Praha/Kolín - Zatímco před Krajským soudem v Praze se schyluje k verdiktu nad bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem kvůli korupci při krajských zakázkách, jen o pár dveří dál běží zcela bez povšimnutí jiný, související spor. Jde v něm o to, kdo jeden z Rathových zmanipulovaných tendrů vlastně zaplatí.
Ve hře je 66 milionů korun. S kolínskou krajskou nemocnicí se o ně soudí zdravotnická firma Hospimed, která vybavuje nemocnice přístroji nebo nábytkem a jejíž majitel Jindřich Řehák má jít jako obžalovaný z první větve Rathovy kauzy nepravomocně na pět a půl roku do vězení.
Úplatek 12 milionů
Hospimed vymáhá na nemocnici peníze za vybavení nové neurologie. Zakázku za 117 milionů korun získal Hospimed v listopadu 2011, ovšem podle policie si Řehákova firma zajistila obchod díky dvanáctimilionovému úplatku, který dal Jindřich Řehák dalšímu nepravomocně odsouzenému Petru Kottovi.
Kolínská nemocnice pak kvůli policejnímu vyšetřování a podezření z korupce přišla o stamilionovou evropskou dotaci, a odmítla proto dodavateli doplatit 66 milionů.
"V souvislosti se zadáním těchto veřejných zakázek, dle předchozí dohody, obviněný MUDr. Řehák předal obviněnému Kottovi dne 27. 12. 2011 v pizzerii v Revoluční 1 zálohu ve výši nejméně 4 milionů a následně 10. 2. 2012 opět v restauraci Revoluční 1 doplatek ve výši nejméně osm milionů," napsal státní zástupce Petr Jirát do obžaloby, s níž se letos v dubnu ztotožnil i soud.
Nemocnice tak Hospimedu zaplatila jen část ceny a poté, co policie Ratha a další lidi zatkla za manipulaci se zakázkami Středočeského kraje a jeho nemocnic, přestala platit.
"Představenstvo jedná s péčí řádného hospodáře, když neplnilo smlouvu, která může být neplatná pro rozpor s dobrými mravy," vysvětlil právník nemocnice Martin Tonner. Podle nemocnice totiž není kupní smlouva platná, protože se při soutěži podvádělo. Kvůli tomu, že přišla o dotaci, neměla nemocnice ostatně ani z čeho platit.
Nečekejte na verdikt nad Rathem
Hospimed se tak obrátil na soud, který začal projednávat případ již před dvěma roky. Soudkyně Jitka Malá ale vzápětí vyhověla návrhu nemocnice, aby se jednání odročilo do doby, dokud se pravomocně nerozhodne o vině Ratha a spol. Vrchní soud ale po dovolání Hospimedu rozhodl, že na verdikt nad Rathem není nutné čekat.
"Neplatnost kupní smlouvy není znakem skutkové podstaty trestných činů, pro které byla podána obžaloba (v kauze Davida Ratha – pozn. red.)," konstatoval Vrchní soud v Praze. Jinými slovy: rozhodnutí o tom, zda je smlouva platná, nezávisí na tom, jak dopadne proces s Rathem a spol.
Jednání tak soudkyně Malá tento měsíc opět obnovila. Hned na začátku jednání vyzvala obě strany ke smíru. "Žalovaný musí předpokládat, že pokud mu bylo poskytnuto plnění, tak asi bude muset někdy zaplatit. A že mohutně nabíhají úroky," podotkla.
Nemocnice smír i navrhla - že zaplatí ve dvou splátkách 54 milionů korun. Ale že se firma současně musí vzdát úroků, které dnes přesahují už osm milionů korun.
To je ale pro Hospimed nepřijatelné. Firma upozornila, že už slevila z původního dluhu 71,6 milionu o více než pět milionů, které měly prý činit její zisk.
"Ta žalovaná částka jsou čisté náklady, bez jakéhokoliv zisku," poukázal advokát Hospimedu Pavel Marek. "Můj klient už z toho odvedl daň, toto prodlení mu nabourává cash flow," dodal.
Tak si to odvezte
Nemocnice ale tvrdí, že stále nemá na zaplacení. "Tato částka měla být zaplacená z dotace, o kterou nemocnice v důsledku činnosti žalovaného přišla," vysvětlil Tonner. Naznačil přitom, že se nemocnici vyplatí protahovat soud než si peníze půjčit jinde a zaplatit.
"Smluvní úroky jsou vzhledem k tomu, v jaké jsou výši, lepší, než kdyby klient ty peníze musel hledat jinde," poukázal Tonner s tím, že nemocnice si na případné budoucí výdaje spoří. Advokát navíc naznačil i jinou možnost – že by nemocnice místo placení mohla část dodaných věcí vrátit.
To ale zase odmítl Hospimed. "Vrácení není možné. Vše tvoří jeden celek," řekl Marek a poukázal na to, že přístroje jsou už zabudované a několik let slouží.
Soud zatím v případu nerozhodl a odročil jednání na začátek září. Do té doby mají obě strany sporu navrhnout všechny potřebné důkazy. Jedním z nich by měl být i spis v Rathově korupční kauze, který čítá přes 25 tisíc stran. Soudkyně po advokátech chce, aby specifikovali jednotlivé stránky spisu, které si má nechat okopírovat a prostudovat.
Kvůli kauze Rath už Středočeský kraj, který je zřizovatelem kolínské nemocnice, přišel o sto milionů. Ze svého rozpočtu je musel vyplatit za dvě zakázky v krajských nemocnicích.
Konkrétně šlo o tendry na rekonstrukci pavilonu O v kolínské nemocnici a rekonstrukci pavilonu D3 v Příbrami. I ty měly být původně z velké části financovány z evropských dotací. Středočeský dotační úřad ale pozastavil i jejich proplacení, opět kvůli podezření, že byly tendry zmanipulovány. Kraj tak uvedené peníze musel zaplatit ze svého. V korupčním případu Davida Ratha u nynějšího soudu ale nakonec tyto zakázky zahrnuty nejsou.
A jaké máte zkušenosti?
Zmanipulovanou soutěž pro Středočeský kraj, respektive jím zřizovanou nemocnici, připravovala firma ML Compet. Její jednatelka Lucie Novanská figuruje také mezi obžalovanými. Podle obžaloby nastavovala kritéria veřejných soutěží tak, aby umožnila vítězství předem domluvených firem.
Podmínky soutěží například po firmách požadovaly zkušenosti s obdobně velkými dodávkami přístrojů za více než sto milionů korun do nemocnic v posledních třech letech. To dokáže splnit jen několik málo firem, které se často navzájem domlouvají.
V případě zdravotnické techniky byly kromě Hospimedu do korupčních praktik zapleteny i firmy Puro-Klima a B. Braun, jejichž zástupci byli rovněž nepravomocně odsouzeni.
V korupční kauze vynesl soudce Robert Pacovský verdikt zatím nad devíti obžalovanými. Nejvyšší trest - 7,5 roku vězení - dostali manželé Kottovi, blízcí přátelé a spolupracovníci Davida Ratha.
Rozsudek nad samotným Rathem a Novanskou vyčlenil k samostatnému rozhodnutí kvůli jejich omluvám. Líčení bude kvůli výměně Rathova advokáta pokračovat až začátkem června.