Praha - Tuzemská justice bude možná již brzy řešit neobvyklý případ. V Libanonu unesení Češi, kteří byli vyměněni za Libanonce Alího Fajáda a Chálida Marabího, dělají první kroky k tomu, aby po svém návratu domů zažádali o odškodné.
Peníze budou chtít za to, že se podle svých slov stali oběťmi trestného činu. "Týká se to nás všech. Přišli jsme všichni o půl roku života," říká překladatel Adam Homsi, jeden z unesených.
Poté, co přiletěl do Čech, musí řešit řadu problémů - osobních i finančních. Upřímně přiznává, že ho čeká rozvod a svou firmu nyní zachraňuje před krachem. "Ať si říká kdo chce co chce, tak my jsme nedostali ani korunu. Firmu mám zadluženou, protože se o ni nikdo nemohl starat. Neplatila se hypotéka, řeším rozvod," vysvětluje.
Homsi ale potvrzuje, že další věcí, jíž se nyní zabývá, je i odškodné. Vše má podle něj v rukou advokát Jan Švarc, který zastupoval Fajáda a který byl rovněž v Libanonu unesen. "Zjišťuji k tomu veškeré informace," prohlásil Švarc.
Podle něj mají několik variant, jak o peníze žádat. "To odškodné nemusíme požadovat jen po České republice, ale i po Libanonu nebo soukromých osobách," podotkl Švarc bez bližších podrobností.
Zpravodajci chybovali, tvrdí unesený Čech
Češi mají za to, že v jejich případě došlo k řadě pochybení. "Česká republika všechno řeší pozdě," konstatuje Homsi a pokračuje: "Zpravodajské služby špatně postupovaly, neověřily si, zda je naše bezpečnost zajištěna."
Je známo, že Vojenské zpravodajství vyslalo do Libanonu s advokátem, překladatelem a dvěma novináři i svého agenta Martina Psíka. Ten se tam měl sejít se zdrojem, který měl mít zprávy o Čechovi uneseném v Libyi islamisty. "Zpětně si uvědomil (Martin Psík - pozn. red.), že to bylo lemplácky a rychle vymyšlené," dodal Homsi s tím, že také Psík je poškozený, protože byla jeho identita vyzrazena.
Zda bude i Psík nebo další unesení Češi žádat o odškodné, není jasné. Novinář Miroslav Dobeš uvedl, že nejprve chce být psychicky v pořádku. "Pak to budu také zvažovat," prohlásil.
Už teď je zřejmé, že pokud se případ dostane až k soudu, bude zcela ojedinělý. Advokát Lukáš Trojan si přitom myslí, že by pětice Čechů mohla mít nárok na odškodné v případě, kdyby se podařilo zjistit, kdo je unesl. "V takovém případě by po únoscích mohli odškodné požadovat," zdůvodňuje Trojan.
Další variantou podle něj je, že se jim podaří prokázat, že Česká republika nepostupovala při jejich vysvobození dostatečně rychle. "Když se ale ukáže, že do Libanonu jeli na vlastní pěst a nežádali místní bezpečnostní složky ani o ochranu, tak šance na odškodné nebude téměř žádná," podotýká zkušený právník.
Letenky platil Fajád
Jak dříve zjistilo Aktuálně.cz, peníze za letenku a ubytování pro pětici Čechů šly z prostředků Alího Fajáda. Ten je poskytl svému advokátovi Janu Švarcovi, který jej zastupoval ve sporu o vydání do USA. Jediné Vojenské zpravodajství si vymínilo, že peníze za cestu dodatečně uhradí. Švarc v DVTV před několika dny řekl, že to ještě neudělalo.
Pětice Čechů se vrátila do Česka po zhruba sedmi měsících v zajetí. Poté, co podstoupili řadu vyšetření v nemocnici, je vyslechli detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Třeba Homsi s policisty mluvil zhruba dvanáct hodin.
Vedle Fajáda byli v české vazbě také Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Jaber a Marabí jsou podle USA významnými obchodníky s drogami. Americké úřady také tvrdí, že Jaber a Fajád mají vazbu na militantní organizaci Hizballáh. Zatímco Fajád a Marabí však byli propuštěni z vazby, Jaber na rozhodnutí tuzemské justice zatím čeká.