Lidový dům na prodej? Po volbách nemá ČSSD peníze

Sabina Slonková
31. 5. 2010 16:00
Strana získá za volby méně, než očekávala. Kampaň přitom byla masivní
Na špatném stavu konta ČSSD se podepsala monstrózní a dlouhá předvolební kampaň.
Na špatném stavu konta ČSSD se podepsala monstrózní a dlouhá předvolební kampaň. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokracie řeší problém, s nímž ještě před volbami rozhodně nepočítala: chybějí jí peníze.

Původně to vypadalo, že kvůli předpokládanému nevalnému výsledku budou finance tížit hlavně ODS, teď však finanční tíseň dopadla i do Lidového domu.

V ČSSD nyní sílí hlasy, že to strana s monstrózní a drahou volební kampaní přepálila. Finální čísla ještě nejsou spočtena, odhady celkových nákladů ale přesahují 350 milionů. Jisté je, že strana musí urychleně vyřešit, jak dluhy za kampaň splatí.

Díky propadu ve volbách sociální demokracie nedostane od státu na dotacích tolik peněz, kolik za mandáty očekávala. Na státních příspěvcích by měla získat jen 176 milionů, což dluhy nepokryje.

Plán na 25 procent

Krizové scénáře Lidového domu přitom podle zjištění Aktuálně.cz připouštěly, že strana je schopna bez potíží situaci zvládnout, pokud se ve volbách nedostane níže na 25 procent voličských hlasů. Konečné číslo je ale o tři procenta nižší.

Navenek sociální demokraté finanční potíže nepřipouštějí, v neformálních rozhovorech však rozladění nad finančním účtem voleb neskrývají.

Bohuslav Sobotka: Po Jiřím Paroubkovi převzal vedení strany, bude muset řešit i její dluhy.
Bohuslav Sobotka: Po Jiřím Paroubkovi převzal vedení strany, bude muset řešit i její dluhy. | Foto: Ludvík Hradilek

"Nechápu, proč se to tak dramatizuje, týká se to i jiných stran. Svým závazkům dostojíme, to je jasné a nemám o to nejmenší obavu," tvrdí místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

"Jistěže se to nějak vyřeší, ale objektivně to potíž je. Tím spíš, že další peníze budeme muset vydat už za pár měsíců na další volby na podzim. Byla to zkrátka chybná strategie," řekl však Aktuálně.cz za skupinu rozladěných jiný - nejmenovaný člen vedení vedení ČSSD.

Cíl nepůjčí. Nemá z čeho

Finanční situaci ČSSD podle zjištění Aktuálně.cz komplikuje ještě jedna věc: strana se oproti minulým rokům už nemůže spolehnout na svoji společnost Cíl, kterou vlastní a z níž dosud financovala své aktivity.

Právě na Cíl přešly například pozemky kolem Lidového domu, které firma prodala a peníze poslala na stranický účet. S tím je ale pro letošek konec.

"Cíl už je na takové úrovni, že nemůže poskytovat ČSSD další finanční zdroje jako v minulých letech. V podstatě vše je vyčerpáno. Cíl je schopen dál fungovat, ale už nemůže sloužit jako kasička pro ČSSD," potvrdila v rozhovoru pro Aktuálně.cz místopředsedkyně dozorčí rady Cíle Květoslava Kořínková.

Díky stranickému majetku disponoval Cíl na svých účtech ještě před čtyřmi lety téměř miliardou korun, v roce 2008 už to bylo necelých 400 milionů. Strana zkrátka utrácela víc, než byla schopna do Cíle vracet.

Lidový dům na prodej?

Straně ještě zůstal nějaký nemovitý majetek, který v minulosti neprodala, ani nepřevedla na Cíl. Současnou situaci by tak teoreticky mohla řešit i jeho prodejem.

Oficiálně padne otázka peněz koncem týdne na předsednictvu strany, do té doby socialisté veřejně odmítají odpovědět, jak své dluhy zaplatí.

"V pátek bude předsednictvo. Tam si musíme dát na stůl všechna čísla a budeme se bavit, jak to vyřešit. Teď po mě řešení nechtějte, je druhý den po volbách," dodal Škromach.

Za kampaň strany byl zodpovědný tým Jaroslava Tvrdíka, který stejně jako Jiří Paroubek v Lidovém domě končí. Tvrdík a jeho lidé se ale pohybovali pouze v mantinelech, které jim schválilo předsednictvo strany. Zbytečné hýření tak politické špičky ČSSD nikomu konkrétnímu vyčítat nemohou.

"Já to chápu, po bitvě je každý generál. Kampaň byla masivní, ale nepřesahovala možnosti ČSSD. Takže to pro stranu není fatální problém, ČSSD nestojí na pokraji bankrotu," prohlásil poslanec Jeroným Tejc.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy