Třetí muž z kauzy Fajád zůstává ve vazbě. Pelikán příští týden rozhodne o jeho vydání do USA

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
19. 2. 2016 18:00
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) příští týden rozhodne, zda Česká republika vydá do Spojených států amerických Faouzi Jabera, který jako jediný nebyl vyměněn s Libanonem za pětici unesených Čechů. "Zatím zůstává v České republice ve vydávací vazbě. Ale neřeknu vám, jestli bude vydán nebo ne," vysvětlil Pelikán s tím, že rozhodne příští týden. Dá se však předpokládat, že Jaber bude vydán do USA, jinak by byl propuštěn a předán Libanoncům spolu s Alím Fajádem a Chálidem Marábím.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | Foto: Radek Bartoníček

Praha – Příští týden se rozhodne, zda Česká republika vydá do Spojených států amerických Faouziho Jabera, třetího muže z kauzy Fajád.

"Zatím zůstává v České republice ve vydávací vazbě. Ale neřeknu vám, jestli bude vydán nebo ne," řekl Aktuálně.cz Robert Pelikán s tím, že rozhodne příští týden. Dá se však předpokládat, že Jaber bude vydán do USA, jinak by byl propuštěn a předán Libanoncům spolu s Alím Fajádem a Chálidem Marábím.

Proces brzdilo ministerstva vnitra, které posuzovalo Jaberovu žádost o azyl. "Podle zpráv, které mám, už rozhodlo," řekl ministr. Nemá jej ale zatím písemně a možné rozhodnutí nechtěl dále komentovat.

O vydání Faouziho Jabera, Libanonce s občanstvím z Pobřeží slonoviny, přitom už mluvil s velvyslancem USA v České republice Andrewem Schapirem. "Nemůžu vám ale říct, na čem jsme se dohodli," řekl Pelikán.

Trojice mužů Alí Fajád, Faouz Jaber a Chálid Marabí byla zadržena v roce 2014 v pražském hotelu. Spojené státy je viní z obchodování se zbraněmi a kokainem. Na začátku tohoto roku však Česká republika Fajáda a Marabího vydala do Libanonu výměnou za propuštění pěti českých občanů, kteří byli v souvislosti s Fajádem v Libanonu uneseni. Pro Hospodářské noviny to tehdy potvrdil i ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Spojené státy propuštění mužů, které podezřívají z terorismu, ostře odsoudily. Pokud Česká republika posledního podezřelého vydá, můžou se vztahy s USA alespoň částečně uklidnit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy