Rakouský prezident ocenil Slováky. Za pomoc s běženci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 7. 2015 15:52
Na 500 migrantů, kteří žádají o azyl v Rakousku, by na vyřízení žádostí čekalo na Slovensku. Dohodli se na tom prezidenti obou zemí.
Slovenský prezident Andrej Kiska.
Slovenský prezident Andrej Kiska. | Foto: ČTK

Bratislava - Rakouský prezident Heinz Fischer ocenil příslib Slovenska pomoci alpské zemi s přílivem migrantů, jemuž Rakousko v poslední době čelí. Fischer to řekl v Bratislavě po schůzce se svým slovenským kolegou Andrejem Kiskou.

Oba státníci zároveň uvítali pokrok při řešení řecké dluhové krize.

"Jsme Slovensku vděčni za gesto, kterým projevuje pochopení pro situaci, do níž se dostala sousední země," řekl Fischer na tiskové konferenci. Dodal, že Rakousko letos očekává 70 000 žádostí o poskytnutí azylu.

Slovensko nabídlo Rakousku, které má naplněné ubytovací kapacity ve svých uprchlických táborech, že dočasně ubytuje žadatele o azyl. Na 500 migrantů by mělo na Slovensku vyčkat na ukončení azylové procedury v Rakousku.

"Počet 500 uprchlíků problém neřeší, je to ale gesto, symbol, krok správným směrem," uvedl Fischer. Podle něj taková spolupráce mezi oběma zeměmi ovšem nemůže nahradit celoevropské řešení migrační krize, v jejímž rámci je potřeba pomoci desítkám tisíc lidí.

Poskytnutí pomoci migrantům označil za důležitou také Kiska. "Je naší morální povinností vyjít vstříc a pomoci lidem, kteří jsou doma ohroženi. Když jsou rodiny v ohrožení života, je třeba těmto lidem pomoci," řekl slovenský prezident. Připomněl, že je také potřeba v rámci Evropské unie hovořit o komplexním řešení vzniklé situace, včetně ochrany vnějších hranic a azylové procedury.

 

Právě se děje

Další zprávy