Kiska je po operaci kyčle v pořádku, začal s rehabilitací

ČTK ČTK
21. 8. 2015 15:01
Pokud se bude vše vyvíjet dobře, mohl by Kiska podle lékařů opustit nemocnici v sobotu.
Slovenský prezident Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska | Foto: ČTK

Plzeň/Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska, který se ve čtvrtek ráno podrobil v plzeňské fakultní nemocnici miniinvazivní artroskopické operaci v oblasti kyčelního kloubu, se cítí přiměřeně prodělanému zákroku.

Noc byla klidná, řekl v pátek prezidentův mluvčí Roman Krpelan. Operace Kisky vyvolala na Slovensku polemiku, zda hlava státu měla podstoupit zákrok v cizině.

"Od rána prezident začal s rehabilitací a v těchto chvílích připravuje svoje prohlášení k 21. srpnu 1968," doplnil před polednem Krpelan.

Propuštěn bude možná v sobotu

Pokud se bude vše vyvíjet dobře, mohl by Kiska podle lékařů opustit nemocnici v sobotu. Lékaři rozhodnou, jestli absolvuje převoz sanitkou, nebo zda bude moci jet autem. "V každém případě nepoletí vrtulníkem," řekl mluvčí.

Prezident měl na kyčelním kloubu změny, jako mají pacienti, kteří v mládí sportují. Věkem se stav kloubu zhoršuje. "Zatím to nebyl nález, který by byl indikovaný k výměně kloubu, ale kdyby se neošetřoval, tak by časem určitě k tomu došlo," řekl ve čtvrtek novinářům ortoped Petr Zeman, který zákrok vedl.

Cílem operace bylo zbavit pacienta bolesti a pokud možno jej vrátit co nejdříve do běžné denní zátěže. Dva až tři týdny by měl mít Kiska šetrnější režim s francouzskými holemi. Rekonvalescence většinou trvá šest týdnů, řekl Zeman.

Pokud bude bez potíží, po šesti až osmi týdnech se může opět začít pomalu věnovat lehkému sportování. Podle Krpelana nemá Kiska v nejbližším týdnu plánované důležité státnické povinnosti, pokud bude třeba, bude se jim ale věnovat.

Bezpečnost je standardní

Ostrahu v nemocnici zajišťuje ochranná služba slovenského prezidenta ve spolupráci s českým útvarem pro ochranu ústavních činitelů. "Bezpečnostní opatření jsou standardní a nemají absolutně žádný dopad na pacienty ani na nemocniční personál," řekl ve čtvrtek Krpelan.

Kiska leží na ortopedickém oddělení, je jediným pacientem v části, která bývá přes léto, kdy je méně pacientů, běžně uzavřená, řekl Krpelan.

Prezident dlouhodobě pociťoval bolest v oblasti kyčelního kloubu, proto podstoupil konzervativní formu léčby, která ale nepřinesla kýžený výsledek a bolesti přetrvávaly.

Operace Kisky vyvolala ve slovenských mediích polemiku o tom, zda hlava státu nevěří slovenským lékařům, a také přestřelku mezi prezidentskou kanceláří a ministerstvem vnitra ohledně doporučení podstoupit zákrok v zahraničí.

Do Plzně na doporučení

Prezidentská kancelář ve čtvrtek informovala, že lékaři z nemocnice sv. Michala patřící pod ministerstvo vnitra doporučili hlavě státu operaci miniinvazivní technikou na některém specializovaném pracovišti v cizině.

Slovenské ministerstvo vnitra v pátek zveřejnilo vyhlášení zmiňované nemocnice, podle kterého ošetřující lékař prezidenta doporučil hlavě státu operaci na Slovensku, a to ve vojenské nemocnici v Ružomberoku. Výběr nemocnice v Plzni byl prý osobním rozhodnutím Kisky.

V Plzni se operacím, kterou podstoupil Kiska, věnují lékaři téměř deset let. Ročně tým podle Zemana provede 70 až 100 operací, mezi pacienty jsou i špičkoví sportovci. Metodu přivezl v roce 2006 ze stáže v USA lékař Petr Nepraš, který byl také v operačním týmu prezidenta. Plzeňská klinika je pro tuto metodu výukovým pracovištěm pro celou střední a východní Evropu.

 

Právě se děje

Další zprávy