Brno - Usnesení regionálního sněmu Občanské demokratické strany, které v roce 2007 posílilo přes podezření z nakupování černých duší moc starosty Prahy 5 Milana Jančíka, zůstává v platnosti.
Nejvyšší soud totiž podle informací deníku Aktuálně.cz zamítl stížnost členů ODS - odpůrců starosty Jančíka, kteří si na usnesení sněmu stěžovali a chtěli, aby ho soud zrušil. Podle Nejvyššího soudu je v tomto případě rozhodování pouze na politické straně. Soud do něj nemůže zasahovat.
V Česku poprvé
Jde o průlomový verdikt - obdobný spor rozhodovaly soudy v Česku poprvé.
Usnesení regionálního sněmu v Praze 5 z roku 2007 souviselo s podezřením, že si starosta Milan Jančík pomohl k moci ve sdružení nákupem černých duší - tedy nových členů strany, kteří do ODS vstoupili rychle a nečekaně a svými hlasy pomohli ke zvolení Jančíka a jeho spolupracovníků.
Usnesením oblastní rady v Praze 5 byla Jančíkova moc potvrzena. Usnesení odvolalo celou radu, ve které byli Jančíkovi odpůrci, změnilo počet členů rady a zvolilo nové vedení, ve kterém už měli většinu Jančík a jeho spolupracovníci.
Čtyři členové ODS chtěli, aby soud toto usnesení jako protizákonné zrušil. Zatímco Obvodní soud v Praze 1 rozhodl, že usnesení je neplatné, pražský městský soud rozhodl ve prospěch ODS.
Prohlédněte si fotogalerii: Jak byl Jančík dovolán z vedení pražské ODS.
Podle soudců stát nemá co zasahovat do vnitrostranických problémů, rozhodnutí o platnosti nebo zrušení sněmu je výlučně v pravomoci politické strany.
Nespokojení politici ODS se ale ještě obrátili s dovoláním na Nejvyšší soud. Podle nich bylo porušeno právo člena politické strany na soudní ochranu. "Jestliže toto právo nižší soudní instance neuznaly, pak nesprávně vyložily pojem soudní pravomoci," uvedli stěžovatelé s tím, že jde o v Česku o zásadní, dosud neřešený spor.
Nemáme pravomoc to řešit
Nejvyšší soud ale jejich dovolání zamítl. Podle senátu Nejvyššího soudu vedeného soudcem Ludvíkem Davidem soud skutečně v této problematice nemá možnost zasáhnout, není to v jeho pravomoci.
Aktuální politika:
- Co se děje v ODS: Nečas chce čistou ODS. Bez kmotrů to ale nepůjde
- Co se děje v ČSSD: Lidový dům na prodej? Po volbách nemá ČSSD peníze
- Pondělí: Povolební vyjednávání jsme v pondělí sledovali online - zde
- Jak se chystá vláda: Trojice vítězů dělí posty. Nečas počítá s Vondrou
- První dohody: ODS a TOP 09 a VV se shodly, chtějí snížit platy ve sněmovně
- Analýza: Odhlasovali jsme utahování opasků. Takto to začne
Soud může do činnosti politických stran zasahovat jenom za přesně stanovených podmínek týkajících se vzniku a hospodaření stran. „Podle Ústavního soudu požívají politické strany na základě svého statusu zvýšenou ochranu, spočívající mimo jiné v přímém zákazu zasahování státních orgánů do jejich postavení a činnosti," rozhodli soudci Nejvyššího soud.
A pokud politici z ODS žádali přezkoumání rozhodnutí oblastního sněmu, které stanovilo personální poměry ve sdružení, jde už o rozhodnutí, ke kterému nemá soud právo. "Jde o flagrantní přesah vůči zákonu a nižší instance nebyly ani oprávněny zkoumat žalobní tvrzení, vztahující se ke konkrétním procedurálním či věcným aspektům napadeného rozhodnutí," rozhodli soudci Nejvyššího soudu.
A podle soudců nedošlo ani k porušení práv členů politické strany vyplývající z evropské Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. "Přiznává - li článek úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod soudní ochranu 'občanským právům nebo závazkům' fyzických osob, pak v nyní posuzované věci nejde o tento případ," rozhodl soud.
Problémy s náborem černých duší řešila ODS nejenom v Praze, ale také v severních Čechách. Podobné informace o hromadném vstupu lidé do strany řeší i sociální demokracie v severních Čechách.