FOTO: Žďár po tragédii. Smutek a pieta za mrtvého mladíka

FOTO: Žďár po tragédii. Smutek a pieta za mrtvého mladíka
Ráno byla na místě tragédie zásahová jednotka i záchranáři.
V půl druhé už před vchodem školy stojí jen hlídka.
Nikoho zatím nepustí dovnitř. Tam se prý stále ještě vyšetřuje.
Střední školu obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev navštěvuje asi čtyři sta studentů. Na školu chodí například budoucí kuchaři nebo kadeřnice. Obor kuchař-číšník studoval i zavražděný Petr.
Foto: Vojtěch Marek
Markéta Šrajbrová Vojtěch Marek Markéta Šrajbrová, Vojtěch Marek
14. 10. 2014 18:07
Fotoreportáž z místa, které se vzpamatovává z útoku psychicky nemocné ženy. Zemřel při něm šestnáctiletý student místní školy, který bránil spolužačku.

Žďár nad Sázavou - Mrtvého chlapce a tři další raněné po sobě nechala šestadvacetiletá žena, která vtrhla do šaten střední školy ve Žďáru nad Sázavou. 

Útočnice se nejprve s nožem v ruce vrhla na jednu ze studentek. Spolužačce přispěchal na pomoc šestnáctiletý Petr. Žena ho pobodala tak vážně, že mladík i přes snahu záchranářů zemřel.

"V šatně seděla holka, když k ní přišla ona paní. Chytla ji nožem pod krkem a začala řvát, že má zavolat policajty, jinak že ji zabije. Říkala taky, že chce, aby ji policajti odstřelili, že se chtěla nechat zabít, tak udělala tohle,“ popsala serveru iDnes.cz jedna ze studentek.

Útočnicí je duševně nemocná žena, která se takto nezachovala poprvé. Před dvěma lety v Havířově napadla vychovatelku a jako rukojmí si vzala sedmiletou dívku. Ve vězení kvůli své nemoci neskončila. Léčbu soud letos v únoru změnil na ambulantní a ženu propustil z léčebny v Opavě.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy