Palachův rodný dům chátrá s vymlácenými okny

Martin Novák Martin Novák
14. 1. 2009 10:35
Palachovy Všetaty jsou spojeny s jeho jménem, i když tam není pochován
Opuštěný a zanedbaný rodný dům Jana Palacha.
Opuštěný a zanedbaný rodný dům Jana Palacha. | Foto: Martin Novák

Všetaty - "Musíte kolem pošty, pak podél železniční tratě a doleva, tam už se doptáte," vysvětluje prodavačka v prodejně potravin na všetatském náměstí, kudy se jde k rodnému domku Jana Palacha.

Místo, kde slavný student strávil většinu svého krátkého života, připomíná na zdi pamětní deska. "Zde žil a za svobodu národa na smrt odešel Jan Palach."

Vila je však opuštěná. Některá okna jsou rozbitá, zahrada je zarostlá plevelem, plot zrezivěl. Uvnitř jsou jen holé stěny.

Čtyřicet let od Palachova sebeupálení by se těžko mohla nějaká vzpomínková akce uskutečnit tady. Nebyla by příliš důstojná.

Foto: Martin Novák

Starostovi Všetat Miroslavu Balounovi, který v obci žije od roku 1981, to radost nedělá.

"Bohužel, současný vlastník se o dům vůbec nestará. My s tím nemůžeme nic dělat," říká ve své kanceláři, vzdálené jen pár kroků od Palachova domu.

Dvoutisícové městečko u Mělníka proslavil po celé Evropě právě Palach. V místním urnovém háji byla od roku 1974 uložena urna s jeho popelem, protože příslušníci StB tělo vykopali z hrobu na Olšanských hřbitovech a zpopelnili.

Palachova matka mohla urnu uložit až po několika měsících čekání. V háji dnes připomíná studentův čin sousoší sochaře Františka Jandy.

Návrat na Olšany

V roce 1990 byla urna znovu přemístěna na Olšany, což starostu Všetat mrzí.

Starosta Všetat Miroslav Baloun.
Starosta Všetat Miroslav Baloun. | Foto: Martin Novák

"Mluvil jsem tehdy s Janovým bratrem Jiřím a říkal mu, aby ho už tady nechali, že se nacestoval dost. A že prostě patří ke Všetatům. Jiří s tím souhlasil, ale pak jej přemluvil myslím děkan pražské filozofické fakulty, aby se urna přece jen přestěhovala," říká Miroslav Baloun.

Škola, kterou Jan Palach navštěvoval, nese jeho jméno a i na ní je pamětní deska s informací, že nejslavnější obyvatel Všetat do ní chodil v letech 1954 až 1963.

Až do loňska byl ředitelem školy Jiří Fabián, Palachův o tři roky starší přítel z dětství, který je členem po listopadu 1989 obnovené Společnosti Jana Palacha.

Loni odešel Jiří Fabián do důchodu. Říká, že nebyl nejlepším nebo nejbližším přítelem Jana Palacha, ale znali se dobře. Ve všetatské sokolovně spolu často hrávali fotbal s "hadrákem".

Náměstí ve Všetatech. Vlevo je budova základní školy, kterou Palach navštěvoval.
Náměstí ve Všetatech. Vlevo je budova základní školy, kterou Palach navštěvoval. | Foto: Martin Novák

I jeho mrzí, jak to vypadá s domem rodiny Palachů. A to právě v době čtyřicátého výročí Janova činu.

"Janův bratr Jiří dům prodal. Bydlela v něm starší paní, která pak umřela. Zdědil to vnuk, který se o to vůbec nestará. Je to soukromý majetek, tak bohužel nevím, co by s tím obec mohla dělat," říká.

Nikdo z Palachových příbuzných už ve Všetatech nežije, ubývá i pamětníků.

Ve vestibulu Palachovy školy je studentova busta, kterou před deseti lety slavnostně odhalil prezident Václav Havel. Před sborovnou je malá expozice, v níž jsou například i Palachovy lístky na obědy, dopisy a některé dokumenty.

Pro dnešní školáky je to dávno

"Abych byla upřímná, tak té současné generaci školáků to už myslím mnoho neříká. Nedávno jsme uspořádali besedu i s promítáním filmu, ale moc to nikoho nezajímalo. Nikdo ani neměl žádné otázky," říká současná ředitelka školy Renata Kurzveilová.

Jiří Fabián, Palachův vrstevník a člen Společnosti Jana Palacha ve Všetatech.
Jiří Fabián, Palachův vrstevník a člen Společnosti Jana Palacha ve Všetatech. | Foto: Martin Novák

Všetaty vzpomínají na události spojené se svým nejznámějším rodákem nejen před čtyřiceti, ale také před dvaceti lety. V sobotu 21. ledna 1989 se obec stala dějištěm jedné z mimořádně spektakulárních akcí StB a příslušníků Veřejné bezpečnosti.

Režim chtěl zuby nehty zabránit plánovanému shromáždění u Palachovy urny. Kvůli tomu byly Všetaty ozbrojenými složkami doslova obklíčeny a odříznuty od okolního světa.

Urnový háj byl uzavřen a do městečka se dostal jen ten, kdo měl v občanském průkazu v kolonce trvalé bydliště uvedeny Všetaty.

Silnice byly zataraseny, pole křižovala terénní vozidla.

Přijedou antisocialistické živly

Část sousoší ve všetatském urnovém háji, kdy byly Palachovy ostatky uloženy v letech 1974 až 1990.
Část sousoší ve všetatském urnovém háji, kdy byly Palachovy ostatky uloženy v letech 1974 až 1990. | Foto: Martin Novák

"Pamatuji se, že před tou akcí tady vyhlašovali, ať lidé zůstanou raději doma. Že se sem sjedou antisocialistické živly a budou tady řádit. Samozřejmě lidé měli trochu strach z toho, co všechno se může stát," vzpomíná Jiří Fabián.

Dějištěm násilných zásahů příslušníků StB a Veřejné bezpečnosti bylo nakonec hlavně nádraží. Lidé, kteří přijeli na vzpomínkovou akci, byli rovnou z vlaků odvlékáni, vyslýcháni i biti. Buď přímo na nádraží, nebo v prostorách všetatského JZD.

"Vzpomínám si, že si tady udělali jakýsi štáb, ze kterého tehdy všechno řídili," uvádí Jiří Fabián. "Lidi, které zatkli, pak vysazovali někde v lesích daleko za Všetaty."

Některé vlaky ten den ve Všetatech vůbec nestavěly, ačkoliv podle jízdního řádu měly.

Osobitou vzpomínku má tajemnice Obecního úřadu Marcela Mottlová.

Nádraží ve Všetatech bylo před dvaceti lety svědkem jedné z nejbizarnějších akcí v historii StB.
Nádraží ve Všetatech bylo před dvaceti lety svědkem jedné z nejbizarnějších akcí v historii StB. | Foto: Martin Novák

"Neměla jsem tehdy zapsány Všetaty jako bydliště v občance, to měl jen můj manžel. Jeli jsme autem a já byla v osmém měsíci těhotenství. U zátarasu na silnici mě ale nechtěli pustit, protože prý nejsem ze Všetat. Moje břicho je nezajímalo. Ale nakonec jsem projela, protože jsem prostě odmítla z auta vystoupit."

Podle Jiřího Fabiána se ale tehdy povedlo dostat se do Všetat disidentovi Stanislavu Devátému. "Z vlaku vystoupili už v Neratovicích a oklikou se jim podařilo nějak do Všetat dostat. Hřbitov byl ale uzavřený, tam už neměli šanci. Tak alespoň hodili přes zeď trnovou korunu," říká bývalý ředitel místní školy.

Rodný domek Jana Palacha je ve špatném stavu, přestože je na něm umístěna pamětní deska.
Rodný domek Jana Palacha je ve špatném stavu, přestože je na něm umístěna pamětní deska. | Foto: Martin Novák

O tehdejších událostech ve Všetatech odvysílala legendární reportáž Československá televize. Uvedla v ní, jak se do Palachova rodiště sjely mnohé televizní a reportérské štáby ze Západu a marně čekaly, že se něco stane.

Všetaťané v televizi

V televizi také vystoupili dva občané Všetat, kteří vzpomínkové akce na Jana Palacha odsoudili. Obec se pak na ně dívala s opovržením.

"Pánové Rybář a Pospíšil tehdy takto vystoupili v televizi. Lidem tady se to nelíbilo a dost je odsuzovali. Nikdy jsem ale s nimi nemluvil o tom, proč to udělali. Ani později neměli potřebu se před nikým obhajovat. Oba už jsou nebožtíci," dodává Jiří Fabián.

Společnost Jana Palacha od té doby pořádá shromáždění k uctění památky Jana Palacha ve Všetatech každoročně. Letos se ale akce přesune do Mělníka.

V pondělí 19. ledna by tam měl před budovou gymnázia odhalit pomník nazvaný Pocta Janu Palachovi prezident Václav Klaus.

Co vyfotil Jan Palach, než se rozhodl upálit? Podívejte se do fotogalerie


 

Právě se děje

Další zprávy