Slovenský prezident Kiska podstoupil v Plzni operaci kyčle

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 8. 2015 15:22
Operaci se prezident Kiska podrobil v osm hodin ráno.
Slovenský prezident Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska | Foto: Reuters

Bratislava/Plzeň - Slovenský prezident Andrej Kiska, který dopoledne ve Fakultní nemocnici v Plzni podstoupil miniinvazivní artroskopickou operaci kyčelního kloubu, se cítí velice dobře. Operace proběhla standardním způsobem a nenastaly žádné komplikace.

Krátce po zákroku jej navštívila manželka a dvě malé děti. Novinářům to ve čtvrtek řekli osmatřicetiletý lékař Petr Zeman, který výkon vedl, a prezidentův mluvčí Roman Krpelan.

Pokud nenastanou komplikace, měl by Kiska být propuštěn v sobotu. Dva až tři týdny by měl mít šetrnější režim s francouzskými holemi. "Rekonvalescence většinou trvá šest týdnů," řekl Zeman.

Sport až za šest až osm týdnů

Pokud bude bez potíží, po šesti až osmi týdnech se může opět začít pomalu věnovat lehkému sportování. Podle Krpelana nemá Kiska v nejbližším týdnu plánované důležité státnické povinnosti, pokud bude třeba, bude se jim ale věnovat.

Prezident měl na kyčelním kloubu změny, jako mají pacienti, kteří v mládí sportují. Věkem se stav kloubu zhoršuje. "Zatím to nebyl nález, který by byl indikovaný k výměně kloubu, ale kdyby se neošetřoval, tak by časem určitě k tomu došlo," řekl Zeman.

Cílem operace bylo zbavit pacienta bolesti a pokud možno jej vrátit co nejdříve do běžné denní zátěže. Na kloubu měl kostní výčnělek, drobné změny na chrupavce, změny na vazivovém prstenci a chronický zánět, který vzniká v důsledku dráždění v kyčli, uvedl Zeman.

Předoperační vyšetření absolvoval na Slovensku, po půlhodinové přípravě trvala samotná operace hodinu a čtvrt.

"Prezident dlouhodobě pociťoval bolest v oblasti kyčelního kloubu, proto podstoupil konzervativní formu léčby, která ale nepřinesla kýžený výsledek a bolesti přetrvávaly," uvedl Kiskův mluvčí. Slovenští lékaři doporučili dvaapadesátiletému Kiskovi operaci miniinvazivní technikou právě v Plzni, řekl Krpelan.

V Plzni se tomuto typu operací věnují lékaři téměř deset let. Ročně tým podle Zemana provede 70 až 100 operací, mezi pacienty jsou i špičkoví sportovci. Metodu přivezl v roce 2006 ze stáže v USA lékař Petr Nepraš, který byl dnes také v operačním týmu prezidenta.

Plzeňská klinika je pro tuto metodu výukovým pracovištěm pro celou střední a východní Evropu. Na Slovensku se podobná operativa teprve začíná rozbíhat, uvedl Zeman, který také absolvoval dvě stáže v USA.

Potíže s kyčelním kloubem měl i Kiskův předchůdce v prezidentském úřadu Ivan Gašparovič. V roce 2011 se podrobil operaci výměny pravého kyčelního kloubu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy