Praha - Čtyřicet let poté, co se na Václavském náměstí upálil Jan Palach, vydaly archivy dokument, který ukazuje, že student pražské filozofické fakulty plánoval radikální protest déle, než se dosud vědělo.
Palach chtěl v lednu 1969 obsadit Československý rozhlas v Praze skupinkou studentů a odtud zavelet ke generální stávce.
Čtěte více: Palach chtěl před upálením obsadit pražský rozhlas |
Palachovo upálení vyprovokovalo k ostré reakci nejvyšší stranické vedení v Moskvě - šéfa politbyra Leonida Brežněva a ministra zahraničí Alexeje Kosygina. Brežněv v dopise z 23. ledna 1969, který byl až nyní odtajněn, napsal prvnímu tajemníkovi ÚV KSČ Alexandru Dubčekovi a předsedovi vlády Oldřichu Černíkovi, že se Palach "stal obětí záměru provokatérů, kteří ho dohnali k tomuto tragickému činu".
Čtěte více: Výročí Palachova upálení: Jak reagoval Brežněv |
Historikům se nadto podařilo najít snímky, které vyfotografoval sám Jan Palach či jeho rodina.
Celou fotogalerii si můžete prohlédnout zde |
A objevit video z brigády v tehdejším Sovětském svazu, kde se Palach se spolužáky zapojil do obnovy jedné z vesnic. Několikaminutový dokument ze zapadlé vsi v Kazachstánu je pravděpodobně jediným filmem, na němž je Jan Palach vidět živý.
Čtěte více: Jediný film, na němž je Palach živý. Vznikl v Kazachstánu | |
Video: Pusťte si amatérské video s Janem Palachem |
U příležitosti Palachova výročí pak pětice studentů filozofické fakulty a historik Petr Blažek připravili o muži, který se 16. ledna 1969 upálil na Václavském náměstí, aby vyburcoval národ proti srpnové okupaci "spřátelených" armád Varšavské smlouvy, obsáhlou publikaci.
Pod více než šestisetstránkovou publikací, kterou je možné označit za nejobsáhlejší, nejpodrobnější a patrně i nejlepší knihu o studentu Palachovi, je podepsán i Jakub Jareš, se kterým jste mohli diskutovat online.
Přečtěte si online rozhovor: Lidé reagovali opačně, než si přál, říká student o Palachovi |
Součástí knihy je i vůbec první přesná rekonstrukce Palachova činu včetně dobových dokumentů z archívů bezpečnostních složek. Blažek shromáždil například výpovědi všech přímých svědků, kteří se odpoledne 16. ledna 1969 nacházeli v horní částí Václavského náměstí a hořící postavu viděli.
Čtěte více: Oranžový plamen bez dýmu, uvedl svědek Palachova činu |
Po stopách Jana Palacha se vypravil reportér Martin Novák. Přivezl pro vás reportáž ze Všetat, kde Palach vyrůstal - a kde dnes beznadějně chátrá jeho rodný dům. "Bohužel, současný vlastník se o dům vůbec nestará. My s tím nemůžeme nic dělat," brání se starosta Všetat Miroslav Baloun.
Čtěte reportáž: Palachův rodný dům chátrá s vymlácenými okny |
Kromě čtyřicátého výročí zápalné oběti Jana Palacha si Česko připomnělo i dvacet let od prvních masivních studentských nepokojů. Demonstrace 15. ledna 1989 strhla řetězec dalších, které do historie vešly jako Palachův týden. "Pro pád režimu byl velmi důležitý," říká historik Petr Blažek z Ústavu soudobých dějin Akademie věd. "A pokud by lednové demonstrace v Praze pokračovaly dál, mohl přijít konec totality dříve."
Čtěte více: Začali Palachův týden. Po 20 letech říkají, jak to bylo |
Jednou z hlavních postav Palachova týdne v roce 1989 byl spisovatel, historik a zakladatel opozičního hnutí České děti Petr Placák. Představitel nejmladší generace disidentů patřil v 80. letech k nejradikálnějším protikomunistickým bojovníkům.
Byl mnohokrát zatčen. Za Palachův týden byl odsouzen k podmínečnému trestu. Redaktoři Eliška Bártová a Ludvík Hradilek s ním pořídili obsáhlý rozhovor.
Čtěte rozhovor: Bez Palachova týdne by listopad 89 nebyl, říká Petr Placák | |
Prohlédněte si fotogalerii: Trestný čin položení květin po dvaceti letech dokonán |
Komunisté přitom sami sobě lhali o tom, jak velké jsou protesty proti totalitnímu režimu. Vedli sice statistiky o násilí, které policisté použili při potlačování demonstrací během Palachova týdne v lednu 1989. V oficálních zprávách, které si komunistické úřady předávaly, jsou však podle historiků zejména počty účastníků demonstrací záměrně podhodnoceny.
Online deník Aktuálně.cz získal unikátní data, která se dochovala v archivech bezpečnostních složek a která zaznamnávají právě počty zadržených, perlustrovaných a stíhaných.
Čtěte více: Palachův týden v číslech: Zasahovali důchodci i zálohy |
A "oficiality" závěrem: výročí Palachovy smrti připadlo na pátek, kdy se na mnoha místech republiky odehrály pietní akce.
Prohlédněte si fotogalerii: Po čtyřiceti letech. Vzpomínka na Jana Palacha |