel Mrázek

Dva listy Kubiceho zprávy popisují vyšetřování nedávné smrti bosse podsvětí Františka Mrázka. Po čtyřech měsících se policie dopracovala ke čtyřem variantám Mrázkovy vraždy, přičemž dvě z nich označuje jako pravděpodobnější. Důkazy proti konkrétní osobě ale zatím nemá.

První verze spojuje Mrázkovu smrt s chystaným prodejem ústeckého gigantu Setuza, za nějž podnikatel vystupoval. Tím, kdo by v takovém případě z Mrázkovy smrti profitoval, by byl jeho obchodní partner Tomáš Pitr.

Druhá možnost naznačuje politický motiv. Kdo konkrétně si jeho vraždu objednal, ale zpráva nezpochybnitelně neříká. Policie pouze podotýká, že Mrázek se v uplynulém roce podílel na diskreditaci několika politiků - například Stanislava Grosse a Michala Krause.

Na první pohled nejvýbušnější informace - za vraždou stála rodina Václava Kočky, přítele premiéra Jiřího Paroubka - není prokazatelná.

Foto: Aktuálně.cz
ČTĚTE VÍCE:
Kdo a proč zavraždil podnikatele Mrázka

Čtyři měsíce pro smrti kontroverzního podnikatele Františka Mrázka policie stále nedopadla jeho vraha. Tvrdí ale, že má dvě hlavní vyšetřovací verze, proč Mrázek, známý svými kontakty v podsvětí i politice, musel zemřít...

Soukromý podnikatelský archiv

Kromě policejních informací, které jsou podloženy například odposlechy, výslechy či sledováním, obsahuje zpráva pro poslance i řadu údajů z domovních prohlídek u několika vlivných tuzemských podnikatelů.

A to zejména u Tomáše Pitra, který je známý svým angažmá v ústecké Setuze a byl obchodním partnerem zavražděného Mrázka. Některé z nalezených údajů policie hodnotí jako část z dosud neobjeveného archivu Mrázka, který si shromažďoval zprávy o svých spolupracovnících i politicích. Celý archiv dosud nikdo neobjevil.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
ČTĚTE VÍCE:
Co policie našla při domovních prohlídce
Vesměs jde o dokumenty nalezené u podnikatele Tomáše Pitra, pravé ruky nedávno zavražděného Františka Mrázka. Oba muži vystupovali za společnost Setuza a dlouhodobě válčili se státem a některými politiky z ČSSD...

To, co policie našla u Pitra, jsou ale informace, u nichž se nelze o nic dalšího opřít. Nelze je tedy hodnotit jako důkazy čehokoli. Jen potvrzují již známý fakt, že František Mrázek disponoval nadstandardními kontakty do bezpečnostních složek a nebyl pro něj problém sehnat i citlivé a utajované dokumenty.

Stejně tak je třeba brát jako "pouhé" tvrzení výroky několika podnikatelů - jako třeba Grossovy známé Libuše Barkové - že ji expremiér zastrašoval. "Po březnové vraždě podnikatele Jiřího Kubína vzkázal Stanislav Gross prostřednictvím obhájce Barkové, že nyní je na řadě ona," stojí v Kubiceho zprávě. Čím dalším je tato věta podložena už Kubice v dokumentu neuvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy