reklama
 
 

Kiska vyzval Evropu, aby nabídla Ukrajině členství v EU

20. 6. 2015 15:03
Evropa má podle slovenského prezidenta šanci jen, když se semkne kolem svých hodnot a nenechá si je podkopávat zvenčí.

Bratislava (od našeho zpravodaje)Slovenský prezident Andrej Kiska přišel na bezpečnostní konferenci v Bratislavě s plánem, jak se vyrovnat s imperiálně myslícím a hrozícím Ruskem.

Ve svém projevu, kterým zahájil druhý den konference Globsec, vybídl jednoznačně Evropu, aby nabídla Ukrajině jasnou cestu k členství v Evropské unii.

"Zbavte se iluze, že naše bezpečnost končí na našich hranicích. Když jsou naši sousedé v potížích, tak bychom jim měli pomoci," řekl Kiska s odkazem nejen na ukrajinskou krizi, ale i na rostoucí tlak uprchlíků na Evropu.

Evropa má podle něj šanci jen, když se semkne kolem svých hodnot a nenechá si je podkopávat zvenčí, zdůraznil Kiska s odkazem na ruskou propagandu působící směrem do Evropy.

"Musíme překonat naši rozporuplnost, lhostejnost a nerozhodnost," prohlásil slovenský prezident.

Evropská unie by se při řešení krizí, které se odehrávají v sousedství za jejími hranicemi, měla přestat tvářit, že se jí netýkají - ať už jde o válku na Ukrajině, nebo desítky tisíc uprchlíků z Blízkého východu a Afriky.

"Nejisté časy jsou testem našeho pragmatismu," zdůraznil Kiska s odkazem na tradiční výhradu evropských politiků, že evropská politika vzniká jako výsledek pragmatických kompromisů.

Kiska zdůraznil, že Evropa má morální povinnost pomoct uprchlíkům z Afriky a Blízkého východu. "Uvědomte si především, že jde o lidské bytosti, které utíkají před krutostí,“ řekl Kiska.

Nepřímo se odvolával nejen na domácí slovenskou debatu, která se nese v duchu naprostého odmítání přijetí uprchlíků, ale i na čerstvý maďarský plán stavby čtyřmetrového plotu na srbské hranici.

Tento plot v pátek v Bratislavě obhajoval maďarský premiér Viktor Orbán. "Jsme odpovědni za ochranu našich hranic, je to odpovědnost národního státu i ochrany schengenské hranice. Pro nás je to jen technická otázka," řekl Orbán.

Do Maďarska za necelý půl rok přišlo 54 000 uprchlíků. Maďarsko tak má letos podle Eurostatu největší počet žadatelů o azyl na hlavu a Budapešť se navíc bojí, že Německo a Rakousko začnou vracet tisíce uprchlíků, kteří přes Maďarsko jen prošli dále na západ. 

Ministr vnitra Sándor Pintér má příští týden předložit plán stavby plotu na 175 kilometrech hranice. Proti plánu už protestoval srbský premiér Aleksandar Vučić, který se má s Orbánem setkat 1. července.

autor: Martin Ehl | 20. 6. 2015 15:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama