Praha - Jaký byl Václav Havel bojovníkem v politice, tak bojoval v osobním životě s vážnými nemocemi, které ho provázely posledních více než 25 let.
Podle jeho osobního lékaře Tomáše Bouzka bylo příčinou smrti bývalého prezidenta oběhové selhání.
Zdraví měl podlomené z dob, kdy byl v komunistickém vězení, ale také kvůli častému kouření. Blízko smrti byl v minulosti minimálně dvakrát, v letech 1998 a 2009.
První vážné zdravotní problémy měl Havel už v roce 1983, kdy prodělal těžký zápal plic. Jenže záněty a další zápaly plic se opakovaly.
První vážné zdravotní problémy
V roce 1996 mu lékaři museli kvůli rakovině odebrat velkou část plíce. Další kritický stav nastal o dva roky později, kdy Havel pobýval v rakouských Alpách.
Když se jeho zdravotní stav dramaticky zhoršoval, musel se v innsbrucké Univerzitní nemocnici podrobit akutní operaci proděravěného tlustého střeva.
O několik týdnů později byl operován znovu. Poté ale nastaly pooperační komplikace a Havel byl půl hodiny v ohrožení života.
Tento boj vyhrál. Přestal kouřit a změnil styl života. V roce 2009 se ale dostal do dalších vážných zdravotních problémů.
Plíce opět zradily
Během více než dvou týdnů, kdy byl hospitalizován v motolské nemocnici, mu šlo opět o život.
"Mohu říci, že jeho stav byl velmi kritický, velmi vážný. Takový, jaký nebyl nikdy předtím," řekl tehdy náměstek motolské nemocnice Martin Holcát.
Havel měl vážné dýchací a polykací problémy, zradily jej plíce, musel podstoupit také operaci krku.
Zřejmě nejproslulejší český fyzioterapeut Pavel Kolář dělal s nemocným exprezidentem v Motole rehabilitační cvičení, která pomáhala Václavu Havlovi zbavovat zanícené plíce nahromaděných hlenů.
Poslední vážnější onemocnění prodělal loni v březnu, kdy kvůli vysokým horečkám zrušil schůzku s britským princem Charlesem, který navštívil Prahu.
V posledních měsících se na veřejnosti neukazoval. Zemřel ve své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku v přítomnosti své ženy Dagmar.