Žďár nad Sázavou - Svobodu pro duševně nemocnou ženu, která předloni pobodala vychovatelku v Havířově a v úterý měla zabít ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého středoškoláka, navrhli soudu odborníci z opavské psychiatrické nemocnice.
Jak zjistil deník Aktuálně.cz, návrh schválil přímo primář Petr Karaba. Šestadvacetiletá pacientka se schizofrenií už prý na tom byla natolik dobře, že pod každodenním dozorem odborníků být nemusela. Soud proto mohl změnit formu léčby z ústavní na ambulantní.
Karaba své rozhodnutí vysvětlil takto: "Když si zlomíte nohu a budete ji mít v sádře: tak budete ji taky mít na celý život? Nebudete," řekl Karaba. S léčbou schizofrenie je to podle něj podobné.
Držet ženu v léčebně pod zámkem už podle něj nebyl důvod. Pacientka, která se v Opavě léčila po dva roky starém útoku na vychovatelku základní školy v Havířově, prý výborně spolupracovala. Podle vyjádření nemocnice dokonce chápala, proč se ze schizofrenie léčí.
Karaba navíc tvrdí, že konečné rozhodnutí leží vždy na bedrech soudu. "To rozhodnutí je záležitostí soudní, nikoliv lékařů," říká primář Karaba.
Jeho bývalá pacientka zaútočila osm měsíců po propuštění z ústavní léčby. Na rozdíl od havířovského incidentu ale tentokrát atak skončil smrtí. Žena navíc zranila zasahujícího policistu a pobodala další dvě studentky.
Podle exministra zdravotnictví a náměstka bohnické psychiatrické léčebny Ivana Davida ale nelze lékaře z psychiatrické kliniky automaticky za návrh na propuštění kárat.
"Stav pacientky se zřejmě zlepšil tak, že zákonné důvody k ochranné ústavní léčbě pominuly," říká David. Problém bude podle něj jinde: nemocný člověk by měl po propuštění z léčebny docházet k ambulantnímu specialistovi. Ten se stává za pacienta zodpovědný. Pravidelnou docházku k lékaři by měl kontrolovat také soud.
Žena začala spolupracovat
Jenže tady má příběh trhliny: jestli žena psychiatra skutečně navštěvovala a jestli soud její léčbu kontroloval, není jisté.
Opavský soud ženu nejprve na návrh nemocnice pustil na svobodu. "Nemocnice uvedla, že výborně spolupracovala, pochopila svou nemoc a měla v nemocnici volný režim," řekl místopředseda opavského soudu Jaroslav Khul.
Podle opavského primáře Petra Karaby pak ambulantní léčba pokračovala v místě bydliště. To by mělo znamenat na Karvinsku. I proto měli na dodržování ambulantní léčby a pravidelnou docházku k psychiatrovi dohlížet místo opavských soudců jejich kolegové v Karviné.
Jak ale deník Aktuálně.cz během úterka zjistil, na karvinském soudu o dozoru nad ambulantní léčbou nikdo nic neví. Není tedy jasné, jestli se nemocná žena skutečně dál léčila.
"Tato osoba se mihla v jiných řízeních, ale žádný dohled nad její léčbou neevidujeme. Je otázka, jestli k nám ta informace vůbec přišla,“ řekl místopředseda karvinského soudu Kamil Babušek.
Podle opavského soudu ale žena ke specialistovi skutečně docházela. "Máme tady potvrzení nemocnice v Havířově, že tam 4. března nastoupila ambulantní léčbu," říká Jaroslav Khul.
Podle něj je možné, že psychiatr neposlal soudu žádnou zprávu, protože léčba probíhala dobře. "Lékař tedy neměl potřebu dát soudu něco vědět," dodal Khul.
Jméno ošetřujícího lékaře se zatím nepodařilo zjistit. Není tak možné ověřit, zda ho žena od března, kdy přišla do havířovské nemocnice poprvé, pravidelně navštěvovala a užívala předepsané léky.
Nad útokem zůstaly otazníky
Úterní smrtelný incident se odehrál na Střední škole obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev ve Žďáru nad Sázavou.
"Žena se dostala do školy a napadla studentku. Té studentce přispěchal na pomoc student, toho taky napadla. Bohužel utrpěl zranění, kterému podlehl. Pak napadla další studentku," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.
Proč žena žijící na Ostravsku zaútočila právě ve Žďáru, není jasné. Podle policie přijela na Vysočinu náhodně a také místo útoku údajně neplánovala. Vyšetřovatelé navrhnou, aby skončila ve vazbě.
___
Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!