Jako první o tom dnes informoval Český rozhlas - Radiožurnál.
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká s odložením vyšetřování souhlasila. ČTK to potvrdil její mluvčí Pavel Macur.
Případ byl odložen už koncem loňského roku. Vesecká si ale následně spis kauzy vyžádala k prozkoumání. Jeho kontrolou nezjistila, že by byl odložením porušen zákon, uvedl Macur.
"Nejvyšší státní zástupkyně zejména souhlasí s tím, že pravomocná usnesení Okresního státního zastupitelství v Ostravě o odložení věci podezřelých Marka Dalíka a Jana Večerka jsou správná," uvedl mluvčí. Vesecká prý nebude případ více komentovat.
Kořistka ale nadále tvrdí, že se ho emisaři ODS pokusili uplatit.
Nejvyšší státní zástupkyně přezkoumává každou závažnou trestní kauzu, která je odložena. Je v její pravomoci při odhalení nedostatků případ vrátit k došetření a novému rozhodnutí.
Policisté v září 2004 obvinili asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbistu Jana Večerka za to, že se údajně pokusili uplatit poslance Kořistku, aby při hlasování o důvěře nepodpořil novou vládu. Žalobce o necelý měsíc později jejich stíhání zrušil.
O osudu kabinetu Stanislava Grosse skutečně mohl rozhodnout jediný poslanec vládních stran, protože koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU měla ve sněmovně přesně potřebných 101 hlasů.
Kořistka: Neničte odposlechy
ODS se teď domáhá od Kořistky omluvy a deseti milionů korun. Poslanec podle žaloby nařkl stranu z úplatkářství. Omluvy a odškodného se u ostravského soudu domáhají i Dalík s Večerkem, kteří podle Kořistky měli úplatek nabídnout.
Kořistka v tiskové zprávě, kterou poskytl médiím, uvedl, že žádal zveřejnění všech důkazů včetně odposlechů, vyhověno mu ale nebylo.
"V soudním řízení důrazně a opakovaně navrhuji, aby důkazy, jež získala policie, byly v tomto řízení provedeny. ODS jako žalobce to vehementně odmítá a důrazně se domáhá zničení záznamů o odposleších dotčených osob. V této souvislosti mám vážné obavy, aby nedošlo k tomuto zničení či ztrátě policejních odposlechů," napsal Kořistka.