Třetí muž z kauzy Fajád zůstává ve vazbě. Pelikán příští týden rozhodne o jeho vydání do USA

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
19. 2. 2016 18:00
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) příští týden rozhodne, zda Česká republika vydá do Spojených států amerických Faouzi Jabera, který jako jediný nebyl vyměněn s Libanonem za pětici unesených Čechů. "Zatím zůstává v České republice ve vydávací vazbě. Ale neřeknu vám, jestli bude vydán nebo ne," vysvětlil Pelikán s tím, že rozhodne příští týden. Dá se však předpokládat, že Jaber bude vydán do USA, jinak by byl propuštěn a předán Libanoncům spolu s Alím Fajádem a Chálidem Marábím.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | Foto: Radek Bartoníček

Praha – Příští týden se rozhodne, zda Česká republika vydá do Spojených států amerických Faouziho Jabera, třetího muže z kauzy Fajád.

"Zatím zůstává v České republice ve vydávací vazbě. Ale neřeknu vám, jestli bude vydán nebo ne," řekl Aktuálně.cz Robert Pelikán s tím, že rozhodne příští týden. Dá se však předpokládat, že Jaber bude vydán do USA, jinak by byl propuštěn a předán Libanoncům spolu s Alím Fajádem a Chálidem Marábím.

Proces brzdilo ministerstva vnitra, které posuzovalo Jaberovu žádost o azyl. "Podle zpráv, které mám, už rozhodlo," řekl ministr. Nemá jej ale zatím písemně a možné rozhodnutí nechtěl dále komentovat.

O vydání Faouziho Jabera, Libanonce s občanstvím z Pobřeží slonoviny, přitom už mluvil s velvyslancem USA v České republice Andrewem Schapirem. "Nemůžu vám ale říct, na čem jsme se dohodli," řekl Pelikán.

Trojice mužů Alí Fajád, Faouz Jaber a Chálid Marabí byla zadržena v roce 2014 v pražském hotelu. Spojené státy je viní z obchodování se zbraněmi a kokainem. Na začátku tohoto roku však Česká republika Fajáda a Marabího vydala do Libanonu výměnou za propuštění pěti českých občanů, kteří byli v souvislosti s Fajádem v Libanonu uneseni. Pro Hospodářské noviny to tehdy potvrdil i ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Spojené státy propuštění mužů, které podezřívají z terorismu, ostře odsoudily. Pokud Česká republika posledního podezřelého vydá, můžou se vztahy s USA alespoň částečně uklidnit.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Do Česka příští týden přijede srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. Informoval o tom mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

"Proběhne slavnostní ceremoniál, bilaterální jednání, setkání se zástupci médií, kdy zazní prohlášení prezidentů, následně pak státní oběd," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy