Nečas chce čistou ODS. Bez kmotrů to ale nepůjde

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
1. 6. 2010 5:30
Langer a Gandalovič vypadli ze hry, Bendl a Vodrážka zůstanou
Foto: Jan Langer

Praha - Prozatimní šéf občanských demokratů a kandidát na příštího premiéra Petr Nečas by rád zbavil ODS pověsti mafiánského spolku, v němž fakticky často nerozhodují politici, ale jejich "kmotři" z byznysu.

Spolu s nejbližšími lidmi rozjel stranickou očistu. Už po pár dnech ale jeho tým podle informací Aktuálně.cz zjistil, že změny jsou sice možné, ale mají jasné hranice: například na lidi kolem pražské šedé eminence Tomáše Hrdličky a podnikatele Iva Rittiga sáhnout nemohou. Alespoň prozatím.

Naopak nabito je na Ústecký kraj, zejména na skupinu kolem tamního klíčového hráče Alexandra Nováka, a na jih Čech, kde se tamní "kmotři" aktuálně snaží zbavit českobudějovického primátora za ODS Juraje Thomy.

"Do těchto regionů je třeba sáhnout nejdříve. Je třeba rozrušit tamní strukturu, kdy politiku často ovládají skupiny s mafiánskou organizací a chováním," popsal strategii Nečasova týmu jeden z jeho členů.

Nečas: Nesmíme to propást

Sám Petr Nečas přiznává, že pokud se strana neočistí a nezbaví se lidí s podnikatelským lobby v zádech, její obliba u voličů bude nadále klesat.

"ODS dostala výrazné varování od voličů. Významná část našich voličů nás nevolila, protože nás přestala mít za důvěryhodné. Další významná část nás volila jen s velkými výhradami. Pokud se ODS sama nad sebou nezamyslí a nezačne dělat změny, tak se může velmi lehce stát, že tento volební výsledek budeme v dalších volbách považovat ještě za velmi příznivý," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Nečas.

Partajní úklid ale nebude tak výrazný, jak by veřejnost po takových slovech očekávala a jakou by si podle všeho přál i samotný lídr ODS.

Problém jménem Ivan Langer přitom za Nečase vyřešili voliči, kteří neoblíbeného a aférami opředeného místopředsedu ODS ve volbách vykroužkovali. Další ze seznamu Petr Gandalovič to vzdal raději sám, když v pondělí oznámil, že nebude usilovat o post v nejužším stranickém vedení.

Nemůžeme z toho udělat jatka

V Nečasově ODS ale i nadále zůstávají David Vodrážka a Petr Bendl, k nimž má stranický lídr rezervovaný vztah. Oba totiž mají svého kmotra. Pražský Vodrážka výše zmiňovaného Hrdličku a středočeský Bendl Rittiga.

Jejich odstřižení od vedení občanských demokratů ale v tuto chvíli v zásadě není možné, jak rychle zjistil Nečasův tým. ODS totiž oba v posledních týdnech akutně potřebovala nebo právě potřebuje.

Na Rittiga byly navázané stranické peníze spojené s předvolební kampaní. Hrdličkovu pozici zase posilují jeho vztahy s Vítem Bártou, stratégem nečitelných Věcí veřejných, s nimiž ODS aktuálně sestavuje vládu. Nečasovi lidé jsou přesvědčeni, že bez Hrdličky by se jim s jeho přítelem Bártou jednalo mnohem hůře.

"Ani na jednoho nyní zkrátka nelze sáhnout. Je to tak, nemůžeme z toho prostě dělat jatka," dodal již citovaný činitel ODS, který je do očistného plánu zasvěcen.

Bendl i Vodrážka tak mají velkou šanci, že zůstanou ve vedení strany i po červnovém volebním kongresu. Bendl se sice po dohodě s Nečasem vzdal možnosti bojovat o své místo v týmu povolebních vyjednavačů, nehodlá se však smířit pouze s rolí řadového poslance své strany.

"Na kongresu si určitě řeknu o post místopředsedy," řekl Aktuálně.cz. A nevyloučil, že bude chtít i místo ve vládě, nejlépe resort dopravy, který už řídil v Topolánkově vládě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy