Třetí muž z kauzy Fajád zůstává ve vazbě. Pelikán příští týden rozhodne o jeho vydání do USA

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
19. 2. 2016 18:00
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) příští týden rozhodne, zda Česká republika vydá do Spojených států amerických Faouzi Jabera, který jako jediný nebyl vyměněn s Libanonem za pětici unesených Čechů. "Zatím zůstává v České republice ve vydávací vazbě. Ale neřeknu vám, jestli bude vydán nebo ne," vysvětlil Pelikán s tím, že rozhodne příští týden. Dá se však předpokládat, že Jaber bude vydán do USA, jinak by byl propuštěn a předán Libanoncům spolu s Alím Fajádem a Chálidem Marábím.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | Foto: Radek Bartoníček

Praha – Příští týden se rozhodne, zda Česká republika vydá do Spojených států amerických Faouziho Jabera, třetího muže z kauzy Fajád.

"Zatím zůstává v České republice ve vydávací vazbě. Ale neřeknu vám, jestli bude vydán nebo ne," řekl Aktuálně.cz Robert Pelikán s tím, že rozhodne příští týden. Dá se však předpokládat, že Jaber bude vydán do USA, jinak by byl propuštěn a předán Libanoncům spolu s Alím Fajádem a Chálidem Marábím.

Proces brzdilo ministerstva vnitra, které posuzovalo Jaberovu žádost o azyl. "Podle zpráv, které mám, už rozhodlo," řekl ministr. Nemá jej ale zatím písemně a možné rozhodnutí nechtěl dále komentovat.

O vydání Faouziho Jabera, Libanonce s občanstvím z Pobřeží slonoviny, přitom už mluvil s velvyslancem USA v České republice Andrewem Schapirem. "Nemůžu vám ale říct, na čem jsme se dohodli," řekl Pelikán.

Trojice mužů Alí Fajád, Faouz Jaber a Chálid Marabí byla zadržena v roce 2014 v pražském hotelu. Spojené státy je viní z obchodování se zbraněmi a kokainem. Na začátku tohoto roku však Česká republika Fajáda a Marabího vydala do Libanonu výměnou za propuštění pěti českých občanů, kteří byli v souvislosti s Fajádem v Libanonu uneseni. Pro Hospodářské noviny to tehdy potvrdil i ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Spojené státy propuštění mužů, které podezřívají z terorismu, ostře odsoudily. Pokud Česká republika posledního podezřelého vydá, můžou se vztahy s USA alespoň částečně uklidnit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy