Kořistka lhal, opakuje Topolánek u soudu

Sabina Slonková
20. 1. 2006 12:15
Praha - Policie sice dodnes uplatkářskou aféru Kořistka nerozpletla, unionistický poslanec ale čelí miliónovým žalobám. Uvnitř: ANKETA

Zdeňka Kořistku zažalovala jak ODS, tak Topolánkův asistent Marek Dalík a lobbista Jan Večerek.

Občanská demokratická strana a oba muži se cítí dotčení Kořistkovým tvrzení, že se jej emisaři nejsilnější opoziční strany pokoušeli uplatit, aby jim před více než rokem pomohl svrhnout právě vznikající kabinet Stanislava Grosse.

Žalobu ODS, která se domáhá omluvy a deseti miliónů, začal soud řešit právě dnes. Předseda ODS Mirek Topolánek coby svědek u soudu zopakoval, že svého tajemníka Dalíka za Kořistkou rozhodně neposlal proto, aby mu nabízel úplatek. "To je lež," trvá na svém Topolánek.

Právní zástupce ODS dnes překvapivě Kořistkovi nabídl, že strana odstoupí od požadavku finanční satisfakce, pokud se poslanec omluví. Ten to však odmítl. Soudní pře bude pokračovat v březnu.

Kořistka: Odnesu to jen já

"Je smutné, že to takhle dopadlo. Řekl jsem pravdu a jediným viníkem zůstávám já," podotkl už před časem Zdeněk Kořistka.

Policie totiž dodneška případ k soudu nedostala. Dalík s Večerkem sice původně stíháni byli, žalobce ale jejich obvinění zrušil pro nedostatek důkazů. Stíhaný není ani Kořistka a to pro křivou výpověď, které se podle ODS evidentně dopustil.

Poslancova výchozí pozice pro soudní při není příliš dobrá. Jeho soupeřům dodalo "munici" samotné vyšetřování a vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Ten vypočítal hned tři pochybení: Zatčení Dalíka a Večerka bylo nezákonné, pro jejich obvinění nebyl ve spise dostatek důkazů a sporné bylo i prohlížení kont jednotlivých aktérů

Poslanec původně svá slova o nabídce deseti miliónů sdělil pod podmínkou anonymity redaktorovi Mf Dnes. "Říkal jsem jim, že pro to nemám důkaz, že to bude jen tvrzení proti tvrzení a ať to s mým jménem nezveřejňují. Slíbili mi to a pak to nedodrželi," obhajoval svůj postup později.

Policie: Jen jsme doháněli situaci

Redakce však s argumentem, že jde o závažné tvrzení, Kořistkova slova i s odvoláním přímo na jeho samotného, zveřejnila. Teprve pak se rozjelo policejní vyšetřování, ovšem detektivové už tehdy jen doháněli situaci. "Kdyby přišel Kořistka za námi rovnou, mohlo být mnohem jasněji. Takhle jsme se jen snažili zmapovat něco, co už proběhlo a na co neexistovali svědci," uvedl jeden z kriminalistů.

Jasné přitom bylo jedno: schůzka v obsazení Kořistka, Dalík a Večerek se skutečně uskutečnila. O čem se ale ve skutečnosti muži bavili, to je dodnes nejasné. Kořistka tvrdí: nabídli mi 10 miliónů a post velvyslance, když budu hlasovat proti Grossově vládě. Dalík s Večerkem to popřeli jedním slovem: Lež.

Hmatatelný důkaz o korupci neexistuje, vyšetřovatelé stavěli pouze na slovech. Jenže komu z vyslýchaných mohou věřit? Servírky v kavárně nákupního centra v Ostravě - jediné osoby, které mohly podat přímé a současně nezávislé svědectví - nic z diskuse poslance a dvou emisarů neslyšely.

Nepomohl ani detektor lži, který Kořistka jako jediný absolvoval. Z testu vyplynulo, že poslanec neříká o příběhu vše, něco si nechává pro sebe a v něčem dokonce nemluví pravdu.

ODS: Byla to objednávka 

Přesto policie těsně před senátními a krajskými volbami Dalíka s Večerkem obvinila. "Zatčení Marka Dalíka a Jana Večerka je bezprecedenční útok a zneužití moci. Je to politická objednávka a útok na celou ODS," prohlásil tehdy šéf ODS Mirek Topolánek.

Policie to ale popírala, stejně tak státní zástupce, který její práci dozoroval. Jenže nadřízení žalobce měli zcela jiný názor a stíhání Dalíka s Večerkem jako nezákonné zrušili.

 

Právě se děje

Další zprávy