Rakouský prezident ocenil Slováky. Za pomoc s běženci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 7. 2015 15:52
Na 500 migrantů, kteří žádají o azyl v Rakousku, by na vyřízení žádostí čekalo na Slovensku. Dohodli se na tom prezidenti obou zemí.
Slovenský prezident Andrej Kiska.
Slovenský prezident Andrej Kiska. | Foto: ČTK

Bratislava - Rakouský prezident Heinz Fischer ocenil příslib Slovenska pomoci alpské zemi s přílivem migrantů, jemuž Rakousko v poslední době čelí. Fischer to řekl v Bratislavě po schůzce se svým slovenským kolegou Andrejem Kiskou.

Oba státníci zároveň uvítali pokrok při řešení řecké dluhové krize.

"Jsme Slovensku vděčni za gesto, kterým projevuje pochopení pro situaci, do níž se dostala sousední země," řekl Fischer na tiskové konferenci. Dodal, že Rakousko letos očekává 70 000 žádostí o poskytnutí azylu.

Slovensko nabídlo Rakousku, které má naplněné ubytovací kapacity ve svých uprchlických táborech, že dočasně ubytuje žadatele o azyl. Na 500 migrantů by mělo na Slovensku vyčkat na ukončení azylové procedury v Rakousku.

"Počet 500 uprchlíků problém neřeší, je to ale gesto, symbol, krok správným směrem," uvedl Fischer. Podle něj taková spolupráce mezi oběma zeměmi ovšem nemůže nahradit celoevropské řešení migrační krize, v jejímž rámci je potřeba pomoci desítkám tisíc lidí.

Poskytnutí pomoci migrantům označil za důležitou také Kiska. "Je naší morální povinností vyjít vstříc a pomoci lidem, kteří jsou doma ohroženi. Když jsou rodiny v ohrožení života, je třeba těmto lidem pomoci," řekl slovenský prezident. Připomněl, že je také potřeba v rámci Evropské unie hovořit o komplexním řešení vzniklé situace, včetně ochrany vnějších hranic a azylové procedury.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy