Palach chtěl před upálením obsadit pražský rozhlas

Pavel Baroch
9. 1. 2009 16:15
Historik objevil Palachův dopis studentskému vůdci

Praha - Čtyřicet let poté, co se na Václavském náměstí upálil Jan Palach, vydaly archivy dokument, který ukazuje, že student pražské filozofické fakulty plánoval radikální protest déle, než se dosud vědělo.

Palach chtěl v lednu 1969 obsadit Československý rozhlas v Praze skupinkou studentů a odtud zavelet ke generální stávce.

"Za současné situace je jasné, že izolovaná akce studentstva, ať již jde o stávku či demonstraci, je neúčinná. Je totiž nasnadě, že bez pomoci 'hromadných sdělovacích prostředků' se nemůže vyvolat žádná účinná akce v celonárodním měřítku (např. gen. stávku)," napsal Palach studetskému vůdci Lubomíru Holečkovi 6. ledna, tedy deset dní před svým upálením.

Dopis, který překvapil i historika

Dokument objevil historik Petr Blažek, který poprvé od Palachovy smrti sestavil co nejpřesnější rekonstrukci událostí před čtyřiceti lety - co sebeupálení dvacetiletého studenta předcházelo, samotný čin i následné události včetně vyšetřování příslušníky Veřejné bezpečnosti.

Farář Jakub Trojan u hrobu Jana Palacha na Olšanech
Farář Jakub Trojan u hrobu Jana Palacha na Olšanech | Foto: Archiv bezpečnostních složek

Blažkův popis je součástí nové publikace o Jana Palachovi, kterou spolu s historikem připravila skupina pěti studentů filozofické fakulty.

"Kniha vyjde příští týden," řekl Aktuálně.cz jeden z organizátorů Jakub Jareš. Studenti se podílejí i na organizování několika vzpomínkových akcí ke 40. výročí Palachova upálení - více ZDE.

Součástí publikace o Palachovi je i DVD s unikátními záběry Jana Palacha na brigádě v Sovětském svazu, které objevil rovněž historik Blažek u jednoho z pamětníků. Amatérský film natočil bratr Palachova kamaráda Huberta Bystřičana.

Dopis s Palachovým nápadem na obsazení rozhlasu překvapil i samotného Blažka. "Pro mě to bylo úplně nové. Byl jsem překvapen, že se o tom dopisu nikdo dosud veřejně nezmínil," řekl Aktuálně.cz Blažek.

Návrh skončil v krabici "kuriozity"

Palachův návrh na obsazení rozhlasu studentský předák Holeček v lednu 1969 s nikým neprobíral a podle pamětníků ho uložil do krabice s nápisem kuriozity. I Palach uznával, že jde možná o bláznivý nápad.

Parte Jana Palacha
Parte Jana Palacha | Foto: Archiv Univerzity Karlovy

"Navrhuji akci, jež se na první pohled může zdát bláznivá (možná, že bláznivá je), namísto nějaké demonstrace se mi jeví jako účelnější a efektivnější obsadit rozhlas a vysílat výzvu ke stávce za zrušení cenzury a za Smrkovského (např.)," napsal Palach. Počátkem ledna se totiž vedla kampaň za zvolení Josefa Smrkovského, jednoho z mužů pražského jara do čela Federálního shromáždění.

"Vlastní akci by mohla prvést poměrně malá skupina, a teprve dodatečně by se kolem rozhlasu na pokyn rozhlasu shromáždila masa studentů (nedaleko je budova VŠE s 3000 posluchači)," navrhnoval Palach. Na závěr listu ještě doplnil: "Leden 68 začal shora, leden 69 může začít zdola."

Podle historika Blažka je Palachův dopis o obsazení rozhlasu důležitým svědectvím pro pochopení studentova uvažování. "Především ukazuje, že delší dobu zvažoval různé formy protestu a že svůj čin neuskutečnil v okamžitém afektu," uvedl Blažek v nové knize o Palachovi.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy